12 tys. złotych za urodzenie dziecka - jakie warunki trzeba spełnić?

12 tys. złotych za urodzenie dziecka - jakie warunki trzeba spełnić?
Drukuj Skomentuj

Rząd już niedługo ma zamiar wystartować z nowym świadczeniem, które gwarantuje 12 tys. złotych za urodzenie dziecka. Okazuje się jednak, że pieniędzy nie będzie mogła otrzymać każda matka. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze za urodzenie dziecka? Podpowiadamy.

12 tysięcy na dziecko – komu przysługuje?


12000 zł będzie przysługiwało rodzicom dopiero na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w przyszłym roku tym wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci.


Jednocześnie rodzice będą mogli korzystać z 500 plus oraz 300 plus bez obawy o kryterium dochodowe.


Rodzice będą mogli również samodzielnie zadecydować, czy wolą dostawać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy też wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok. Nie jest możliwe uzyskanie całości kwoty od razu po urodzeniu dziecka.

 

Sprawdź również: Alimenty 2021 - rząd wprowadza zmiany w alimentach


„To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę” – wyjaśniała Marlena Maląg.

 

„Dokładamy kolejne 12 tys. złotych na drugie i trzecie dziecko w rodzinie z możliwością elastycznego skorzystania. To jest wzorzec, którzy zauważyliśmy w innych krajach, takich jak Republika Czeska, gdzie wskaźnik dzietności w ostatnich 10 latach podniósł się z poziomu 1,3 do 1,7” – mówił Przemysław Czarnek cytowany przez dziennik.pl

 

12 tys. złotych za urodzenie dziecka – od kiedy?


Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku.

 

Czytaj także: Nowości książkowe HarperCollins Polska - lipiec 2021

 

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia będzie przyjmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wypłatą pieniędzy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!