500 plus nie tylko na dziecko!

500 plus nie tylko na dziecko!
Drukuj Skomentuj

Okazuje się, że 500+ należy się nie tylko rodzicom. W wyjątkowych okolicznościach może być przyznane również osobom, które rodzicami nie są. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał te świadczenie kobiecie, która przejęła opiekę nad 14-letnim bratem po śmierci matki oraz po ograniczeniu praw rodzicielskich ojcu. To przełomowy wyrok sądu, który może zmienić wypłaty 500 plus.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał bezprecedensowy wyrok. Urzędnicy przyznali świadczenie  500 plus kobiecie, która podjęła się opieki nad małoletnim bratem. Siostra chłopca, który stracił matkę, od dawna starała się o dodatkowe pieniądze. Odmówiły jej jednak władze miasta oraz samorządowe kolegium odwoławcze.


Organy wykonawcze argumentowały, że kobieta  nie wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie nieletniego, więc zgodnie z obowiązującym prawem nie była jego ani prawnym, ani faktycznym opiekunem, czyli nie spełniała kryterium przyznania świadczenia 500 plus.


Kobiecie bardzo zależało na tym, by poprawić sytuację życiową swojego brata. Chłopiec wycierpiał już wiele, a pieniądze ze świadczenia mogłyby poprawić byt jej brata.


Kobieta odwołała się od decyzji miasta, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył jej prośbę. Sąd orzekł, że przepisy, według których rozstrzygane jest przyznanie 500 plus, w tym wypadku są wadliwe i krzywdzące dla kobiety. Sąd argumentował, że przepisy dotyczące świadczenia nie chronią osób, które sprawują faktyczną opiekę na dzieckiem i zmuszone są do ponoszenia kosztów związanych z wychowaniem dziecka.


Sędzia podjął decyzję, z której wynika, że osoba, która wychowuje nieletniego na mocy decyzji sądu rodzinnego może rościć sobie prawo do wsparcia finansowego, a więc również do świadczenia 500 plus. Jest to pierwszy tego rodzaju wyrok sądu, który stanowi ogromną szansę dla osób, które znajdują się w podobnej sytuacji życiowej.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!