6 kroków do bycia zorganizowaną mamą

6 kroków do bycia zorganizowaną mamą
Drukuj Skomentuj

Mając dzieci często okazuje się, że doba… nagle staje się za krótka. Pogodzenie kilku ról życiowych: mamy, żony, przyjaciółki, pracownika - może powodować, że zawsze na coś brakuje czasu. Przedstawiamy 6 kroków do bycia zorganizowaną mamą!

Krok 1: Wyznacz cele


Początek roku to dobry moment na to, by ustalić, co chce się osiągnąć. Nie chodzi jednak o postanowienia noworoczne zmieniające radykalnie Twoje życie. Zastanów się, jak dotąd wyglądały Twoje dni, co chcesz w nich poprawić, a później ustal hierarchię ważności tych zmian. Jedną z zasad bycia zorganizowaną jest założenie, że powinno zaczynać się od najważniejszych zadań, a dopiero po zakończeniu ich zabierać za następne.

 

Krok 2: Ułóż precyzyjny plan


Najlepiej, jeśli będziesz miała do niego łatwy dostęp: dlatego korzystaj z kalendarza w komórce albo kalendarzyka podręcznego. Jeszcze lepszym pomysłem jest zakupienie kalendarza ściennego, który będzie wisiał w kuchni albo innym miejscu widocznym dla całej rodziny. W końcu trzymanie się planów będzie dotyczyło nie tylko Ciebie, ale też Twoich bliskich!

Poświęcenie kilku minut np. każdego wieczora na ułożenie planu dnia kolejnego może Ci oszczędzić czasu i niepotrzebnego stresu. Dobrze jest też robić listy sprawunków do załatwienia, które można sukcesywnie wykreślać.

 

Przeczytaj również: Mama wraca do pracy

 

Krok 3: Nie odkładaj na później


Niestety, może się okazać, że jest to najtrudniejszy punkt do zrealizowania. Ale nawet najbardziej precyzyjnie określone cele czy szczegółowe plany nie pomogą, jeśli nie będziesz wykonywać ich na bieżąco.

Odkładanie sprawi, że później będziesz musiała zwiększyć wysiłek w celu realizacji zadania: odgrzebać maila sprzed kilku dni, znaleźć konkretną rzecz na biurku, znaleźć dodatkowe kilka minut na ponowne wyjście z domu.

 

Krok 4: Zadbaj o siebie i przestrzeń wokół


Nawiązując do poprzedniego kroku: utrzymywanie wokół siebie porządku sprawi, że będziesz działać, czując się o wiele bardziej komfortowo. Nic Cię nie będzie rozpraszać i nie będziesz marnować czasu na niepotrzebne poszukiwania.

Pamiętaj też, by w planie dnia uwzględnić chwilę dla siebie. Nawet jeśli nie masz czasu na cotygodniowe wizyty w spa, pamiętaj o krótkich przerwach w pracy; o tym, by chwilę móc usiąść z kawą albo pójść na spacer. Postaraj się wysypiać i utrzymywać aktywność fizyczną.

 

Może przyda Ci się: Bałagan w pokoju. Jak nauczyć dziecko utrzymywać porządek?

 

Krok 5: Zaangażuj resztę rodziny


Nie musisz wszystkiego robić sama - reszta domowników również powinna być włączona w codzienne obowiązki. Nie wstydź się prosić o pomoc. Mit o tym, że kobieta musi być samodzielna i idealnie wypełniać wszystkie role życiowe, już dawno został obalony.

Pamiętaj też, że nauka samodzielności dziecka nie tylko pozwoli Ci na zyskanie czasu, ale jest też bardzo ważna dla jego rozwoju. Więcej o tym przeczytasz tu: 4 kroki do samodzielności przedszkolaka

 

Krok 6: Ucz dzieci regularności


Choć rutyna kojarzy nam się często z monotonią i nudą, w rzeczywistości dla wychowania dzieci jest ona bardzo ważna… tak samo jak dla bycia zorganizowaną mamą.

Przyzwyczajenie reszty rodziny do regularnych posiłków, regularnych godzin chodzenia spać i konkretnych zajęć sprawi, że wszyscy będą wykonywać najpierw czynności najważniejsze. Pozwoli też uniknąć wielu nieprzyjemnych wypadków i kolidowania różnych pomysłów na spędzenia dnia.


A Ty jakie masz sposoby na bycie zorganizowaną mamą? Podziel się w komentarzach!

 

 

Sprawdż też: Jak być dobrą mamą i szczęśliwą kobietą?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi