7 najczęstszych błędów w rozwijaniu inteligencji u dziecka
Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko wyróżniało się na tle innych dzieci inteligencją, musisz unikać podstawowych błędów.
1. Nie kupuj dziecięcego pianinka
Nie pozwala nauczyć dziecka podstawowych dźwięków i nie rozwija słuchu. Niestety zmniejsza też zainteresowanie prawdziwym instrumentem.
2. Nie szukaj nauczyciela gry na instrumencie i nie zapisuj dziecka na zajęcia grupowe
Profesjonalni muzycy nie potrafią nauczyć dziecka gry na instrumencie. Znacznie lepiej w roli nauczyciela sprawdzi się pedagog, który znajdzie ciekawy sposób na to, by rozbudzić w dziecku zainteresowanie. Poza tym, im młodsze jest dziecko, tym większą ma wrażliwość na dźwięki i łatwiejszy dostęp do słuchu absolutnego. Dlatego potrzebuje idealnego wzorca, który będzie mogło naśladować. Tymczasem na zajęciach grupowych dziecko zmuszone jest słuchać nieudolnych prób innych dzieci.
3. Nie zapisuj dziecka na balet
Zajęcia baletowe dla dzieci poprawiają sylwetkę, ale nauczyciel niszczy w dziecku kreatywność. Dodatkowo też ocenia dzieci i segreguje według zdolności. Podczas występów najzdolniejsze stoją na środku pierwszego rzędu, podczas gdy najmniej zdolne są ukryte z tyłu lub na bokach sceny. Warto się zastanowić, czy już w tak młodym wieku chcemy zderzyć dziecko z oceną i wyścigiem szczurów.
4. Nie puszczaj dzicku bajek na YouTube
Komputer to doskonałe narzędzie, które może ułatwić dziecku pracę. Niestety programy edukacyjne, nie dorównują bajce, którą znajdziemy na YouTube. Każdy program będzie przez dziecko zignorowany na rzecz bajki.
Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko pisania literek i cyferek?
5. Nie kupuj książeczek z ilustracjami
Niestety ilustracje w książeczkach dla dzieci są infantylne, nieprecyzyjne, oraz nie niosą rzadnej wiedzy. Królik wygląda jak zając, a gęś przypomina kaczkę. Dodatkowo kolorowe ilustracje utrudniają koncentrację, a także odwracają uwagę od tekstu i przyczyniają się do późniejszej niechęci do czytania.
6. Nie ucz dziecka słówek w języku obcym i nie kupuj książeczek z angielskimi słówkami
Nauka słówek w języku obcym, odpowiada potrzebom dorosłego, a nie dziecka. Niestety nadmierne ćwiczenie logiki osłabia naturalne zdolności m.in. pamięć fotograficzną i kreatywność. Dzieci uczą się w inny sposób – szybszy i lepszy dla ich rozwoju. Przeprowadzone badania naukowe pokazują, że małe dzieci nie są skupione na nauce słówek i ich znaczeń. Trzeba uczyć dzieci języków obcych, ale metoda powinna być dostosowana do rozwoju dziecka i jego naturalnych zdolności, aby nie zmniejszała tego potencjału, ale go zwiększała
7. Nie poświęcaj zbyt dużo czasu na naukę jednego tematu
Nauczyciele w przedszkolu często spędzają cały tydzień na realizację jednego tematu. Tymczasem małe dziecko ma nawet trudność, aby obejrzeć godzinny program edukacyjny. Edukacja, która wymaga od dziecka skupienia uwagi przez godzinę, dzień lub tydzień na jednym zagadnieniu nie realizuje jego potrzeb. Odpowiednio przekazana wiedza będzie nie tylko budować dalsze zainteresowanie. Może ona być pożywką dla myślenia operacyjnego, którego polepszenie w sposób bezpośredni oddziałuje na rozwój inteligencji dziecka.
Sprawdź także: Bezsenność u dzieci. Nie bagatelizuj problemu!