13. Mały Sputnik. Daj się wciągnąć emocjom!

13. Mały Sputnik. Daj się wciągnąć emocjom!
Drukuj Skomentuj

W listopadzie w Warszawie po raz trzynasty zagości Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Dla młodego pokolenia kinomanów tradycyjnie przygotujemy sekcję „Mały Sputnik”, w ramach której zaprezentujemy najlepsze rosyjskie animacje oraz filmy familijne. Dzieci i młodzież zaprosimy na weekendowe poranki z kulturą rosyjską w dniach 23-24 listopada oraz 30 listopada-1 grudnia do kina Luna. W dniach 25-29 listopada odbędą się także specjalne pokazy dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Mały Sputnik

 

Seansom filmowym towarzyszyć będzie bogaty cykl różnorodnych zabaw edukacyjnych, warsztatów, spektakli, spotkań wokół książki i konkursów. Co roku staramy się stworzyć szeroką przestrzeń do rozwijania pasji i talentów wśród widzów „Małego Sputnika”, a tym samym zachęcić uczestników festiwalu do obcowania z kinematografią i kulturą naszych wschodnich sąsiadów.


Celem festiwalu jest pobudzanie wyobraźni, odkrywanie i wspieranie talentów od najmłodszych lat, a także propagowanie nauki poprzez zabawę.

 

Oferta dla szkół i przedszkoli 2019

 

13. „Mały Sputnik” to nie tylko weekendowe poranki filmowe. Młodzi widzowie mogą cieszyć się rosyjskim kinem także w ciągu tygodnia w ramach oferty dedykowanej szkołom i przedszkolom. Pokazy dla grup zorganizowanych odbędą się w dniach 25 - 29 listopada w warszawskim kinie „Luna”.

 

 

 

Najmłodszym zaproponujemy animację „Urfin Dżus powraca” – kontynuację tytułu, który pojawił się na 11. „Małym Sputniku”. Elli i jej wierny towarzysz, pies Toto, znów będą musieli stawić czoła podstępnemu Urfin Dżusowi i wybawić z opresji przyjaciół z Czarodziejskiej Krainy.

 

 

 

Film „Powstrzymać wikingów” w reżyserii Ilji Biełostockiego opowie nam historię Johnny’ego Wróbelka, który wraz z przyjaciółmi spróbuje powstrzymać Tolka Somochina i jego bandę rogatych wikingów przed napadami na dzieci w okolicy.

 

Nieco starszym dzieciom zaprezentujemy obraz Aleksandra Bogusławskiego „Abigail” – opowieść o młodej dziewczynie, żyjącej w mieście, którego mury zostały zamknięte wiele lat temu z powodu epidemii tajemniczej choroby. Cierpiał na nią także ojciec Abbie, którego odebrano jej, kiedy dziewczynka miała 6 lat. Idąc na przekór władzy, próbując odnaleźć ojca, Abbie dowiaduje się, że jej miasto jest pełne magii, a w niej samej budzą się niezwykłe magiczne moce…

 

 

„Siostrzyczka” przedstawia historię chłopca, który czeka na powrót ojca z wojny. Jamil zna tatę tylko z fotografii i listów. Pewnego razu jego mama wyjeżdża do dalekiego miasta i przywozi ze sobą milczącą dziewczynkę – Oksanę - a także przekazuje chłopcu rozkaz ojca, że ma o nią dbać, jak o własną siostrę…

 

 

W filmie „Domowik” zobaczymy niezwykły, moskiewski dom, przesiąknięty setką tajemnic i zagadek. W tym domu znajduje się osobliwe mieszkanie, w którym żaden mieszkaniec nie zagrzał miejsca na dłużej… Kiedy samodzielna mama i czarująca ośmiolatka wprowadzają się do tego dziwnego lokum, odkrywają, że mieszka w nim najprawdziwszy Domowik. Niestety strażnik domowego ogniska już dawno rozczarował się ludzkością i zrobi wszystko, żeby pozbyć się nowych lokatorów. Przed pokazem uczniowie wysłuchają krótkiego wykładu Doroty Walczak: „Słowiańskie straszyłki. O duchach, upiorach, strzygach i innych potworach”.

 

 

 

Obraz „Szczęście to… Część 2.” składa się z siedmiu nowel, opowiadających o ludziach, którzy próbują odnaleźć szczęście. W noweli „Bracia” siedmioletni chłopiec próbuje pokonać swój strach. „Rodzona” ukazuje relacje matki i jej córki, dziennikarki. W noweli „Szansa na taniec” głównym bohaterem jest pracownik ekipy sprzątającej, który dąży do spełnienia swoich marzeń. W tym filmowym almanachu znajduje się także historia miłosna i opowieść o sile wyobraźni. Wszystkie nowele to filmy krótkometrażowe początkujących reżyserów, które zwyciężyły w konkursie organizowanym przez Disney’a.

 

Specjalny blok filmowy dla licealistów otworzy obraz Michaiła Kałatozowa „Lecą żurawie” z 1957 roku, będący klasyką rosyjskiej kinematografii. Jest to opowieść o ludziach, w których życie bezlitośnie wtargnęła wojna. Pokaz filmu poprzedzi wykład krytyka filmowego Artura Zaborskiego.

 

W ramach oferty młodzież będzie mogła zapoznać się także z jednym z tytułów sekcji konkursowej 13. „Sputnika”. „Ołówek” Natalii Nazarowej to poruszający film, którego główną bohaterką jest Antonina – artystka i rodowita petersburżanka. Kobieta przyjeżdża na prowincję do swojego męża, odbywającego wyrok w miejscowym więzieniu za nadmierną aktywność polityczną. Znajduje ona pracę w szkole jako nauczycielka plastyki i odkrywa, że władzę w niej sprawuje dwunastoletni chłopiec, Misza Pomariow, a jego brat – nieobliczalny recydywista - trzęsie całą wsią. Antonina odważnie przeciwstawia się obowiązującym zasadom, a ołówek, którym zaczynają rysować jej uczniowie, staje się bronią w walce o talent i ludzką godność.

 

W centrum najnowszego filmu Michaiła Raschodnikowa „Drogi tato” znajduje się Wadim Diumin - człowiek sukcesu, właściciel wiodącej sieci handlowej, a także wytrawny manipulator. Jego kariera staje jednak pod znakiem zapytania, kiedy okazuje się, że formalnie jego firma należy do matki mężczyzny, a staruszka wszystkie akcje postanowiła zapisać swojej wnuczce. Biznesmen porzucił rodzinę, kiedy jego córeczka miała 2 latka. Teraz Wadim zmuszony jest pojechać do swojego rodzinnego miasta, znaleźć byłą żonę oraz swoją córkę i przekonać je do zrzeczenia się spadku.

 

Szczegóły na stronie: www.sputnikfestiwal.pl

 

 

Źródło: materiały prasowe

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi