1000 plus na dziecko i 400 plus na dziecko - komu będzie przysługiwać?

1000 plus na dziecko i 400 plus na dziecko - komu będzie przysługiwać?
Drukuj Skomentuj

Najnowsze świadczenia 1000 plus na dziecko i 400 plus na dziecko mają przysługiwać rodzicom już w 2022 roku. Niestety, okazuje się, że nie wszyscy rodzice mogą liczyć na tak spory zastrzyk gotówki. Komu zatem będą przysługiwać te świadczenia? Podpowiadamy.

1000 plus – co to za świadczenie?


Program 1000 plus, to nowy projekt, który zgodnie z decyzją rządu ma obowiązywać już od stycznia 2022 roku. Program ten obejmie rodziny wielodzietne z dziećmi, które pozostają pod opieką rodziców, lub opiekunów prawnych. Będzie to również dofinansowanie dla dzieci, które podjęły dalszą edukację, ale nie ukończyły 20 roku życia.  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus mają dostawać jedynie ci rodzice, których drugie dziecko ma od 12. do 36. miesięcy.

 

Czytaj także: 500 plus za lipiec - nie wszyscy otrzymają świadczenie

 

400 plus – co to za świadczenie?


400 Plus, to dodatkowe świadczenie, o które będą mogli ubiegać się rodzice dzieci, które nie zostaną objęte programem 1000 plus. Warto jednak wiedzieć, że świadczenie te nie przysługuje w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o nie bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracowała (miała umowę o pracę) krócej niż 6 miesięcy, a w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego, lub wykonuje pracę zarobkową uniemożliwiającą jej osobiste opiekowanie się dzieckiem. W ten sposób rząd chce zapobiec fałszywemu podpisywaniu umów.

 

1000 plus – jak złożyć wniosek?


Wniosek o 1000 plus składa się poprzez profil zaufany – podobnie jak w przypadku innych świadczeń. Należy w zakładce świadczenia wybrać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i postępować zgodnie z zaleceniami. Po uzupełnieniu danych wystarczy kliknąć "Złóż wniosek".

 

Sprawdź również: 900 plus na dziecko - komu przysługuje?


Na początku świadczenia te miały przysługiwać wyłącznie pełnym rodzinom, jednak rząd zrezygnował z tego pomysłu.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!