4 zdrowotne korzyści z przytulania dzieci

4 zdrowotne korzyści z przytulania dzieci
Drukuj Skomentuj

Zmysł dotyku rozwija się już w 7. miesiącu życia płodowego. Bliski kontakt fizyczny dziecka z rodzicami buduje między nimi więź, jest oznaką rodzicielskiej miłości i akceptacji. Ale to nie wszystko! Przytulanie jest ważne również dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci. Przeczytaj, jakie 4 korzyści zdrowotne wiążą się z przytulaniem dzieci.

Przytulanie niemowląt rozpieszcza?


Niektórzy uważają, że przytulanie niemowląt przy każdej oznace dyskomfortu rozpieszcza dzieci. Radzą, by płaczące niemowlę odkładać do łóżeczka, by nauczyło się samo uspokajać. To błąd! Współcześni neurofizjolodzy uważają, że dziecka nie można rozpieścić przez przytulanie, kołysanie i noszenie. I choć potrzeba dotyku zmniejsza się wraz z coraz większą niezależnością dzieci, nie zanika ona całkowicie.

 

Korzyści dla dzieci

 

1. Wspomaganie działania organizmu


Przyjmowanie pokarmów nie wystarczy do tego, by organizmy dzieci prawidłowo się rozwijały - potrzebują one również fizycznego kontaktu z opiekunami. Badania dowodzą, że brak dotyku może powodować brak łaknienia, a co za tym idzie - zahamowanie wzrostu organizmu. Również u wcześniaków dostrzeżono, że masowanie wspomaga ich przybieranie na wadze.

Dodatkowo przytulanie dzieci powoduje wydzielanie się oksytocyny, która m.in. zwiększa tempo gojenia się ran czy obniża wrażliwość na ból.

 

2. Działanie antystresowe


Wydzielanie się oksytocyny wiąże się też z innymi korzyściami dla zdrowia dzieci. Jej nieprawidłowe stężenie wzmaga produkcję kortyzolu, który jest tzw. hormonem stresu. Oksytocyna pełni więc funkcję neuromodulatora, czyli substancji regulującej działanie układu nerwowego.

Przytulanie uspokaja dzieci: reguluje oddech, poprawia pracę serca. Zwiększa ich odponość na stres - a warto pamiętać, że długotrwały stres również u maluchów może powodować dolegliwości psychosomatyczne (np. zaburzenia apetytu, bóle brzucha lub głowy, itp.) oraz zaburzenia psychiczne w przyszłości. Przeczytaj więcej tu: Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

 

3. Zapobieganie chorobie sierocej


Przytulanie dzieci jest jednym z elementów na zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych. Świadczy o przywiązaniu i zaangażowaniu rodziców w wychowanie dziecka. Niezaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci może zaś skutkować chorobą sierocą. U dzieci objawia się ona m.in.: stanami lękowymi, brakiem poczucia bezpieczeństwa, niskim poczuciem własnej wartości, czasem agresją. W dorosłym życiu może doprowadzić do skłonności depresyjnych, problemami z nawiązywaniem relacji i okazywaniem czułości, izolowaniem się od społeczeństwa.

Warto pamiętać, że choroba sieroca dotyka nie tylko dzieci osierocone, ale też pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, w których brakuje więzi między dziećmi a rodzicami. Brak tej więzi objawia się m.in. nieokazywaniem czułości i miłości przez mamę i tatę.

 

Może zainteresuje Cię też: Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

 

4. Wspomaga rozwój emocjonalno-społeczny


Wymienione wyżej korzyści niosą ze sąbą kolejne: wzmocnienie poczucie własnej wartości dziecka, pewności siebie, samoakceptacji. Przytulanie ma więc duże znaczenie dla stabilności emocjonalnej dziecka, a także jest pokazaniem dziecku jednego ze sposobów na regulację swoich emocji.

Podobnie okazywanie czułości w domu staje się dla dziecka wzorem do tego, jak w przyszłości budować związki. Nie tylko poprzez doświadczanie jej na sobie, ale też obserwację relacji między rodzicami.

 

… i rodziców


Przytulanie niesie korzyści nie tylko dzieciom! Jest równie ważne dla rodziców - a to dlatego, że przytulanie:

 

  • ułatwia nawiązanie bliskiej więzi z dzieckiem
  • poprawia produktywność (poprzez obniżenie ciśnienia i uspokojenie)
  • pozwala się zrelaksować (a dzięki temu rozluźnia mięśnie i pozwala się zrelaksować)
  • wpływa na wydzielanie oksytocyny (wyżej opisaliśmy jej pozytywne skutki);


A więc - do dzieła! :)

 

Zobacz też: 8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi