3 zabawki DIY które wspierają rozwój motoryki małej

3 zabawki DIY które wspierają rozwój motoryki małej
Drukuj Skomentuj

Ćwiczenie motoryki małej sprawia, że ruchy dziecka stają się bardziej precyzyjne i kontrolowane. Co za tym idzie, łatwiej mu nabyć umiejętność pisania, rysowania, wycinania, a także wykonywać czynności samoobsługowe (jak np. wiązać buty, zapinać kurtkę). Możesz więc kupić zabawkę wspierającą motorykę małą w sklepie… albo zrobić ją samodzielnie! Podpowiadamy 3 zabawki DIY które wspierają rozwój motoryki małej.

Może przyda Ci się też: W co się bawić z przedszkolakiem? Kreatywne zabawki za niską cenę

 

 

Stanowisko małego chemika


Od razu uprzedzamy: ten rodzaj zabawy bardzo brudzi! Dlatego lepiej przygotować stanowisko w ogrodzie albo wyłożyć pokój folią. Czego będzie potrzebował mały chemik? Kilku pojemników (lepiej plastikowe niż szklane - mogą być np. opakowania po jogurtach), stolika (może być też zrobione z pudełka), kitla (wystarczy obciąć rękawy w starej koszuli). I, oczywiście, “chemikaliów” do mieszania.


Warto pamiętać, że im bardziej różnorodna będzie zawartość pojemników, tym lepiej dla małych rączek, a nawet oczu i nosa! Nie muszą to więc być tylko płyny, ale też np. produkty spożywcze: kasza (gryczana, manna, gotowana i surowa), groch różnej wielkości, ryż, mąka; albo ogólnodostępne - jak piach, żwir. Wodę zabarw na różne kolory (barwnikami spożywczymi albo farbkami), by dziecko mogło je dowolnie mieszać i sprawdzać efekty.

 

Zabawka jest inpirowana Sensoplastyką - przeczytaj więcej tu: Pomysł na ciekawe zajęcia w żłobku: Sensoplastyka

 

Tablica manipulacyjna


To przykład zabawki, którą można dostosować do wieku dziecka, domowych zasobów, a nawet zainteresowań malucha. Zabawka bowiem składa się z: tablicy (najlepiej drewnianej), do której przytwierdzone są różne przedmioty codziennego użytku. Dziecko może więc nimi dowolnie manipulować: przesuwać, naciskać, kręcić, plątać. Jeśli dodatkowo zadbasz o to, by na tablicy pojawiły się przedmioty różnej wielkości i kolorów, zabawka będzie oddziaływać też na inne zmysły dziecka.


Co przyczepić do tablicy? To, co znajdziesz w domu! Mogą być to wstążki, sznurki i koraliki do nawlekania, lusterko, sznurek ze spinaczami, kłódka z kluczykiem, zasuwka do drzwi, dzwonek do roweru, kalkulator albo stary telefon (niedziałające), pasek od spodni, kawałek metalu i magnesy… Po inspiracje zajrzyj też na różne strony internetowe - tablice manipulacyjne są teraz bardzo popularne!

 

Książka z filcu


Spokojnie - zrobić ją można nawet, jeśli nie jest się mistrzem szycia! I podobnie jak przy tablicach manipulacyjnych, jej skład i zawartość można uzależnić od wieku dziecka oraz jego zainteresowań. Plusem takiej zabawki jest niewątpliwie to, że łatwo ją schować albo przenieść w inne miejsce.


Do zrobienia książki potrzebujesz: kilka arkuszy filcu (do kupienia w pasmanterii) albo innego sztywnego materiału, kilka guzików, skrawki materiału (najlepiej o różnych fakturach), wstążki, sznurki, rzepy, koraliki. Arkusze filcu zszyj razem na brzegach. Do “kartek” przyszyj guziki, rzepy, początki wstążek (tak, by swobodnie zwisały). Skrawki materiałów możesz powycinać w proste wzory geometryczne albo kształty przedstawiające np. kwiaty, drzewa, chmury, domy albo zwierzęta. Pamiętaj, by niektóre ponacinać (żeby dało się je przewlekać przez guziki). Postaraj się o różnorodność - niech dziecko odkrywa, przez które dziurki przewlecze duże guziki, a przez które tylko małe; które części rzepów się do siebie przyczepiają albo przez które sznurki da się przewlec koraliki.

 

 

Sprawdź też: 6 zabaw na motorykę małą (ćwiczenia manualne dla przedszkolaka)

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi