5 zimowych zabaw na świeżym powietrzu dla dzieci

5 zimowych zabaw na świeżym powietrzu dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Wielkimi krokami zbliża się zima i tak wyczekiwana przez najmłodszych pora zabaw na śniegu. Lepienie bałwana czy jazda na sankach to zajęcia, którym z lubością oddają się wszystkie dzieci. Warto do tego kanonu dodać również inne propozycje!

Kiedy tylko spadnie śnieg trudno utrzymać maluchy w domu. Lepiej nie zabraniać im wyjść na podwórko, bo zabawy dla dzieci na powietrzu niosą dla ich zdrowia wiele korzyści - wzmacniają naturalną odporność oraz tężyznę fizyczną. Przed wyjściem z domu trzeba oczywiście zadbać, aby dziecko było odpowiednio ubrane. Najlepiej sprawdzą się rzeczy z naturalnych materiałów, np. bawełny, które powinny być założone warstwowo. Podczas zabaw na śniegu, dzieci nie mogą przemoknąć, dlatego buciki, kurtka, rękawiczki i czapka powinny być wykonane z wodoodpornego materiału.

Zimowe wyjście z domu może być wspaniałą rodzinną rozrywką, a w zabawy dla dzieci na śniegu z powodzeniem włączą się także dorośli. Przedstawiamy pomysły na to, w co się bawić z dzieckiem!

Co zrobić jeśli zimowa aura każe zostać w domu? Sprawdź inne pomysły na zabawy, wejdź: Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w grudniu

 

Tropiciele śladów


Podczas zimowego spaceru świetną zabawą jest tropienie śladów, które są widoczne na śniegu. Poszukajcie wspólnie odpowiedzi na to, do kogo mogły należeć odciśnięte w białym puchu tropy. Do małego zwierzątka, dużego psa a może osoby, która się śpieszyła? Jeśli macie czas, spróbujcie podążać ich śladem tak długo, jak tylko się da.

W innej wersji tej zabawy to rodzic wydeptuje na śniegu ślady. Można to robić stawiając różnej długości kroki, skacząc lub idąc tyłem. Zadaniem dziecka będzie chodzenie po zostawionych przez dorosłego tropach. Trasa powinna być urozmaicona, dzięki czemu maluchowi szybko się nie znudzi.

 

Budowanie śniegowej latarni


Własnoręczne przygotowanie śniegowej latarni jest bardzo proste i sprawi przyjemność całej rodzinie. Pierwszym krokiem jest zrobienie kul śnieżnych, z których zbudujecie piramidę. Powinna być obudowana wokół dużej świecy i mieć z boku otwór, ułatwiający jej zapalenie. Gdy wasza piramidka będzie gotowa, spryskajcie ją wodą - po zamarznięciu utrwali całą konstrukcję. Na koniec wystarczy zapalić świecę i cieszyć się z efektów wspólnego wysiłku.

 

Rzeźbienie w śniegu


Lepienie bałwana ze śniegu to jeden z tradycyjnych pomysłów na zimowe zabawy dla dzieci. Można go jednak nieco „odświeżyć” i zamiast tej sympatycznej postaci, stworzyć kojarzące się z zimą zwierzęta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci ulepiły królika lub renifera, które zostaną ozdobione mchem i patykami. Być może na podwórku przed waszym domem zamieszka rodzina fantastycznych stworów? Ze śniegu mogą powstać rozmaite rzeźby, a ich kształt ogranicza jedynie wyobraźnia.

 

Bitwa na śnieżki


Bitwa na śnieżki to zimowa zabawa dla dzieci, którą każdy pamięta ze swojego dzieciństwa. Zanim zaczniecie zabawę, przygotujcie amunicję, czyli zapas śniegowych kulek. Nie powinny być zgniatane zbyt mocno, aby nikomu nie stała się krzywda. Kiedy zgromadzicie już potrzebną ilość śnieżek, możecie zacząć wielką bitwę.

Pokojowo nastrojonym osobom proponujemy alternatywną wersję wojny na śnieżki, jak na przykład rzucanie nimi do celu lub kręgle. Do tej zabawy wystarczy zbudować lekkie konstrukcje ze śniegu, które bez trudu będzie można zniszczyć jednym celnym trafieniem.

 

Śniegowe orzełki


Robienie orzełków to klasyka zabawy dla dzieci na śniegu. Maluchy na pewno chętnie skorzystają z okazji, aby na chwilę położyć się w białym puchu i zobaczyć jak wygląda z bliska. Zasady zabawy są bardzo proste: wystarczy poruszać jednocześnie rękami i nogami, aby powstały skrzydła i ogon orła. Rodzice także mogą dołączyć do swoich pociech i sprawdzić, czy pamiętają co nieco ze swojego dzieciństwa.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi