6 pomysłów na Dzień Dziecka w przedszkolu

6 pomysłów na Dzień Dziecka w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Zastanawiasz się, jak zorganizować Dzień Dziecka w przedszkolu? Przedstawiamy 6 pomysłów na spotkanie pełne wrażeń!

1. Poszukiwanie skarbu


Spraw, by dzieci przeżyły prawdziwą przygodę! Zorganizuj skarb dla maluchów - może to być worek słodyczy albo drobne upominki (np. breloczki, zawieszki, kolorowe kamyczki). Ukryj go - to będzie Wasza meta. Później ułóż trasę, którą będziecie stopniowo odkrywać. Jak to zrobić?

 

 1. Zastanów się, jakie charakterystyczne punkty macie w przedszkolu, w ogrodzie albo w okolicy. Może to być np. kolorowy dywan w holu, stary dąb w ogrodzie.
 2. Przygotuj zagadki, których rozwiązaniem będą kolejne miejsca: mogą to być rymowanki, rysunki, zdjęcia, rebusy, puzzle, fragment mapy… Możliwości jest wiele!
 3. A może do zabawy włączyć zaufane osoby spoza placówki? Warto porozmawiać z zaprzyjaźnioną panią ze sklepu, czy zgodzi się włączyć do zabawy. Dla dzieci tym większą przygodą będzie, jeśli o pomoc w znalezieniu skarbu będą musiały poprosić panią, która sprzedaje najlepsze drożdżówki w okolicy!
 4. Wszystkie zagadki przygotuj tak, by miały coś wspólnego (np. wydrukowane na zielonych kartkach, przewiązane złotą wstążką). W ten sposób dzieciom będzie łatwiej rozpoznać, jakich wskazówek mają szukać przy kolejnych miejscach.
 5. W dzień poszukiwania skarbu rozłóż wskazówki w ukrytych miejscach i zaproś dzieci do zabawy. Chcesz, by poszukiwanie skarbu było wyjątkowym przeżyciem? Udawaj, że… nic o skarbie nie wiesz! Niech pierwsza zagadka znajdzie się w Waszej sali w sposób “magiczny” (pojawi nagle po obiedzie w skrzyni, zostanie przyniesiona przez listonosza…). Tajemnica tylko roznieci ich ciekawość!

 

2. Turniej sportowy z nagrodami


Jeśli sport to zdrowie, w Dzień Dziecka tym bardziej powinniśmy zadbać o dobre samopoczucie dzieci! Oto, jakie ćwiczenia dla przedszkolaków mogą być elementami turnieju:

 

 • przeciąganie liny;
 • skakanie od koła do koła - trasa wyznaczona przez hula-hopy albo szarfy;
 • przechodzenie przez lasery - długą linę opleć między dwoma drzewami. Dzieci mają przez nią przejść, nie dotykając liny;
 • przenoszenie w parach balonu wypełnionego wodą na ścierce;
 • przenoszenie jajek na łyżce;
 • stonoga - dzieci stoją w rozsypce. Pomiędzy nimi są rozrzucone szarfy (w takiej samej ilości, co dzieci). Wyznaczone dziecko bierze jedną szarfę i zawiesza ją sobie na ramieniu, a później łapie inne dziecko rękami w pasie, stając w ten sposób na końcu “stonogi”. Każde kolejne dziecko również szuka szarfy dla siebie, a później prowadzi wężyk do kolejnej osoby.

Zobacz również: 4 pomysły na zabawy w ogrodzie dla dzieci

 

Organizujesz turniej sportowy dla dzieci i ich rodziców? Wypróbuj te zabawy:

 

 • GPS - rodzić ma chustkę zawiązaną na oczach. Staje na początku ścieżki wyznaczonej przez linę/ skakanki. Dziecko ma za zadanie przeprowadzić rodzica przez ścieżkę tak, by ten nie wychodził poza linię (młodsze dzieci prowadzą za rękę, starsze tłumaczą trasę ustnie);
 • bieg między przeszkodami w parach, gdzie dziecko ma jedną nogę przywiązaną do nogi rodzica;
 • przerzucanie balonów wypełnionych wodą przez siatkę - balony łapie się w koce. Do każdego koca jest od 4 osób (min. jedna osoba na róg).

 

3. Wspólna praca plastyczna


Praca plastyczna to opcja, która sprawdzi się zarówno na ładną pogodę, jak i na deszczowy dzień spędzony w budynku przedszkola. Postaraj się jednak, by w Dzień Dziecka zrobić z dziećmi coś nietypowego:

 

 • malowanie po starych prześcieradłach grubymi pędzlami i wałkami - dobrze, jeśli ogromne prześcieradła potraktujecie jak kolorowanki. Dlatego wcześniej przygotuj na nich kontury narysowane markerem
 • malowanie po torbach płóciennych albo t-shirtach - torby albo t-shirty najlepiej zamówić przez internet. Do malowania potrzebujesz natomiast farb akrylowych. Pamiętaj, by w środek torby włożyć folię aluminiową albo śliską tekturkę, by farby nie przebiły na drugą stronę. Po wyschnięciu farby, w celu utrwalenia namalowanego wzoru, dobrze jest przeprasować torbę/tshirt przez papier śniadaniowy (żelazko ustawić na najmniejszą temperaturę).
 • praca ceramiczna - zabawa z gliną to dla dziecka nie tylko duża atrakcja, ale też okazja do ćwiczeń manualnych i rozwijania wyobraźni przestrzennej. Na Dzień Dziecka możesz zorganizować zajęcia z firmą zewnętrzną albo zakupić glinę samoutwardzalną.

 

4. Teatrzyk w wykonaniu dorosłych


… i nie chodzi tu o zamówienie profesjonalnej grupy teatralnej. Do przedstawienia teatrzyku warto zaangażować panie przedszkolanki albo rodziców! Przygotujcie prosty scenariusz przedstawiający, np. bajkę dla dzieci. Dla maluchów okazja do zobaczenia mamy przebranej za żabę albo tatę przebranego za myśliwego to okazja do zachwytu i śmiechu.

 

A może zajęcia z filmem? Przeczytaj: Nauka o emocjach w przedszkolu. Filmoterapia dla dzieci

 

5. Impreza tematyczna


Jeśli chcesz postawić na bardziej tradycyjne obchody - tańce, poczęstunek i zabawy - postaraj się, by łączył je wspólny temat. Przygotuj odpowiednie dekoracje i gadżety dla dzieci, a także dobierz zabawy, które będą łączyć się z tym motywem. Przykładowo:

 

 • Statek Piratów: salę ozdób niebieskimi tiulami (morze) i zawieszonym na ścianie, namalowanym statkiem pirackim. Dla dzieci przygotuj czapki z papieru, opaski na oczy i chustki na głowę. Chłopcom namaluj fantazyjne wąsy i brodę. Z zabaw wybierz: przeciąganie liny, wzburzone morze (podrzucanie wspólnie piłek na chuście animacyjnej), rekina (jedno dziecko jest rekinem - łapie pozostałe; dywan to morze, wycięte z papieru koła to skały; dzieci przemieszczają się od skały do skały, a rekin wyłapuje je w wodzie).
 • Indianie: w sali ustaw tipi (z koców i krzeseł). Dla dzieci przygotuj opaski-pióropusze, namaluj im znaki na policzkach. Z zabaw wybierz: polowanie (dzieci w zupełnej ciszy muszą przejść trasę, którą im dyktujesz: np. czołgać się pod “drzewami” - stolikami, przekroczyć “rzekę” - ułożoną ze skakanek, itp.), tańce w kręgu.
 • Bal/ spotkanie celebrytów: krzesła ozdób kokardami, stół kolorowym obrusem, przy wejściu rozłóż czerwony dywan (np. z bibuły). Dla dzieci przygotuj korony z papieru, muchy i kokardy z bibuły. Z zabaw wybierz: tańce; ucztę przy stole, pokaz mody, sesję zdjęciową.

 

6. Piknik rodzinny


A może uda Ci się połączyć różne motywy i zorganizować piknik dla całego przedszkola oraz rodziców? Jedzenie na kocach, dania z grilla… a do tego turniej sportowy, szukanie skarbów, wspólna praca plastyczna - ogrom atrakcji zachwyci maluchy i sprawi, że będą wspominam ten Dzień Dziecka z uśmiechem na twarzy!

 

 

Przeczytaj: 6 przepisów na grilla z dziećmi

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi