27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru
Drukuj Skomentuj

Marzec miesiącem Teatru!

Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?


Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (International Theatre Institute – ITI). Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest egipska aktorka Samiha AYOUB.

 

Czym jest Światowy Dzień Lalkarstwa?Zapoczątkowany w 2003 roku przez Światową Sieć Teatrów Lalkowych i Lalkarzy  – Union Internationale de la Marionnette UNIMA, Światowy Dzień Lalkarstwa jest zarówno realnym narzędziem promocji sztuki lalkarskiej, jak i projektem skupiającym pasjonatów lalkarstwa. Ten dzień ma przypomnieć ludziom na całym świecie o ochronie sztuki, kultury i historii sztuki lalkowej. To święto ma podkreślić tradycję sztuki lalkarskiej, zwrócić uwagę na dziedzictwo i nowe nurty w tej sztuce, a także na aspekt edukacyjny, estetyczny i etyczny. Światowy Dzień Lalkarstwa jest obecnie obchodzony na całym świecie za pośrednictwem Narodowych Ośrodków sieci UNIMA i ich członków. W Światowy Dzień Lalkarstwa wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku jest to Nina Malíková.  

 

POLUNIMA
to polski ośrodek UNIMA – powstała 21 lipca 1961r., i zrzesza blisko 120 członków zbiorowych i indywidualnych. Wśród nich są aktorzy-lalkarze, reżyserzy, scenografowie, obok profesjonalistów – amatorzy, obok artystów – krytycy i miłośnicy lalkarstwa. Teatr Andersena ma zaszczyć należeć do tego światowego grona miłośników sztuki lalki.Święto Lalkarzy to okazja, aby wspólnie i jak najszerzej nieść różnorodność współczesnej sztuki lalek!

 


Autorem tegorocznego plakatu na Światowy Dzień Lalkarstwa jest Ricardo Abella – malarz, grafik, urodzony w 1950 roku w w San Miguel de Tucuman, Argentyna 1979.

 
Źródło: materiały prasowe


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!