6 ekozabaw dla dzieci

6 ekozabaw dla dzieci
Drukuj Skomentuj

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że już małe dzieci powinny wiedzieć jak dbać o otaczające je środowisko. Aby nie martwić się tym, jak zmienić ich nawyki, już od kołyski warto wpajać podstawowe postawy proekologiczne. Jak to zrobić? Oczywiście poprzez zabawę!

W myśl starego przysłowia "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał", zadbajmy o edukację ekologiczną naszych pociech. Jeśli maluchy będą szanowały otaczające nas środowisko, zapewnią sobie, a później następnym pokoleniom, lepszą przyszłość bez chorób cywilizacyjnych. Już nawet z pozoru małe działania przeprowadzanie w obrębie rodziny mogą wiele zmienić!

Oczywiście pierwszą rzeczą jest dawanie dobrego przykładu. Zamiast opowiadać o tym, co trzeba robić, aby ochronić środowisko, wprowadźmy słowa w czyn! Segregujmy odpady, zwracajmy uwagę na to ile i jakie produkty kupujemy. Warto przy okazji pokazać maluchowi, że szczęście daje nie posiadanie zabawek, ale wspólnie spędzany czas! Przedstawiamy pomysły na ekologiczne zabawy dla dzieci, które praktycznie nic nie kosztują i dadzą drugie życie nieprzydatnym rzeczom.

Zobacz jak się bawić kiedy pada deszcz, wejdź: Propozycje zabaw na każdą pogodę

 

Ekologiczne zabawy dla dzieci


Segregowanie surowców wtórnych nie musi być obowiązkiem - zamieńcie je we wspólną zabawę! Wystarczy przygotować duże tekturowe pudła, kolorowe strony ze starych czasopism, farby oraz klej. Wspólnymi siłami możecie ozdobić pudełka, które później wykorzystacie jako pojemniki do recyklingu. Gromadźcie w nich oddzielnie plastik, szkło oraz makulaturę, które później wyrzucicie do specjalnie do tego przeznaczonych kontenerów.

Kolejną propozycję ekologicznej zabawy dla dzieci jest poznawanie środowiska. Cała rodzina staje w kole, jedna osoba rzuca kolejno piłkę do innych, wymieniając różne środowiska życia, np. morze, powietrze, las, pole. Zadaniem osoby, która złapie piłkę jest wymienienie nazwy zwierzęcia, które mieszka w danym środowisku. Zabawa może trwać dopóki wystarczy pomysłów!

 

W ferworze zabawy łatwo zgłodnieć. Zobacz jakie zdrowe przekąski możesz podać maluchowi, wejdź: 6 zdrowych przekąsek dla dzieci


Eko-sptempelki ze styropianowej tacki. W domu masz dużo takich tacek po owocach? Nie wyrzucaj ich od razu, ponieważ mogą posłużyć jako świetna zabawka dla maluchów! Dzieci, za pomosą długopisu, mogą narysować kształt stempelka na tacce, np. kwiatek, motylek albo wymyślona przez nie historia. Później pomalujecie je farbami i odciśnij na kartce, tworząc własny obrazek. Jeśli tacka zostanie pocięta na kilka mniejszych kawałków, zyskacie więcej stempelków i zabawa w kreatywność będzie tym lepsza!

Butelkowe kręgle także nie wymagają wielu przygotowań. Jeśli masz w domu plastikowe butelki po wodzie mineralnej - zamień je w kręgle dla dzieci. Wystarczy wlać do każdej niewielką ilość wody, aby stały stabilnie, ale nie były zbyt ciężkie. Ustawiacie butelki w korytarzu i staracie się przewrócić je jednym rzutem piłki.

Inną zabawą, która wykorzysta "śmieci", jakie każdy z nas ma w domu jest robienie wiatraczków. Wystarczy przygotować cienkie tekturki (np. z okładki starego zeszytu), z której następnie trzeba wyciąć kwadrat o równych bokach. Później złóż go na cztery części i rozłóż, a w miejscu skrzyżowania linii narysuj okrąg o średnicy około 2 cm. Natnij przekątne kwadratu aż do linii okręgu. Następnie skieruj rogi ku środkowi i przypnij je długą pinezką do patyka!

Lubicie rodzinne spacery? Zabierzcie ze sobą zwykłą kredę i bawcie się w malowanie cienia! Wystarczy do tego kawałek chodnika lub boiska. Jedna osoba zamienia się w posąg, który rzuca cień, przyjmując fantazyjne pozy. Zadaniem malucha jest odrysowanie cienia na podłożu i dodanie zabawnych atrybutów posągowych.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi