5 pomysłów na wiosenne zabawy z kilkulatkiem

5 pomysłów na wiosenne zabawy z kilkulatkiem
Drukuj Skomentuj

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, warto przebudzić z zimowego odrętwienia całą rodzinę. Najlepszym sposobem będą ciekawe zabawy, w które można zaangażować zarówno mniejsze dzieci, te trochę starsze oraz dorosłych. Przygotowaliśmy kilka przykładowych propozycji.

Wiosna to zwykle bardzo wyczekiwana pora roku – warto więc odpowiednio celebrować jej nadejście. Najlepszym sposobem na to będzie porzucenie domowych pieleszy i wypróbowanie ciekawych zabaw na świeżym powietrzu. Dzięki temu cała rodzina otrzyma zdrową dawkę ruchu a także, co najważniejsze, zintegruje się ze sobą.

Szukasz pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu? Wejdź i zobacz: Gry i zabawy na powietrzu

 

W poszukiwaniu śladów wiosny


Ta zabawa dla dzieci najlepiej sprawdzi się, gdy nadejdzie astronomiczna wiosna (20 lub 21 marca). Można opowiedzieć dziecku, dlaczego to właśnie ta data stanowi przejście pomiędzy dwiema porami roku. Przypominamy, że pierwszy dzień wiosny przypada zawsze po równonocy wiosennej, gdy dzień jest tak samo długi jak noc. Później zachęcamy do wyjścia na spacer – do lasu, parku lub na podwórko – w celu poszukiwania pierwszych oznak nadejścia wiosny. Może uda się dostrzec pierwsze źdźbło trawy, bazie lub pączek listka? A nawet jeśli nie, sam fakt poszukiwań będzie stanowił prawdziwą atrakcję.

 

Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie


Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, jako zabawa dla dzieci, może nie wydawać się ekscytujące. Jednak gwarantujemy, że na pewno wciągnie każdego małego pasjonata natury. Zanim na drzewach i krzewach pojawią się pierwsze liście, wspólnie z maluchem warto wybrać „swoje” miejsce nieopodal domu, które będzie można obserwować. Regularnie sprawdzajcie, czy już widać pączki i kwiaty – przy okazji róbcie zdjęcia. Kiedy później będziecie je oglądać, zobaczycie niezwykły spektakl natury.

 

Topienie marzanny


Wśród ciekawych zabaw dla dzieci na wiosnę nie mogło zabraknąć topienia marzanny. Pięciolatki na pewno obchodziły tę uroczystość w swoich przedszkolach, ale dla młodszych dzieci może to być nie lada atrakcja. Pierwszym krokiem będzie wyjaśnienie maluchowi, dlaczego w ogóle topi się marzannę. Kukła pochodzi od słowiańskiej bogini zimy i śmierci Marzanny. Aby więc szybciej przywołać wiosnę, należy ją zniszczyć. Później w domu przygotujcie własną marzannę – kukła nie musi być duża, a do jej wykonania użyjcie tego co macie pod ręką. Punktem kulminacyjnym będzie jej zniszczenie, które według tradycji powinno odbyć się nad rzeką.

 

Puszczanie latawców


Wiosenne dni często bywają wietrzne, dlatego kolejna zabawa dla dzieci jaką proponujemy to puszczanie latawców. Można je bez problemu kupić lub przygotować samodzielnie, ozdabiając według własnego pomysłu. Chociaż na początku złapanie wiatru może okazać się trudne, to trening czyni mistrza. Podczas pierwszych prób radzimy wybrać duży pusty teren, nad którym nie będą przebiegać linie wysokiego napięcia ani telekomunikacyjne.

 

Zabawa w berka


Zabawa w berka to propozycja dla wszystkich osób, które chciałyby wyrwać się z zimowego zastoju. Wystarczy wyjść na podwórko, wybrać „berka” i zająć się zabawą (przypominamy, że zadaniem „berka” jest złapanie osoby, która go zastąpi). W berka można bawić się dopóty, dopóki uczestnicy nie poczują się zmęczni.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi