11 zabaw integracyjnych na początek roku w przedszkolu

11 zabaw integracyjnych na początek roku w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Poszukujesz pomysłów na radosne rozpoczęcie roku przedszkolnego? Mamy dla Ciebie 11 propozycji zabaw integracyjnych, idealnych na początek roku w przedszkolu!

Może zainteresuje Cię też: 8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków

 

1. „Jestem… Lubię…”


Dzieci stoją w kole. Po kolei każde mówi swoje imię („Jestem…”) i pokazuje co lubi robić - bez mówienia! Reszta grupy próbuje odgadnąć, jaką czynność przedstawia dziecko.

 

2. Przedstawienie się z przytupem


Dzieci stoją w kole. Po kolei każde mówi swoje imię, wykonując gesty:

 

„Mam” - tupnięcie jedną nogą
„na imię” - tupnięcie drugą nogą
„Kasia” - podskok albo klaśnięcie w dłonie

 

Reszta grupy odpowiada słowami „Cześć, Kasiu!”, klaszcząc brawo albo tupiąc.

 

3. Wspólny taniec


Dzieci w kole tańczą do dowolnej muzyki. Każde dziecko po kolei pokazuje figurę taneczną, którą naśladuje reszta grupy.

 

4. Dwa kolory


Nauczyciel rozdaje kolorowe kartki, tak aby w grupie było po dwoje dzieci z jednym kolorem. Dzieci stoją w kole. Nauczyciel wykrzykuje poszczególne kolory; dzieci, które otrzymały taką kartkę, biegną do środka koła, przybijają sobie piątkę i zamieniają się miejscami w kole. Nauczyciel może też komentować, kto zamienia się miejscami (podawać imiona dzieci).

 

5. Segregowanie piłek


Nauczyciel po jednej stronie sali rozrzuca kolorowe piłki albo balony. Po drugiej stronie stoją dzieci i pojemniki na piłki. Dzieci mają za zadanie wspólnie posegregować piłki albo balony do pojemników. Może to też być zadanie na czas - wygrywa drużyna, która jako pierwsza zbierze piłki w swoim kolorze.

 

6. Zapamiętywanie kolorów


Dzieci są podzielone na 3-4-osobowe grupy. Każda grupa ma kolorowe karteczki ze sobą. Nauczyciel pokazuje grupie 5 kolorowych piłek, a później chowa je pod kocem. Grupa ma za zadanie przypomnieć sobie, jakie kolory miały piłki schowane pod kocem. Spośród swoich karteczek wybierają odpowiednie i kładą przed sobą. Później wspólnie z nauczycielem sprawdzają, którym grupom udało się zapamiętać wszystkie kolory.

 

7. Masaż


Dzieci dobierają się w pary. Siadają na dywanie, jedno tyłem do drugiego. Dziecko, które ma przed sobą plecy kolegi/koleżanki, udaje ugniatanie ciasta na stolnicy: poklepuje po plecach, głaszcze, masuje. Później zamieniają się miejscami.

 

8. Przedszkolaki-zwierzaki


Dzieci siedzą w rządku. Nauczyciel staje naprzeciwko i  mówi: „Zapraszam (imię dziecka), który będzie dziś kotem/psem/ptaszkiem/żabką…”. Wywołane dziecko, naśladując sposób poruszania się podanego zwierzęcia, podchodzi do nauczyciela i staje obok. Później wywołuje imię innego dziecka i zwierzę.

 

9. Rysowanie potworków


Dzieci siedzą w kole. Każde dostaje kartkę i ołówek. Dzieci rysują głowę potworka na górze kartki, po czym zaginają ją do tyłu. Kartkę podają do osoby obok, otrzymując też rysunek z drugiej strony. Na otrzymanej kartce rysują brzuch potworka i również zaginają. Po kolejnej zmianie dzieci rysują nogi. Na koniec rozprostowują kartki i sprawdzają całe rysunki.

 

10. Kolaż - wspomnienia z wakacji


Nauczyciel przygotowuje duży, szary papier oraz różne materiały: kredki, flamastry, wycięte z gazety zdjęcia krajobrazów, muszelki, kamyczki, pocztówki, kwiatki, listki, nożyczki, klej. Dzieci mają za zadanie zrobić wspólny kolaż, na którym przedstawią swoje wspomnienia z wakacji. Przed pracą plastyczną warto porozmawiać z dziećmi i zapytać, co robiły w wakacje, jakie wydarzenia im się najbardziej podobały, czy ktoś odwiedzał to samo miejsce co kolega/koleżanka...

 

Zobacz też: 5 letnich inspiracji na zajęcia plastyczne dla dzieci

 

11. Autoportrety


Dzieci rysują swoje autoportrety: oprócz siebie przedstawiają też ulubione zabawki albo hobby, członków rodziny, swój dom, itp. Wszystkie prace później nauczyciel omawia z całą grupą, zauważając elementy wspólne między dziećmi (np. „Zobaczcie, Kasia ma pieska - tak samo jak Jaś! Oboje lubicie zwierzątka, tak?”). Wszystkie autoportrety są później powieszone na wystawce.

 

 

Co jeszcze warto przygotować sobie przed początkiem roku przedszkolnego? Przeczytaj:

Jak przygotować adaptację w przedszkolu - porady dla nauczycieli

Porady dla nauczyciela przedszkolnego: rutyna w przedszkolu

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi