6 zabaw na motorykę małą (ćwiczenia manualne dla przedszkolaka)

6 zabaw na motorykę małą (ćwiczenia manualne dla przedszkolaka)
Drukuj Skomentuj

Motorykę małą, czyli sprawność ruchowa dłoni i palców, ćwiczymy w wielu czynnościach codziennych od małego. Warto jednak rozwijać ją również w zabawach sterowanych. Dzięki ćwiczeniom manualnym, dzieci wyrabiają sobie kontrolę nad własnym ciałem oraz nabierają precyzji ruchów. Zabawy na motorykę małą pomagają w rozwoju innych umiejętności: samoobsługowych, pisaniu, rysowaniu, wycinaniu. Oto 6 propozycji zabaw na motorykę małą dla przedszkolaka!

Zabawy na motorykę wykorzystują techniki rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową. Sprawdź również nasze propozycje tu: 7 zabaw na koordynację wzrokowo-ruchową dla przedszkolaka


Zabawa 1: Masaż dłoni na rozgrzewkę


Masaż dłoni możecie wykonywać przed rysowaniem, pisaniem, nawet zadaniami w kuchni czy sprzątaniem. Pokazuj dziecku, jakie ruchy ma wykonywać: złóżcie ręce jak do modlitwy, chwilę naciskajcie dłońmi o siebie, rozluźnijcie. Pocierajcie dłońmi: najpierw środkami, później wierzchami. Łączcie ze sobą pojedyncze palce: kciuk, wskazujący, środkowy, itd. Naciskajcie na siebie samymi palcami. Zaciskajcie dłonie w piąstki i rozluźniajcie. Na koniec strząśnijcie dłonie.


Zabawa 2: Przygotowanie obiadu


Pracujesz z grupą przedszkolaków? Pobawcie się w przygotowanie obiadu! Ułóżcie się w okręgu, bokiem do środka koła (tak, by każdy miał przed sobą plecy innego dziecka). Będziecie udawać, że plecy kolegi/koleżanki są blatem stołu - pamiętaj, by upomnieć dzieci, żeby wykonywane ruchy nie sprawiały innym bólu! Najpierw przetrzyjcie “blat” dłonią (delikatnie przesuńcie dłońmi po plecach). Ubijcie ziemniaki (delikatne stukanie otwartą dłonią). Pokrójcie mięso (delikatne uderzanie kantem dłoni). Zetrzyjcie marchewkę (drapanie paluszkami). Pomieszajcie w garnku (okrężne ruchy piąstką). Doprawcie zupę (bardzo delikatne dotykanie paluszkami).


Zabawa 3: Dyrygent


Jedną z najprostszych wersji dyrygenta jest ustawienie się naprzeciwko siebie; jedna osoba pokazuje ruchy, druga je powtarza. Możecie ruszać się do muzyki lub bawić się w ciszy. Wykonujcie różne ruchy: wystukujcie rytm na różnych powierzchniach; klaszczcie w ręce i o uda; róbcie szerokie ruchy rękami w powietrzu.

Jeśli pracujesz z grupą, do zabawy można dołączyć element zgadywania. Siadacie w kółko. Jedno dziecko - detektyw - wychodzi na chwilę z pokoju. Wybierasz dyrygenta (wszystkie dzieci muszą wiedzieć, kto nim jest). Kiedy dziecko-detektyw wraca do pokoju, dziecko-dyrygent zaczyna ruch (np. klaszczenie). Wszyscy powtarzają ruchy po dyrygencie. Zadaniem detektywa jest odgadnięcie, kto jest dyrygentem. Pamiętaj: dzieci nie mogą się zbyt natarczywie patrzeć na dyrygenta; jednak ważne jest, żeby w miarę szybko powtarzały po nim ruchy.


Zabawa 4: Magiczny worek


W worku (lub pod kocem) chowasz różne przedmioty. Zawiązujesz dziecku chustkę na oczach. Zadaniem malucha jest sięganie do worka i odgadywanie, jaką rzecz trzyma w ręku. W zależności od poziomu trudności, możesz pokazać wcześniej dziecku, co chowasz (ćwiczycie w ten sposób też pamięć), obejrzeć kształty przez materiał worka albo wszystkie przedmioty potraktować jako niespodziankę. Dobrze, jeśli schowane rzeczy mają różne faktury.


Zabawa 5: Kolorowanki


Wypełnianie kolorem ograniczonych powierzchni uczy dziecka precyzji ruchów. Warto pamiętać, żeby ćwiczenia z kolorowankami stosować na przemian ze swobodnym rysowaniem, które rozwija też wyobraźnię dziecka i pozwala na swobodną ekspresję. Do kolorowania stosujcie różne techniki: kredki albo farby, jednolite wypełnianie albo za pomocą stempli. Pozwól dziecku się pobrudzić: spróbujcie pokolorować większy rysunek palcami albo nawet stopami!

Szukasz ciekawych kolorowanek? Na naszej stronie znajdziesz różne kolorowanki do pobrania w formacie pdf za darmo!


Zabawa 6: Wydzieranki i wyklejanki


Najpierw narysujcie, co chcecie wykleić (szkic powinien mieć proste formy, bez dużej ilości szczegółów). Daj dziecku do podarcia papiery różnej faktury i grubości: gazety, kolorowe kartony, bibułę karbowaną i gładką. Jeśli papier jest miękki, zachęcaj dziecko do zginania go w kuleczki (to również ćwiczy jego zdolności manualne). Wyklejając rysunek, podobnie jak przy kolorowankach, przedszkolak uczy się precyzji i koordynowania ruchów palcami.

 

 

Szukasz więcej pomysłów? Sprawdź:

Zabawy rozwijające sprawność manualną dziecka

Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi