5 zachowań rodziców wywołujących zazdrość między dziećmi

5 zachowań rodziców wywołujących zazdrość między dziećmi
Drukuj Skomentuj

Rodzeństwo może stać się przyjaciółmi na całe życie. Może też utrzymywać luźne relacje, bliżej wiążąc się z osobami spoza rodziny. Bez względu na stosunki, jakie w przyszłości będą łączyć Twoje dzieci, po drodze na pewno czeka ich wiele nieporozumień i konfliktów, rodzących niechęć i zazdrość. Niestety, niektóre zachowania rodziców również wywołują te wrogie uczucia.

To, na ile dzieci są skłonne do kłótni i bójek, zależy od ich wieku, temperamentów oraz warunków panujących w rodzinie. Sama zaś zazdrość jest naturalnym uczuciem wśród rodzeństwa. Czasem jednak sami rodzice przyczyniają się do tego, że pomiędzy dziećmi rodzi się wiele negatywnych uczuć. Jakie zachowania opiekunów wywołują zazdrość między dziećmi?

 

1. Oczekiwania


Oczekujemy, że starsze dziecko będzie wyrozumiałe wobec młodszego; że bliźniaczki będą najbliższymi przyjaciółkami; że brat będzie opiekuńczy wobec siostry… Pewne relacje i emocji wydają się być oczywiste. Nic bardziej mylnego. Oczekując od dziecka konkretnych uczuć wobec drugiej osoby pokazujemy mu jednocześnie, że nie akceptujemy jego aktualnego stanu emocjonalnego. A przecież akceptacja jest podstawą do budowania pozytywnych relacji w rodzinie.

 

2. Porównywanie


Bywa, że tylko jedno z rodzeństwa odnosi sukcesy w szkole, jest utalentowane w konkretnej dziedzinie albo wypełnia obowiązki domowe bez narzekania. Drugie natomiast… nie. Jednym z błędów popełnianych przez rodziców jest porównywanie dzieci, zamiast skupić się na zachowaniu i predyspozycjach każdego z nich oddzielnie. Pamiętaj, że każdy przychodzi na świat z własnym potencjałem. Stawianie jednemu z dzieci brata albo siostry za przykład pokazuje mu, że tą drugą osobę doceniasz bardziej, że być może darzysz ją większym uczuciem. Zamiast więc chęci poprawy dziecko czuje niechęć i zawiść do rodzeństwa.

 

Przeczytaj też: Dlaczego nie należy etykietować dzieci?

 

3. Stereotypy płciowe


Czyli tendencja, która silnie łączy się z oczekiwaniami. Przekonanie, że tylko dziewczynki powinny pomagać mamie w gotowaniu; że syn ma odnosić sukcesy w sporcie, zamiast zajmować się “babskimi” rzeczami. Wprowadzanie do domu stereotypów płciowych powoduje często niesprawiedliwy podział obowiązków, obniża poczucie wartości dzieci i nie pozwala na rozwój pełnego potencjału.

 

Zobacz artykuł: Wychowanie córki i syna

 

4. Ingerowanie we wszystkie konflikty


Wbrew pozorom, czasem lepiej jest pozostawić rozwiązanie kłótni dzieciom. Angażowanie się rodziców w nieporozumienia może powodować, że rodzic stanie w obronie jednego z dzieci, przez co drugie czuje się odrzucone. Poza tym rodzeństwo przy ingerencji rodzica często ucieka się do rzucania oskarżeń i unikania odpowiedzialności. A przecież konflikty mogą mieć pozytywne skutki dla dzieci: uczą je asertywności, szukania kompromisów, wyrażania swoich potrzeb. By konflikt nie przeszedł w stosowanie przemocy, ważne jest ustalenie zasad w domu odnośnie okazywania szacunku i zakazu krzywdzenia drugiej osoby.

 

5. Dawanie złych wzorców


Czasem okazuje się, że dzieci powtarzają pewne strategie zachowań od dorosłych. Zazdrość, wrogość i rywalizowanie o względy mogą wydawać się im naturalnym sposobem na utrzymywanie relacji - zwłaszcza, jeśli widzą takie przejawy uczuć u rodziców. Nie chodzi o to, by rodzice byli zawsze jednomyślni, ale żeby akceptowali swoje różnice i potrafili znaleźć porozumienie. Zanim więc skrytykujesz zachowania wśród dzieci, przyjrzyj się najpierw własnym sposobom rozwiązywania konfliktów z bliskimi.

 

Co robić, by zmniejszyć zazdrość między rodzeństwem?

 

  • Dostrzegaj każde z dzieci - wysłuchaj, doceń, zauważ problemy. Daj odczuć, że każde przynależy do rodziny i jest dla Ciebie ważne.
  • W miarę możliwości zorganizuj kawałek własnej przestrzeni dla każdego z dzieci; jeśli nie pokój, to przynajmniej szafkę albo kącik.
  • Znajdź czas dla każdego z dzieci - najlepiej sam na sam. Pamiętaj jednak, że nie o ilość czasu chodzi, ale o jego jakość - o pełne skupienie na  jednym maluchu i jego aktualnych potrzebach nawet przez krótki czas.
  • Organizuj aktywności dla całej rodziny, zamiast tylko dla dzieci. Pokazuj, że wszyscy razem możecie dobrze czuć się w swoim towarzystwie.
  • Jeśli to możliwe, wskaż dzieciom zainteresowanie, które ich łączy. Zachęć do wspólnego uprawiania hobby - ale nie zmuszaj! Być może każde z dzieci będzie wolało realizować się we własnym zakresie.
  • Jeśli ma się pojawić nowy członek rodziny - przygotuj starsze rodzeństwo na jego przyjście. Sprawdź: Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa? Również przygotujcie się, jeśli Wasza rodzina ma się powiększyć np. poprzez małżeństwo z partnerem/partnerką, którzy też mają swoje dzieci.

 

Może zainteresuje Cię też: Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi