6 umiejętności przydatnych w przedszkolu

6 umiejętności przydatnych w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Rodzice przedszkolnych debiutantów zwykle są przejęci tym, że ich dziecko stawia pierwsze kroki na drodze edukacji. Ich czas zajmuje też kompletowanie wyprawki do przedszkola. Ale warto znaleźć chwilę, by przećwiczyć z kilkulatkiem umiejętności przydatne w nowym miejscu.

Opanowanie kilku niezbędnych umiejętności ułatwi dzieciom, które w tym roku po raz pierwszy pójdą do przedszkola, funkcjonowanie w nowym środowisku. Mimo iż w placówkach spotkają życzliwe im osoby, maluchy muszą zdawać sobie sprawę, że nie będzie tak samo, jak w domu. I tu rolą rodziców jest, by wpoić im pomocne umiejętności.

 

Sprawdź też, co twoje dziecko powinno zabrać ze sobą do przedszkola. Zobacz: 5 rzeczy niezbędnych dla przedszkolaka

 

Umiejętność samodzielnego jedzenia


Trzeba pokazać dziecku, że jeśli samo nie weźmie sztućców do rąk, nikt nie zrobi tego za niego. Rodzice powinni nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia – bez czekania na to, że ktoś pokroi za niego na przykład kotleta. Na pewno na początku trochę potrwa, zanim maluch samodzielnie zje obiad, jednak trening czyni mistrza i po kilku próbach nie będzie z tym już problemu.

 

Umiejętność samodzielnego dbania o higienę


Samodzielne korzystanie z toalety to podstawowa umiejętność dla każdego przedszkolaka. Dziecko powinno umieć rozpoznać, kiedy musi iść do WC oraz umieć z niego korzystać. Na koniec oczywiście mycie rąk. Te umiejętności trzeba ćwiczyć już w domu – mimo że nie zawsze będzie wychodziło idealnie, malec na pewno szybko się wszystkiego nauczy.

 

Umiejętność samodzielnego ubierania się


Opiekunki zawsze chętnie pomagają świeżo upieczonym przedszkolakom, jednak dbając o całą grupę nie zawsze mogą pomóc w podstawowych czynnościach każdemu dziecku. Dlatego warto nauczyć swoją pociechę samodzielnego ubierania się i rozbierania. W przedszkolu maluch będzie musiał przebrać się do drzemki oraz do wyjścia na spacer. Aby ułatwić dziecku zadanie, warto na początek dawać mu rzeczy nie wymagające zapinania i zawiązywania. Dzięki temu szybko upora się z wciągnięciem na siebie spodenek i bluzeczki.

 

Umiejętność zgłaszania swoich potrzeb


Niestety, w przedszkolnej grupie smutna minka, na którą natychmiast reagują rodzice, może umknąć. Dlatego trzeba je nauczyć, by mówiło wprost, gdy coś je boli, źle się czuje lub musi skorzystać z toalety. Warto wytłumaczyć także komu należy zgłaszać takie potrzeby.

 

Umiejętność porozumiewania się z innymi


Wiąże się to z umiejętnością sygnalizowania potrzeb. Jeśli dziecko nie będzie w stanie wyrazić o co mu chodzi, wtedy nie zostanie zrozumiane. Dlatego warto dużo rozmawiać z dzieckiem i uważnie go słuchać – mówienie wymaga treningu. Im więcej dziecko będzie rozmawiało z dorosłymi, tym lepiej będzie mu to wychodziło.

 

Umiejętność zabawy z innymi dziećmi


Podczas wakacji poprzedzających pójście do przedszkola dobrym pomysłem będzie „oswojenie” malucha z innymi dziećmi. Niech bawi się z nimi na podwórku czy w piaskownicy. Pomoże mu to zrozumieć, na czym polega działanie w grupie.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi