11 zabaw na skupienie uwagi dla grupy przedszkolnej
Dzieci po powrocie z wakacji mają trudności z koncentracją? Zaplanuj zabawy na skupienie uwagi! Takie ćwiczenia wspierają nie tylko koncentrację dzieci, ale też integrują grupę oraz wspomagają naukę samodzielności. Wypróbuj 11 zabaw na skupienie uwagi dla grupy przedszkolnej.
Jak dobrze zaplanować zajęcia w przedszkolu? Zobacz: Porady dla nauczyciela przedszkolnego: rutyna w przedszkolu
Skupienie uwagi u dzieci powyżej 3 roku życia
Warto wiedzieć, że do ok. 3 roku życia dzieci mają tzw. uwagę mimowolną. Oznacza to, że koncentrują się mimowolnie na bodźcach pojawiających się na bieżąco w otoczeniu (nie panują nad swoją uwagą). Dopiero dzieci w okresie przedszkolnym zyskują umiejętność świadomego skupiania się na konkretnych bodźcach lub czynnościach (uwaga dowolna).
Wspomaganie koncentracji u grupy przedszkolnej
Należy pamiętać, że koncentracja jest wspomagana przez:
- czynniki zewnętrzne (np. odpowiednia temperatura, oświetlenie, brak hałasu, uporządkowane otoczenie),
- czynniki wewnętrzne (np. wystarczająca ilość snu, odpowiednia dieta, zaspokojenie uczucia głodu/pragnienia, dobre samopoczucie);
Tak więc organizując zabawy na skupienie uwagi dla grupy przedszkolnej, zadbaj o odpowiednie przygotowanie dzieci i otoczenia.
Zabawy na skupienie uwagi
1. Odtwarzanie rytmu
Przygotuj instrumenty muzyczne: bębenki, grzechotki, tamburyn, dzwonki. Jeśli nie masz instrumentów, możesz też rozdać dzieciom np. klocki, pudełka plastikowe, słoiki. Wystukuj dzieciom prosty rytm, który będą powtarzać.
2. Rozpoznawanie dźwięków
Przygotuj nagranie z np. parku. ulicy, placu zabaw, lasu. Poproś dzieci, by wygodnie siadły/ położyły się na dywanie i zamknęły oczy. Poleć, by wsłuchały się w nagranie, a później opowiedziały Ci, co usłyszały. Możesz też zadawać pytania: Czy na nagraniu słychać było psa czy kota? Czy najpierw było słychać ptaka, czy trąbienie samochodu? Jak myślicie, co to za miejsce?
3. Rymowanki
Ucząc dzieci prostych rymowanek i wierszyków, dodawaj do nich odpowiednie gesty. Zachęć też dzieci, by samodzielnie proponowały ruchy do zobrazowania wierszyka.
Może zainteresuje Cię też: 8 zabaw na koordynację słuchowo-ruchową dla dzieci
4. Kogo nie ma?
Dzieci siadają w kole. Wybrane dziecko wychodzi do drugiego pokoju/ staje tyłem. Ty w tym czasie zakrywasz jedno z dzieci kocem. Przedszkolak, który odszedł do grupy, ma odgadnąć kogo nie widzi w kole.
Zabawa w wersji trudniejszej: dzieci nie siedzą, ale poruszają się po sali. Na hasło Stop zatrzymują się, a Ty wybrane dziecko zakrywasz kocem. Osoba zgadująca będzie miała trudniej, ponieważ dzieci nie będą ustawione w łatwym do zapamiętania układzie.
5. Łamigłówki
Zabawy na kartce na skupienie uwagi warto stosować zamiennie z pracami plastycznymi, które zakładają swobodną ekspresję plastyczną. Dobre łamigłówki na skupienie uwagi dla grupy przedszkolnej to:
- labirynt (szukanie drogi z jednego punktu do drugiego),
- łączenie kropek w obrazek,
- porównywanie rysunków i zaznaczanie różnic między nimi;
6. Rozpoznawanie kształtów
Potrzebujesz nieprzeźroczystego worka i przedmiotów o różnym kształcie. Wrzuć je do worka. Każde dziecko po kolei losuje jedną rzecz. Jednak zanim wyjmie ją z worka, stara się rozpoznać co to jest. Warto przy tym podpowiadać dzieciom słownictwo odnośnie wrażeń dotykowych: Jest twarde czy puszyste? Duże czy małe? Gładkie czy chropowate? Zimne czy ciepłe? Jeśli dzieci są w stanie obrazowo opisywać przedmioty, w zgadywaniu może pomagać grupa.
7. W drugą stronę!
Dzieci stają w kole. Jednemu z dzieci podaj nieduży przedmiot (np. zabawkę, piłeczkę). Puść muzykę. Kiedy gra muzyka, dzieci podają sobie przedmiot z ręki do ręki. Kiedy muzyka zostaje wyłączona, dzieci muszą podawać sobie przedmiot w drugą stronę. Dla utrudnienia przedmioty mogą być 2 albo 3 (w zależności od ilości dzieci).
8. Na odwrót
Stań przed dziećmi. Pokazuj im różne gesty i ruchy. Zadaniem dzieci jest wykonywanie ruchów przeciwnych do Twoich (np. na Twoją rękę lewą uniesioną w bok, powinny unieść w bok prawą rękę).
9. Udawanie zwierząt
Przygotuj obrazki zwierząt, których nie da się w oczywisty sposób naśladować dźwiękiem (np. żyrafa, jaszczurka, ryba, lis, itd.). Każde z dzieci losuje rysunek ze zwierzątkiem i pokazuje grupie, jak dane zwierzątko chodzi/je/śpi. Inne dzieci naśladują jego ruchy.
10. Szycie
Przygotuj formy z filcu, igły (mogą być plastikowe dla młodszych dzieci) oraz nici/kordonki. Zaproś dzieci do szycia (możecie np. zrobić zakładkę do książki, breloczek albo ozdobę do przyklejenia na spinacz).
Warto jest też wykonywać z dziećmi inne zajęcia artystyczne, które wymagają skupienia, a także ćwiczą motorykę małą: nawlekanie koralików albo guzików, zaplatanie bransoletek.
11. Czas wolny
To ważne, by dzieci miały czas na zabaw dowolne w przedszkolu. Warto jednak również wtedy podsunąć im zabawki, które wspierają ćwiczenie skupienia uwagi. Przykładowe zabawki wspierające koncentrację dla grupy przedszkolnej to:
- klocki,
- puzzle,
- memory;
Zobacz również:
7 zabaw na myślenie przyczynowo-skutkowe
6 zabaw na motorykę małą (ćwiczenia manualne dla przedszkolaka)