5. Festiwal Kinolub - Filmowe Święto Dzieci i Młodzieży

5. Festiwal Kinolub - Filmowe Święto Dzieci i Młodzieży
Drukuj Skomentuj

W czerwcu Festiwal KINOLUB powróci do 12 miejscowości w Polsce. Na widzów czeka 8 filmów pełnometrażowych i 51 krótkich metraży, a do tego moc atrakcji filmowych i spotkań z twórcami z Indii, Niemiec, Iranu, Holandii i Rosji.

 

O programie dla przedszkolaków przeczytają Państwo na dole strony.

Serwis Przedszkola.edu.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad tym wydarzeniem.

 

 

Na program 5. edycji festiwalu składają się specjalnie wyselekcjonowane, najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To świetnie zrobione, wartościowe i ambitne kino, którego brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – prawie wszystkie tytuły będą miały na festiwalu swoją polską premierę. Wśród nich znajdą się produkcje pokazywane na największych światowych festiwalach, pierwsze poważne prace młodych filmowców ze szkół na całym świecie, jak i niszowe, nieznane dotąd perełki filmowe.

W dniach 3 – 22 czerwca 2019 roku filmy będzie można obejrzeć w czterech województwach, w kinach studyjnych i instytucjach kultury w Rzeszowie, Krośnie, Zatwarnicy, Krakowie, Wiśniowej, Kielcach, Busku - Zdroju, Pińczowie, Solcu-Zdroju, Nowym Korczynie, Rybniku i Skoczowie. Centrum festiwalowe znajduje się w Rzeszowie w Wojewódzkim Domu Kultury. Tu obradować będą jurorzy profesjonalnego jury, którzy wybiorą najlepszy film Festiwalu.

Wszystkie wydarzenia oraz seanse festiwalowe są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty animacji poklatkowej, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje.
Poprzednie cztery edycje festiwalu odwiedziło ponad 35 tys. widzów.

Harmonogram projekcji dla każdego z miejsc festiwalowych znajduje się na stronie www.kinolub.pl.

 

FILMY KONKURSOWE


Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące dwieście produkcji z każdego kontynentu i w każdej technice filmowej, z których do programu tegorocznej edycji wybrano 8 filmów długometrażowych i 51 krótkometrażowych. Prezentują one przekrój najlepszego kina dziecięcego – od tak rodzimych klimatów jak „Świtezianka”, przez egzotyczne legendy z Australii („Jeden łyk”) czy Sierra Leone („Opowieści Babci Zinzin: Koszyk”), aż do kosmicznych historii spoza planety („Krenk”, „Gwiezdny pył”).

 

Świtezianka, Daisy; fot.: materiały promocyjne

 

Wybrane filmy poruszają wiele kwestii ważnych dla odbiorców od 4 do 18 roku życia. Oprócz wyzwań współczesnego świata i uniwersalnych problemów młodych ludzi, zawierają także ich unikatowe spojrzenie na relacje i wartości. Widzowie mogą utożsamiać się z rozterkami bohaterów, ale również inspirować ich odwagą i pomysłowością, wzruszać ich losem, dzielić z nimi marzenia, aspiracje, małe i wielkie radości.

Osiem produkcji pełnometrażowych zabierze publiczność na Zachód, Bliski i Daleki Wschód, jak również w rodzime strony. „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” reprezentuje polskie kino dziecięce w Konkursie Głównym. Produkcja, do której zdjęcia powstawały między innymi w Rzeszowie i Krakowie, jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni, muzyce i przybyszach z tajemniczych krain.


W kategorii filmów dla widzów od 9. roku życia przeważają historie niezwykłych więzi braci i sióstr w egzotycznych krajobrazach. To właśnie brat pomoże tytułowej Chuskit przezwyciężyć ograniczenia związane z niepełnosprawnością i pomoże jej poruszać się na wózku inwalidzkim po niewielkiej wiosce w dalekich Indiach. Tymczasem Rasool zrobi wszystko, by pomóc jąkającej się siostrze Sarze i podejmie każde wyzwanie, by sprowadzić dla niej książki („Bibioteka”, Iran). Drugi irański film w konkursie filmów pełnometrażowych – „Aparat” – pokazuje trudną drogę do realizacji fotograficznych pasji głównego bohatera, Farhada.

 

Młodzież zapraszamy na seanse filmów „Czas ucieka” o grupie teatralnej realizującej autorski projekt mimo trudnych okoliczności oraz „Kolor wolności”, który jest niezwykle egzotyczną, indyjską historią przyjaźni żywiołowej 9-letniej Chhoti i pozbawionej radości życia wdowy Noor.

 

Doskonałe urwisy, fot.: materiały promocyjne

 

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowaliśmy dwa pasma (więcej poniżej). W paśmie „Nieustraszeni” pierwszy raz pojawi się krótki film dokumentalny pośród fikcyjnych, ale zakorzenionych w prawdziwych relacjach scenariuszy. Pasmo „Dookoła świata” zabierze widzów w miejsca tak odległe jak Meksyk, Tajwan, Turcja, Izrael – w zestawieniu z kinem włoskim i francuskim. Najstarsi widzowie docenią fascynujące, a czasem wymagające przemyślenia pasma „Spotkania” i „Za wszelką cenę”, w których zobaczą swoich rówieśników na drodze do wyboru własnej życiowej drogi.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje.

 

PROGRAM DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

W programie dla przedszkolaków znajdują się dwa filmy pełnometrażowe.

 

Bohaterem pierwszego z nich jest czteroletni Rafałek, którego najlepszym przyjacielem jest niezwykła gadająca żyrafa Raf („Moja żyrafa”, Holandia). W tym roku razem kończą cztery lata dla Rafałka oznacza to, że niedługo pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Przyjaciele będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom, gdy Rafałek zacznie spędzać czas z nowymi przyjaciółmi.

 

Drugi film w tej kategorii wiekowej to rosyjska wakacyjna komedia „Powstrzymać Wikingów” pokaże nierówną walkę chuliganów z grupą pomysłowych kolegów, do której należą chłopcy, dziewczyna i... koza. Grupa najlepszych przyjaciół ma do wyboru albo spędzić całe wakacje zamknięta w ogródku za domem albo skonfrontować się z grupą szalejących po okolicy chuliganów w rogatych hełmach wikingów. W przygodach pomoże im siła ich przyjaźni, moc odwagi oraz wsparcie ze strony lokalnej społeczności.

 

Powstrzymać Wikingów, fot.: materiały promocyjne

 

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Dla najmłodszych widzów przygotowaliśmy dwa pasma „Nasi najbliżsi”, „Mali podróżnicy” oraz pasmo dla sześciolatków „Wyzwania i przygody”, pokazujące przekrój technik animacji i wielobarwne życie filmowych bohaterów.

 

Opis każdego z filmów wchodzących w skład pasma filmowego znajduje się na stronie: https://kinolub.pl/program-2019/

 

 

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU DO POBRANIA PONIŻEJ

 

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych.


Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

 

 

Źródło: materiały promocyjne

Filmy

Pliki do pobrania

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi