4 sposoby na zapobieganie wybuchom złości u dzieci

4 sposoby na zapobieganie wybuchom złości u dzieci
Drukuj Skomentuj

Wybuchy złości u dziecka zawsze niepokoją - zwłaszcza, jeśli przeradzają się w zachowania agresywne. Jak sobie z nimi radzić? Przedstawiamy 4 sposoby na zapobieganie wybuchom złości u dzieci.

Zła złość?

 

Zanim przejdziemy do sposobów na radzenie sobie z wybuchami złości u dzieci, warto pamiętać o ważnej kwestii: złość dziecka nie jest złą emocją. Jest przykrą, sprawiającą trudności i może być okazywana w sposób nieakceptowalny w społeczeństwie - jest jednak dziecku potrzebna tak samo jak radość czy zdumienie.

 

Zobacz również: Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci

 

Rolą rodziców i opiekunów jest więc nie eliminacja złości dziecka, ale nauczenia go, jak ją okazywać w “pozytywny” sposób. Nie pozwól na to, by maluch uczył się tłumić w sobie negatywnych uczuć - może to prowadzić do problemów emocjonalnych, psychicznych, a nawet fizycznych w przyszłości.

 

Sposoby na zapobieganie wybuchom złości

 

1. Rytm dnia

 

Wydaje się, że jest to domena żłobków, przedszkoli i innych placówek, które oferują opiekę nad dziećmi - mają plan dnia, czas na “obiadek”, leżakowanie, zajęcia i zabawę własną. Czy da się ustalić rytm dnia w domu? Oczywiście, ze względu na losowe sytuacje czy inne zajęcia bywa to trudne. Warto jednak tworzyć dzieciom rytuały, do których się przyzwyczają - np. rytuał układania maluszka do snu, wspólnego sprzątania po zabawie, zasiadania do rodzinnej kolacji, itd. Wybuchy złości mogą być spowodowane brakiem poczucia bezpieczeństwa. Dzięki rytuałom zaś dzieci są spokojne, bo wiedzą, co je czeka; co jest dozwolone, a co nie - np. że w po wieczornej kąpieli nie włączamy bajek.

 

2. Zapowiedzi

 

Jeśli Twoje dziecko jest zajęte zabawą w piaskownicy, a Ty zaraz chcesz wracać do domu - powiedz mu o tym. Podobnie jak było napisane w poprzednim podpunkcie - polecenie, które wymaga natychmiastowej reakcji dziecka, może wywołać w nim bunt i wybuch złości. Dlatego rób “zapowiedzi” - powiedz, że za jakiś czas idziecie do domu, ponieważ trzeba zjeść kolację. Że dziecko ma jeszcze 5, 3, 1 minutkę.

 

3. Traktowanie potrzeb dziecka na serio

 

Nie chodzi o to, by dziecko “rozpieszczać” - pozwalać mu na wszystko i nie wyciągać konsekwencji. Ważne jednak jest, by dziecko wiedziało, że jego potrzeby i emocje są tak samo ważne, jak innych członków rodziny. Być może wybuchy złości są spowodowane frustracją i poczuciem, że trzeba reagować głośno i gwałtownie, by być zauważonym. Kiedy więc zauważysz pierwsze oznaki poirytowania u dziecka, postaraj się go wysłuchać: najlepiej kucnij, by być na wysokości jego wzroku i daj czas na wyjaśnienie.

 

Zobacz też: Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

 

4. Zaproponowanie właściwych zachowań

 

Jak już było napisane wcześniej - dziecko czasem potrzebuje złości. By jednak nie przejawiała się ona w wybuchu agresji, warto nauczyć go, jak sobie z nią radzić. Po pierwsze: naucz dziecko nazywać emocje (Widzę, że jesteś zły, bo Twój zamek z klocków się rozpadł. albo Czy denerwuje Cię, że siostra zabrała Twoją zabawkę?).

 

Sprawdź również: Rozwój emocjonalny przedszkolaka. Zabawy na wyrażanie uczuć

 

Po drugie: zaproponuj mu sposoby na rozładowanie emocji w taki sposób, by nie krzywdził innych. Wybór sposobu na odreagowanie złości zależy jednak od temperamentu Twojego dziecka i zasad panujących w Waszym domu: pozostawienie dziecka w samotności, aż złość “sobie pójdzie”; skakanie, tupanie i krzyk; darcie gazet; przebiegnięcie pokoju kilka razy; głębokie oddychanie; liczenie do 10, itd.

 

 

Przeczytaj też: Agresywne dziecko - jak reagować na napady złości?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi