7 potraw dla dzieci na święta!

7 potraw dla dzieci na święta!
Drukuj Skomentuj

Potrawy dla dzieci powinny być smaczne i bezpieczne, dlatego warto zmodyfikować świąteczne menu, jeśli mamy w domu małe pociechy!

Potrawy wigilijne dla dzieci

 

Wspólne świętowanie przy stole łączy całą rodzinę, zanim jednak usiądziecie do stołu, spójrz na wszystko z perspektywy dziecka. Nawet wigilijne świętowanie nie może być odstępstwem od zasad rozszerzania diety. W świątecznym jadłospisie niemowlaka nie wolno podawać na raz kilku nowych produktów, a także dań tłustych, ciężkostrawnych, silnie alergizujących lub takich, które grożą zakrztuszeniem się. Niemowlakowi i małemu dziecku możesz zrobić na Wigilię rybę (koniecznie filet, najlepiej bez panierki, pieczony w piekarniku lub gotowany na parze), a także:

barszcz z jabłkiem

zupa z pulpetami rybnymi

pulpety rybne

 

Niemowlę bezwarunkowo nie powinno próbować grzybów, maku, orzechów w kawałkach czy miodu. Marynaty, smażone ryby, wędzone mięsa również nie mogą się znaleźć w świątecznym menu dla rocznego i młodszego dziecka. Najlepiej jeśli dasz mu mału kawałeczek rybu (dokładnie sprawdź, czy nie ma w niej ości). W przypadku przedszkolaka możesz stworzyć specjalne potrawy wigilijne w wersji dla dzieci, za to w atrakcyjnej oprawie. Zamiast leśnych grzybów, wybierz pieczarki!

 

Sprawdź również: Polskie zwyczaje świąteczne


Czego nie podawać dziecku?

 

Dziecko w Wigilię powinno spróbować barszczu i ryby. Słodkości i kompot z suszu mogą spożywać małe dzieci, pamiętaj jednak, że niemowlęciu nie wolno podawać miodu, a grzyby są zabronione dla dzieci do 7-10 roku życia. Nie przyrządzaj zbyt dużo potraw wigilijnych dla dziecka – przygotuj jedną dwie „tradycyjne” potrawy specjalnie dla niego, ale miej pod ręką ulubioną zupkę lub kaszkę. Małe dziecko w towarzystwie dużej ilości zapachów i gości może być zniechęcone do nowych dań. Nie musisz gotować specjalnie dla dziecka. Może nowa zdrowsza wersja posmakuje także innym gościom. Liczy się i smak i wygląd dań!


Dania dla małego dziecka

 

Powinno się już na etapie przygotowania oddzielić niewielką część dla dziecka i nie dodawać do niej soli, cukru lub grzybów, czy też przygotować takie potrawy, które może zajadać dziecko, a mogą smakować także dorosłym. Jeśli rozszerzasz dietę malucha metodą blw, to możesz pomyśleć o przygotowaniu dla niego miękkich pierogów z nadzieniem dopasowanym do Waszych wspólnych preferencji czy rybkę.  Dzieciem również posmakują kluseczki z makiem oraz pyszny makowiec japoński (na bazie jabłek i kaszy manny)

 

Dzieciom posmakują takie dania jak:

 

 

  • Pieczona ryba z jabłkami
  • Ryba w galarecie
  • Przecierany barszcz
  • Pieczone paszteciki
  • Ciasto orzechowe
  • Pieczone jabłka

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!