6 zabaw na skupienie uwagi u przedszkolaka
U dzieci w wieku przedszkolnym roztargnienie i nieumiejętność skupienia się na zadaniu przez dłużej niż kilka minut jest normalne. Maluchy mają prawo nie reagować od razu na to, co mówią rodzice, jeśli zajmuje ich jakaś atrakcyjna zabawa. Co nie zmienia faktu, że warto ćwiczyć z przedszkolakiem umiejętność skupienia uwagi. Zdolność do skoncentrowania się na zadaniu ułatwi mu nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale też późniejszą naukę w szkole. Podpowiadamy Wam 6 zabaw rozwijających umiejętność skupienia uwagi u przedszkolaka.
Czasem ma się wrażenie, że dziecko w ogóle nie potrafi się skoncentrować, ponieważ ciągle się rusza. Pamiętaj jednak, że kojarzenie umiejętności skupienia uwagi z bezruchem jest błędne. Być może przedszkolak, będąc typem kinestetycznym, potrzebuje machać nogami i rękami albo kołysać się, by móc się skupić.
Zanim przejdziesz do ćwiczeń z dzieckiem (oczywiście w formie zabawy!), zaobserwuj, czy maluch ma zapewnione odpowiednie warunki do rozwijania umiejętności skupiania się.
- Dieta dziecka
Są dzieci, które na szkodliwe substancje w diecie mogą mieć wzmożone reakcje (np. pobudzenie lub senność). Ważne jest, by wyeliminować lub ograniczyć składniki, które mogą tak na niego wpływać. Poza tym trzeba pamiętać o prostym fakcie - dziecko głodne, zmęczone albo senne nie będzie się w stanie skoncentrować. Dlatego ważne jest zapewnienie maluchowi odpowiedniego rytmu dnia, kiedy będzie mieć czas na sen, wartościowe posiłki i zabawę. Przeczytaj, co powinno znaleźć się na talerzu przedszkolaka.
- Otoczenie dziecka
Często z miłości do malucha chcemy go obdarować wszystkim, czego tylko zapragnie. Współczesny rynek tym bardziej nas do tego zachęca - co raz reklamowane są produkty, bez których przedszkolak “nie może się obejść”. Warto jednak pamiętać, że dziecko otoczone dużą ilością zabawek nie będzie umiało dokonać wyboru i koniec końców… nie będzie się bawić żadną z nich. Albo będzie brać jedną rzecz po drugiej, bez angażowania się zabawę. Podobnie pokój, który jest obwieszony plakatami, zdjęciami, rysunkami, wpływa negatywnie na układ nerwowy dziecka.
- Postaw na kreatywność i samodzielność
Przedszkolak, który od małego przyzwyczajony jest do łatwo dostępnych rozrywek, będzie miał problemy w zrozumieniu, że czasem trzeba włożyć wysiłek, by osiągnąć cel. Dlatego warto stwarzać dziecku przestrzeń do kreatywnej zabawy, która pozwoli rozwinąć umiejętność rozwiązywania problemów i elastyczności (Jak rozwijać kreatywność dziecka?). Unikaj też wyręczania malucha - nauka nowych umiejętności wymaga od niego skupienia, a osiągnięcie sukcesu wpłynie na chęć uczenia się nowych rzeczy! Wypróbuj 4 kroki do samodzielności przedszkolaka.
6 zabaw na skupienie uwagi przedszkolaka
- Mieszanie kubków - weź trzy kubki nieprzezroczyste i kolorowe kamyczki (lub np. muszelki, kasztany, orzechy, itp.). Kubki postaw w rządku, odwrócone dnem do góry. Pokaż dziecku, jak pod jeden kubek chowasz kamyk, a później powoli zamieć kubki miejscami. Jeśli dziecko będzie uważnie obserwować zmianę miejsc pojemników, zgadnie gdzie jest kamyk - a za każde dobrze wykonane zadanie dostanie małą nagrodę!
- Układanie makaronów - pomieszaj w misce dwa-trzy rodzaje makaronów (np. świderki, kokarki i muszelki). Poproś dziecko, by ułożyło na stole trzy kolejki makaronów (każdy rodzaj w oddzielnym rządku). Dziecko będzie musiało skupić się nie tylko na kształtach, ale też na ułożeniu je w rządkach. Później możecie z nich zrobić pracę plastyczną (np. pomalować na trzy różne kolory i przykleić do kartonu).
- Odbicie lustrzane - narysuj lub wydrukuj połowę symetrycznego rysunku (np. kwiatka, pyszczek psa, drzewo). Poproś dziecko, by spróbowało narysować drugą połowę rysunku. Starsze przedszkolaki możesz też poprosić o rysowanie na czystej kartce oburącz, starając się każdą ręką zrobić część rysunku.
- Podrzucanie piłki - młodszym dzieciom wystarczy podrzucanie piłki i łapanie jej oburącz, później np. raz jedną, raz drugą ręką. Starsze dzieci można próbować uczyć żonglowania (wystarczy dwiema piłkami). Takie zabawy stymulują pracę obu półkul, jak również ćwiczą widzenie peryferyjne.
- Szukanie elementu - przy czytaniu książki, w której są bogate ilustracje, można wyszukiwać elementów rysunków. Możesz pytać “A gdzie jest żółty kwiatek?...” albo też pobawić się z dzieckiem w zgadywanki: “Widzę coś, co jest małe, żółte i ma cztery płatki. Co to?”. Taka zabawa jest też dobra w czasie spacerów i przebywania na podwórku.
- Wykorzystaj gry i łamigłówki dla dzieci! Na ćwiczenie skupienia uwagi użyj: memory, puzzli, szachów i warcabów, łamigłówki z labiryntami, wyszukiwaniem różnic, dorysowywaniem elementów, zagadek słowne i innych. Gry karciane i planszowe są nie tylko świetnym ćwiczeniem na koncentrację, ale też okazją do spędzenia czasu wspólnie z całą rodziną, a także nauczenia dziecka stosowania się do zasad czy umiejętności wygrywania i przegrywania. Przeczytaj więcej tu: Jak nauczyć przedszkolaka radzenia sobie z porażką?
Zaburzenia koncentracji
Rozpraszanie się i trudności w skupieniu u dzieci przedszkolnych są normą i dopiero po ok. 5 roku życia u malucha rozwija się podzielność uwagi. Problem pojawia się, gdy dzieci w okresie wczesnoszkolnym są wciąż rozkojarzone, poświęcają na wykonanie zadania dużo czasu i nie potrafią się skupić na jakiejś rzeczy dłużej niż kilka minut. Często skutkuje to problemami w nauce, a także konsekwencjami w dorosłym życiu.
W takim wypadku warto udać się do psychologa, który może zalecić terapię.
Przeczytaj też: ADHD u dzieci