6 zdrowych potraw dla chorego przedszkolaka

6 zdrowych potraw dla chorego przedszkolaka
Drukuj Skomentuj

Grypa u dzieci to typowa jesienno-zimowa przypadłość, która może spotkać każdego malucha. W profilaktyce tej choroby, oprócz stosowania zaleconych przez pediatrę lekarstw, ważna jest także lekkostrawna dieta, która przyspieszy powrót do zdrowia. Podpowiadamy, co może znaleźć się w jadłospisie dziecka chorego na grypę.

Co zrobić jeżeli maluch zaraził się grypą? Przede wszystkim po zauważeniu pierwszych objawów tej choroby trzeba odwiedzić pediatrę, który dobierze odpowiednią terapię. Leczenie trzeba ponadto wspierać dietą - jednak co można podawać dziecku z grypą?

 

Sprawdź co można zrobić, aby dziecko łatwiej przeszło grypę, wejdź: Jak pomóc dziecku przetrwać grypę

 

Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać, że gdy podczas grypy dokucza gorączka i katar, wtedy maluchy nie mają zbyt dużej ochoty na jedzenie. Nie wolno ich więc do tego zmuszać, stąd lepiej podawać dzieciom mniejsze porcje lekkostrawnych dań.

Jeśli maluchowi dokucza katar, wejdź i zobacz: Skuteczne sposoby na katar u dzieci

Z jadłospisu chorego na grypę dziecka należy wykreślić ciężkie, smażone potrawy, zimne napoje, słodzone jogurty oraz wszelkie słodycze. Co więc może jeść podczas grypy chory przedszkolak?

 

Klarowny rosołek


Rodzice zastanawiający się nad tym, co na grypę dla dziecka, powinni sięgnąć do tradycyjnego dania, a więc rosołu przygotowanego z chudego mięsa kurczaka. Potrawa świetnie wzmacnia osłabiony organizm, a dzięki temu, że zawiera cynk sprawdza się również podczas rekonwalescencji. Podczas wolnego gotowania uwalnia się cysteina, przyspieszająca odkrztuszanie. Oprócz tego, podczas jedzenia rosołu gorąca para udrażnia zatkany nos, działając jak inhalacja. Lecznicze właściwości ma jedynie wywar, który przygotowywany jest w sposób naturalny - zatem podczas gotowania lepiej zrezygnować z używania kostek rosołowych i dużych ilości soli.

 

Potrawka z kurczaka


Kolejną zdrową potrawą, którą można podawać choremu na grypę maluchowi jest potrawka z kurczaka. Do jej przygotowania wykorzystamy mięso z rosołu. Danie świetnie wzmocni organizm, sprawdzi się więc podczas rekonwalescencji. Potrawa jest delikatna, zatem nawet maluchy, które narzekają na brak apetytu powinny w niej zasmakować.

 

Smaczna ryba


Gdy grypa u dzieci daje się we znaki, zamiast ciężkostrawnego mięsa, na obiad można podać rybę. Zawiera dużo białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które wzmocnią osłabiony organizm dziecka. Przygotowanie ryby jest bardzo proste - wystarczy delikatnie doprawić ją ziołami, a następnie ugotować na parze lub upiec na grillu. Przed podaniem skropić sokiem z cytryny i pyszne danie gotowe!

 

Kleik ryżowy


Kleik ryżowy także jest dobrą potrawą dla przedszkolaka chorego na grypę, ponieważ jest lekki i jednocześnie sycący. Aby go przygotować wystarczy przygotować 100 gramów ryżu, który wcześniej należy dobrze opłukać. Ryż trzeba zalać sześcioma szklankami zimnej wody, postawić na niewielkim ogniu i gotować tak długo aż się rozklei. Przed podaniem kleik należy doprawić, np. sokiem malinowym lub cynamonem i imbirem. Dzięki temu otrzymamy smaczny deserek - w sam raz dla małego rekonwalescenta.

 

Domowy kisiel


Domowy kisielek dla dziecka również sprawdzi się gdy brak mu apetytu. W dodatku zrobiony od początku do końca przez nas, będzie stanowił zdrową przekąskę dla młodszych i starszych członków rodziny. Wystarczy przygotować dwie szklanki wody, dwie lub trzy łyżeczki cukru, trzy łyżki mąki ziemniaczanej oraz ulubione owoce (świeże lub mrożone). Wodę z cukrem należy zagotować, a później dodać do niej owoce. Mąkę ziemniaczaną, która posłuży do zagęszczenia dania, trzeba wcześniej dokładnie rozprowadzić w połowie szklanki wody. Roztwór powoli wlewamy do wody z owocami, dzięki czemu możemy regulować jej gęstość. Gdy uznamy, że nasz kisiel ma odpowiednią konsystencję, czekamy aż się zagotuje. Odstawiamy do wystygnięcia i gotowe!

 

Ciepła herbatka z dodatkami


Grypa u dzieci wymaga podawania dużej ilości płynów – najlepiej więc sprawdzi się ciepła herbatka. Warto wzbogacić ją o dodatki, takie jak sok z maliny lub dzikiej róży, który zawiera dużą dawkę witaminy C. Dzięki niej organizm zyska więcej siły do walki z wirusem. Natomiast zamiast cukru dobrze jest zastosować naturalny miód, który przyniesie ulgę podrażnionemu gardłu.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi