5 zalet gier planszowych

5 zalet gier planszowych
Drukuj Skomentuj

Odpowiednio dobrane gry planszowe, to nie tylko niesamowita zabawa, ale również możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Gry planszowe są istotne w celu kształtowania odpowiednich funkcji postaw i nastawień dzieci wobec nauki, pracy i innych osób. 

Gry planszowe edukują dzieci

 

Celem gier planszowych jest dawanie dziecku odpowiednich środków, by mogło w pełni się rozwijać. Gry posiadają wiele właściwości edukacyjnych, które angażują umysł i ciało dziecka we wspólną zabawę. Dzięki różnorodności form i tematyki, znajdziemy na rynku mnóstwogier planszowych, które pomagają dziecku poznawać świat, będąc świetnym narzędziem do treningu logicznego myślenia.


Gry planszowe motywują

 

Funkcja motywacyjna ma na celu pobudzaniu do aktywności poznawczej, która ma wyzwalać i rozwijać zainteresowania otoczeniem. Funkcja motywacyjna gier dydaktycznych przygotowuje do podejmowania samodzielnych działań, obserwacji; wdraża do świadomej dyscypliny. Gry zwiększają koncentrację oraz motywację do bardziej intensywnego uczenia się, które sprzyja rozwojowi twórczości dziecięcej, umożliwiają nasilenie kontaktu między sobą, wdrażają do świadomej dyscypliny.

 

Sprawdź również: 8 benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko


Gry planszowe integrują

 

Gry dydaktyczne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu pojęć oraz utrwalaniu zdobytej wiedzy. Jest to jedna z form działalności ludzkiej, urozmaicona zadaniami: ćwiczenia dają dziecku przyjemność i poczucie dobrze wykonanego zadania. Dziecko zdobywa przy tym nowe wiadomości i umiejętności oraz je utrwala. Przez gry dziecko zdobywa umiejętności oceny współgrających i siebie z punktu widzenia zawartych  w grach reguł. Jest ważnym czynnikiem integrującym u dzieci procesy poznawania, działania i przeżywania.


Gry planszowe uczą tolerancji

 

Gry planszowe są nieprzewidywalne! Wynik często nie jest znany, aż do samego końca, co gracze przyjmują z entuzjazmem lub rozczarowaniem! To uczy dzieci rywalizacji. Dzieci w trakcie gry mogą zaobserwować zachowania rodziców. Uświadamiają sobie, że w życiu czasem się przegrywa a czasem wygrywa.

 

Gry pełnią funkcję terapeutyczną

 

Podczas zabaw dziecko ma możliwość uwolnienia się od napięć, emocji uczy się wyrażania uczuć oraz rozwiązywania swoich problemów. Gry planszowe dostarczają rozrywki i pozwalają miło spędzić czas z rodziną w długie wieczory. Są również świetną odskocznię od telewizora czy komputera

 

Sprawdź także: Matematyczne gry planszowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!