5 pomysłów na zabawy jesienne dla dzieci

5 pomysłów na zabawy jesienne dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Jesień to jedna z piękniejszych i bardziej inspirujących pór roku. Liście na drzewach zmieniają kolory, a każdy spacer z dzieckiem to szansa na odkrycie jesiennego skarbu. Przygotowaliśmy podpowiedzi dla rodziców, którzy zastanawiają się, w co się bawić z dzieckiem jesienią.

Gdy nadejdzie złota polska jesień lepiej nie tracić ani chwili na siedzenie w domu! Spakuj do torby kilka zdrowych przekąsek, weź pociechę i udajcie się na poszukiwania jesiennego skarbu. Przed wyjściem na spacer trzeba jeszcze odpowiednio ubrać dziecko. Najlepsza będzie metoda „na cebulkę”, czyli kilka warstw niezbyt grubych rzeczy, które w razie potrzeby można szybko zdjąć.

Oprócz odpowiedniego ubrania istnieją jeszcze inne sposoby ochronienia dziecka przed jesiennym przeziębieniem, wejdź: Jak wzmocnić odporność dziecka

 

Jesienne liście


Szukasz pomysłu na jesienne zabawy dla dzieci? Kolorowe liście z pewnością dostarczą wielu inspiracji. Można na przykład zaangażować malucha w robienie jesiennego bukietu – im bardziej kolorowy, tym lepiej. To również świetny pretekst do rozmowy o brawach i kształtach. Zbieranie liści połączcie z odgadywaniem z którego drzewa pochodzą.

 

Wyspa skarbów


Kto powiedział, że podczas jesiennego spaceru możecie jedynie zbierać kasztany albo żołędzie? Pobawcie się jeszcze w poszukiwania skarbu! Dobrze, aby przygotowania do zabawy zacząć wcześniej, kiedy dziecko nie będzie widziało. Trzeba najpierw dobrze ukryć skarb (w tej roli sprawdzi się kasztan) i oznaczyć drogę do niego, np. za pomocą ułożonych z patyków strzałek. Im wyznaczona trasa będzie miała więcej zwrotów i zakrętów, tym bardziej spodoba się dziecku.

 

Kasztanowe ludziki


Jesienią nie zawsze można być pewnym pogody, dlatego warto mieć przygotowane pomysły na zabawy dla dzieci także na deszczowe dni. Maluchy na pewno będą zachwycone mogąc własnoręcznie stworzyć ludziki z kasztanów i żołędzi.

Aby zabawa się udała należy wykorzystać przyniesione z jesiennego spaceru skarby, a oprócz tego jeszcze duże ilości zapałek, ostry nożyk i gwoździk, którym wykonamy dziurki w kasztanach i żołędziach. Ze względów bezpieczeństwa dwoma ostatnimi przedmiotami może posługiwać się tylko dorosły! Alternatywą jest łączenie poszczególnych elementów za pomocą plasteliny. Wyobraźnia dzieci jest ogromna, więc z pewnością wyczarują nie tylko ludziki, ale także zwierzątka, kosmiczne stwory i co tylko przyjdzie im do głowy.

 

Biżuteria ze skarbów jesieni


Co jeszcze mogą stworzyć rączki małego artysty? Proponujemy zabawę w „wytwarzanie” biżuterii z jarzębiny, małych kasztanów i żołędzi. W tę aktywność można włączać zarówno dziewczynki, jak i chłopców, którzy chętnie przygotują piękną jesienną ozdobę dla mamy albo babci.

Do zabawy potrzebne będą duże owoce jarzębiny, małe kasztany, długa mocna nitka oraz igła o tępym zakończeniu, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy. Rodzic musi jeszcze zrobić otworki w twardych kasztanach tak, by można było przeciągnąć przez nie nić. Dziecko, nawlekając jarzębinowe i kasztanowe kulki na nitkę, tworzy własny niepowtarzalny jesienny naszyjnik.

 

Jesienna dynia


Późną jesienią obchodzimy Halloween, a jednym z jego symboli jest wydrążona dynia. Można ją przygotować wspólnie z przedszkolakiem – jest to o wiele łatwiejsze niż się wydaje.

Pierwszy krok to zakup dyni. Po powrocie do domu trzeba odciąć jej czubek i wydrążyć środek za pomocą łyżki. Dziecko będzie chętnie asystowało podczas tej czynności. Teraz włączamy malucha, którego możemy poprosić o namalowanie na dyni śmiesznej lub strasznej buzi, którą następnie wycina dorosły. Kiedy się już z tym uporamy, wkładamy do środka zapaloną świeczkę i nakrywamy odciętym wcześniej czubkiem. W ten sposób można stworzyć wspólnymi siłami wspaniałą domową dekorację.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi