5 powodów, aby czytać dziecku

5 powodów, aby czytać dziecku
Drukuj Skomentuj

Wspólne czytanie to dobra metoda wychowawcza oraz doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Ważne jest, by już od najmłodszych lat wyrabiać w naszych pociechach nawyk czytania.

Cała Polska czyta dzieciom to kampania, która zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Programy telewizyjne i gry komputerowe warto zastąpić książką. Sprawdź, jakie korzyści dla rozwoju dziecka płyną z głośnego czytania.

 

 

1.  Czytanie rozwija wyobraźnię


Dziecko przeżywa przygody wspólnie z bohaterami. Wyobraża sobie odległe krainy, magiczne zamki, baśniowe miejsca. Odpowiednia intonacja i modulowanie głosem przez rodzica dodatkowo uatrakcyjnia maluchowi bajkowy świat.

2. Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka


Każdy maluch potrzebuje miłości i uwagi. Podczas wspólngo czytania dziecko czuje, że rodzic jej blisko - poświęca mu swój czas i uwagę. Buduje to poczucie bliskości i wzajemności. Dzięki temu czytanie kojarzy się dziecku z czymś przyejmnym i staje się codziennym, miłym rytuałem w życiu malucha.


3. Czytanie uczy poprawnego języka, wzbogaca zasób słów


Mamo a co to znaczy? A co to jest? Podczas czytania dziecko poznaje nowe słowa, sformułowania, wzbogaca swój sposób wyrażania rzeczywistości.


4. Bajki z morałem


Wiele bajek zawiera morał, pouczajacą puentę. Dzięki czytaniu dziecko poznaje wartości moralne. Odróżnia zachowania złe od dobrych.


5. Bajki uczą empatii


Któremu maluchowi nie będzie szkoda biednego Bambi lub Czerwonego Kapturka uciekającego przed wilkiem? Dziecko wraz z bohaterami powieści przeżywa ich przygody – radości i niepowodzenia. Czytanie rozwija wrażliwość moralną.

 

 

Polecamy także:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi