200 szkół i przedszkoli w całej Polsce do zamknięcia

200 szkół i przedszkoli w całej Polsce do zamknięcia
Drukuj Skomentuj

Pierwszego września ponad 200 polskich szkół podstawowych, liceów, techników i przedszkoli nie wróciło do pracy po wakacyjnej przerwie. Jak ustaliło Radio ZET, te placówki oświatowe zostały zamknięte na wniosek samorządów. Najwięcej zamkniętych placówek jest w województwie lubelskim.

Zamknięcie placówek oświatowych w całej Polsce


Zamykanie placówek oświatowych to przykry skutek reformy edukacji. Budynki były przepełnione, a dyrektorzy placówek zamykali oddziały przedszkolne, a przedszkolaków kierowali m.in. do nowo otwieranych przedszkoli.


Jak podaje Gazeta.pl, była minister edukacji Anna Zalewska w latach 2015-2019 nie zgadzała się na zamykanie placówek, kuratorzy większość wniosków odrzucali. W efekcie nie można było zamknąć nawet takich placówek, do których nie chodził ani jeden uczeń. Gdy Zalewską zastąpił Dariusz Piontkowski, sytuacja się zmieniła i do kuratoriów ponownie napłynęły wnioski, które pozytywnie rozpatrywano.

 

Sprawdź także: Bon żłobkowy w Gdańsku - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?


„Pod uwagę brane są, obok aspektów formalnych, kwestie zapewnienia uczniom co najmniej równorzędnych warunków nauki. Analizowane są m.in. liczebności klas, organizacja pracy świetlicy, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, zapewnienie odpowiedniego dowozu do i ze szkoły oraz kwestie bezpieczeństwa” – tłumaczył Radiu ZET Andrzej Kulmatycki, rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie.

 

Sprawdź również: 300 plus - do kiedy trzeba złożyć wniosek?

 

Najwięcej zamkniętych placówek w województwie lubelskim


Na Lubelszczyźnie kurator oświaty otrzymała 60 wniosków dotyczących poszczególnych placówek, z czego na 52 odpowiedziała pozytywnie. Na Śląsku o likwidację placówek oświatowych zawnioskowało 45 samorządów. Śląski Kurator Oświaty zgodził się na zamknięcie 28 z nich. Województwo kujawsko-pomorskie jest na trzecim miejscu, gdzie wpłynęło 26 wniosków, a kurator oświaty pozytywnie rozpatrzył 25 z nich. Na Mazowszu samorządy wystosowały wnioski o zamknięcie 31 placówek, z czego kurator pozytywnie rozpatrzył 21 wniosków.

Źródło: Radio ZET, Gazeta.pl


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!