500 plus tylko dla pracujących?

500 plus tylko dla pracujących?
Drukuj Skomentuj

500 plus to świadczenie, które pomogło wielu rodzicom. Pozostaje ono jednak na językach ze względu na to, że prawo do niego mają również rodzice, którzy nie posiadają żadnego zatrudnienia. Przeprowadzono badanie, zgodnie z którym okazuje się, że aż jedna trzecia Polaków chciałaby, by świadczenie finansowe 500 plus przysługiwało tylko rodzicom pracującym. Czy zostaną wprowadzone zmiany?

 

Zmiany w 500 plus

 


Zmiany w 500 plus wprowadzano dwukrotnie. Pierwsze świadczenie pojawiło się w 2016 roku. Początkowo przysługiwało ono na drugie i kolejne dzieci – z wyłączeniem pierwszego dziecka.  Od 2019 roku świadczenie finansowe zaczęło przysługiwać również na pierwsze dziecko.


W 2021 roku zmianie ulegnie także okres świadczeniowy 500 plus i zostaje wprowadzona konieczność składania wniosków każdego roku.

 

500 plus tylko dla pracujących


Badanie, wykonane na panelu Ariadna na zlecenie portali wp.pl i Money.pl, wykazało, że Polacy nie są zadowoleni z dotychczasowych zasad przysługiwania 500 plus. Z badania wynika, że aż 62 procent Polaków chciałoby, aby świadczenie 500 plus przysługiwało wyłącznie osobom pracującym. Zgodnie Polacy zadeklarowali, że chcieliby, aby 500 plus trafiło do rodzin, w których przynajmniej jeden rodzic pracuje. Za "zdecydowanie na tak" opowiedziało się 43 procent ankietowanych, a 19 procent opowiedziało się za opcją "raczej na tak". Przeciwko 500 plus dla pracujących jest łącznie 17 procent Polaków.


Interesujący jest fakt, że za  500 plus dla pracujących rodziców i ogólnym uzależnieniem wypłat świadczenia uwarunkowanym od posiadania pracy są zarówno wyborcy PIS-u, jak i Koalicji Obywatelskiej. Wśród zwolenników PIS-u za zmianą opowiedziało się 56 procent osób głosujących, a wśród wyborców KO aż 78 procent.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!