6 pomysłów na Dzień Dziecka + propozycje prezentów

6 pomysłów na Dzień Dziecka + propozycje prezentów
Drukuj Skomentuj

Zbliża się Dzień Dziecka - jedno z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy świąt. Zastanawiasz się, jak sprawić, by ten dzień był wyjątkowy? Przedstawiamy 6 pomysłów na spędzenie Dnia Dziecka w ciekawy sposób, a także propozycje prezentów dla dzieci.

Może zainteresuje Cię również: Jak na świecie obchodzony jest Dzień Dziecka?

 

Najlepszy prezent - czas spędzony razem


Wielu rodziców na Dzień Dziecka wybiera najnowsze zabawki, słodycze, książki… Nie ma nic złego w uczczenia tego dnia jakąś pamiątką. Warto jednak pamiętać, że to czas spędzony z rodzicami i rodziną jest dla dziecka najbardziej wartościowy.

I wbrew pozorom nie chodzi o ilość spędzonego czasu, ale o jego jakość. O spędzenie go w taki sposób, by dziecko odczuło miłość rodziców, ich uwagę i  zainteresowanie jego potrzebami. Dlaczego jest to tak ważne dla rozwoju dziecka? Przeczytaj więcej tu: Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

Dzień Dziecka to świetna okazja, by zorganizować aktywności, które angażują całą rodzinę! Oto pomysły, jak możecie spędzić ten czas wspólnie:

 

1. Wyzwanie kulinarne


Dzień Dziecka możecie rozpocząć od wspólnego śniadania, kolorowego i pięknie ozdobionego, z ulubionymi posiłkami malucha. Jednak to nie wszystko! Jeśli w Waszej rodzinie są miłośnicy gotowania i jedzenia, zaproś ich do wspólnego gotowania: robienia ciasteczek albo wypróbowania nowego przepisu. Możecie też przygotować wspólnie przekąski na grilla albo piknik.

 

Wypróbuj: 6 przepisów na grilla z dziećmi

 

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie ofert restauracji i domów kultury w okolicy - może tego dnia będzie organizowany kurs gotowania dla rodzin z dziećmi?

 

2. Wspólna wycieczka


Długa, krótka, z przystankiem na jedzenie albo lody - to również okazja do relaksu i zacieśnienia relacji z rodziną! Na Dzień Dziecka wybierzcie się:

 

 • na coś słodkiego do kociej kawiarni - pamiętaj, że niektóre mają ograniczenia wiekowe! Sprawdź listę 7 kocich kawiarni w Polsce: Dzieci, koty i kawa?;
 • na łono natury - do lasu, parku, nad jezioro;
 • by spędzić czas aktywnie - na rowery lub do parku rozrywki;
 • by poleniuchować - możecie puszczać latawce albo pleść wianki na łące.


Nie możecie wybrać się na wycieczkę 1 czerwca? Przygotuj dziecku ręcznie robiony “bilet podróży” z opisanym celem i planowanymi atrakcjami oraz terminem, kiedy będziecie mogli wybrać się wspólnie. A później zaangażuj dziecko w przygotowania, dając mu prawo wyboru w niektórych kwestiach (np. wybrania stroju na ten dzień dla siebie i rodziców, wybrania obiadu - spośród dostarczonych przez Ciebie propozycji).

 

Jeśli szukasz atrakcyjnych miejsc dla dziecka w swojej okolicy, sprawdź naszą wyszukiwarkę: Atrakcje dla dzieci.

 

3. Dzień Dziecka kulturalnie


Zaproś dziecko i całą rodzinę do teatru, filharmonii, kina, muzeum… Sprawdź, jakie seanse są odpowiednie dla wieku Twojego malucha i czy towarzyszą im wydarzenia (przykładowo: po niektórych spektaklach odbywają się ciekawe warsztaty plastyczne czy teatralne).

 

4. Sesja zdjęciowa dla całej rodziny


… czyli prezent, który będzie piękną pamiątką na wiele lat! Zastanówcie się w domu, czy chcecie sesję w studiu czy w plenerze oraz jaki charakter mają mieć zdjęcia. Co zrobić, by dzieci nie nudziły się w trakcie sesji i by zdjęcia wyszły cudownie? Zapytaj fotografa, czy na czas sesji możecie bawić się:

 • z bańkami mydlanymi,
 • z kolorowymi balonami,
 • z latawcami,
 • na łące/ w parku.

 

5. Wydarzenia w okolicy


Sprawdź, czy w Twojej okolicy z okazji Dnia Dziecka są organizowane jakieś pikniki rodzinne, koncerty, festyny albo targi. Najczęściej na takich wydarzeniach jest mnóstwo atrakcji dla całej rodziny!

 

Warto też zastanowić się nad atrakcjami, na które zazwyczaj nie ma czasu albo... pieniędzy. Być może w Twojej okolicy są dostępne loty balonem, przejazdy kolejką wąskotorową albo gokartami.

 

Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie Dnia Dziecka wspólnie z sąsiadami/ znajomymi, którzy też mają dzieci! Możecie umówić się na zorganizowanie podchodów albo wspólnego grilla/ piknik w ogrodzie.

 

6. Prezent


Jeśli natomiast chcesz kupić prezent - najlepiej taki, żeby skorzystała z niego cała rodzina:

 • grupowy bilet/ karnet na basen lub do aquaparku, na jazdę konną, kurs tańca, park trampolin albo do wrotkarni,
 • gry planszowe angażujące całą rodzinę, np. Twister, Kalambury, Dobble, Jenga,
 • sprzęt sportowy (do ping ponga, badmintona, tenisa; na wspólne wycieczki: rower, hulajnoga, wrotki),
 • zabawki artystyczno-techniczne, w które można zaangażować więcej osób: np. klocki, materiały do zabaw plastycznych, zestawy kreatywne (np. od firmy Alexander),
 • album - do którego wspólnie wybierzecie zdjęcia,
 • prezent związany z Twoją pasją, którą chcesz “zarazić” dziecko - np. sprzęt do szycia, sprzęt do łowienia, modelarstwo… Nawet jeśli czynności te wykonuje się pojedynczo, ich zakup jest okazją do wspólnego uczenia się i rozmów na ciekawe tematy!

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi