10 przykazań bezpiecznego przedszkolaka

10 przykazań bezpiecznego przedszkolaka

Każdy przedszkolak powinien bawić się bezpiecznie i działać rozsądnie.

  • Przykazanie 1 „UWAGA PALI SIĘ” kiedy przedszkolak zauważy pożar w okolicy, u sąsiada, w swoim domu to dzwoni do straży pożarnej podając numer 998, albo dzwoniąc z telefonu komórkowego podaje  numer 112.
  • Przykazanie 2 „BIEDNE ZWIERZĘTA”- bezpieczny przedszkolak nie dotyka obcych zwierząt, bo wie, że mogą być chore, groźne dla otoczenia.
  • Przykazanie 3 „STRZELAJ GOLA”- każdy wie, ze gra w piłkę jest świetną zabawą, ale jeśli będzie bawił się zbyt blisko drogi może być przyczyną wypadku lub sam ulegnie wypadkowi. Bezpieczne przedszkolaki bawią się na placu zabaw lub boisku szkolnym.
  • Przykazanie 4 „PAŁKA ZAPAŁKA DWA KIJE”- każdy przedszkolak wie, ze nie należy się bawić zapałkami, bo można spowodować pożar.
  • Przykazanie 5- „TABLETKI, DRAŻETKI, SYROPY”- lekarstwa mają różną postać, czasami wyglądają jak cukierki. Bezpieczny przedszkolak nie leczy się sam. Jeśli się źle czuje informuje o tym dorosłych.
  • Przykazanie 6- „PANI NIE JEST MOJĄ CIOCIĄ, PAN NIE JEST MOIM WUJKIEM” bezpieczny przedszkolak jest bardzo ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, unika z nimi rozmów. Nigdy nie podaje im swojego adresu, nie wsiada z nieznajomymi do samochodu.
  • Przykazanie 7- „MOJE CIAŁO NALEŻY DO MNIE”- nikt nie ma prawa robić z nim nic, na co przedszkolak nie ma ochoty. O ciało trzeba dbać, jeść i pić zdrowe rzeczy, ubierać się odpowiednio do pogody, dużo się ruszać i odpoczywać. Bezpieczny przedszkolak wie, że nie należy milczeć jeśli dzieciom dzieje się krzywda!
  • Przykazanie 8- „UWAGA! WYPADEK NA DRODZE”-  przedszkolak potrafi pomóc poszkodowanemu, wzywa pogotowie ratunkowe, umie przecież korzystać z telefonu. Wybiera numer 999 i informuje pogotowie ratunkowe o zaistniałej sytuacji.
  • Przykazanie 9- „UWAGA! NIEZNANE SUBSTANCJE” bezpieczny przedszkolak wie, że nie należy przyjmować prezentów od nieznajomych osób, szczególnie cukierków. Wie, ze nie wolno wąchać, jeść ani lizać nieznanych substancji, bo może to być trucizna lub narkotyki.
  • Przykazanie 10- „UWIELBIAM ZABAWY W WODZIE”- bezpieczny przedszkolak wie, że nie każde miejsce nadaje się do kąpieli. Woda często kryje różne przedmioty leżące na dnie, a które mogą stać się przyczyną trwałego kalectwa. Bezpieczny przedszkolak kąpie się w miejscach do tego przeznaczonych, wyłącznie pod opieką dorosłych.


Autor: mgr Jolanta Zygmunt

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi