7 powodów dla których warto ćwiczyć z dzieckiem

7 powodów dla których warto ćwiczyć z dzieckiem
Drukuj Skomentuj

Aktywność fizyczna jest ważna dla osób w różnym wieku - szczególnie dzieci. W dobie nowoczesnych technologii, zachęcanie dzieci do ruchu wydaje się być coraz trudniejsze. Warto jednak pamiętać, że dzieci zawsze biorą przykład z góry. Dlatego warto do ćwiczeń w pierwszej chwili zmotywować… siebie! I choć logistyka podejmowania różnych aktywności fizycznych może wydawać się skomplikowana, poniżej podajemy 7 powodów dla których warto ćwiczyć z dzieckiem lub przy dziecku.

Dlaczego należy motywować dzieci do aktywności fizycznych?


Powiedzenie “ruch to zdrowie” znają wszyscy. I faktycznie - regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na m.in. układ krwionośny, oddechowy, immunologiczny, mięśniowy. Ale czy mając tę wiedzę zwracamy uwagę na to, by dostarczać dzieciom odpowiednią ilość ruchu? Nawet zajęcia wf, odbywające się planowo w szkole, często nie motywują dzieci i młodzieży do ćwiczeń. Coraz więcej dzieci - za zgodą rodziców! - rezygnuje z lekcji wychowania fizycznego, bez problemu zdobywając zwolnienia nawet na cały rok.

Dlatego już małym dzieciom powinno się przekazać przekonanie, że aktywność fizyczna jest dobra dla ich zdrowia i rozwoju. Ktoś, kto od małego jest przyzwyczajony do uprawiania sportów, raczej nie podda się zniechęceniu grupy i nie ulegnie “modzie na nicnierobienie”.

 

Przeczytaj też: Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

 

A jak najlepiej wyrobić w dzieciach przekonanie o wartości ćwiczeń? Poprzez własny przykład! Ale to nie jedyny powód, dla którego warto ćwiczyć z dzieckiem lub przy dziecku.

 

Aktywna mama - aktywne dziecko


Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, zabieranie dziecka na np. zajęcia fitness sprawi, że:

 

1. Będziesz się mniej stresować w czasie ćwiczeń (w końcu masz swojego bąbla wciąż na oku).

 

2. Stworzysz dziecku okazję do socjalizacji (zwłaszcza na zajęciach, na których inne mamy również przynoszą swoje dzieci).


3. Będziesz stymulować rozwój sesoryczny i poznawczy dziecka dzięki pokazaniu mu do innego otoczenia (bo w domu często nie ma takich fajnych luster, mat albo piłek).

 

Jeśli wykonujecie ćwiczenia razem z dzieckiem (w domu, w klubie fitness czy na dworze):

 

4. Rozwiniesz wytrwałość dziecka - w końcu wykonywanie ćwiczeń samodzielnie może się dziecku szybko znudzić, a obecność rodziców motywuje do ciągłej pracy.

 

5. Nauczysz dziecko stawianie sobie celów - pod warunkiem, oczywiście, że w osiągnięcia angażujecie się razem - więc i Ty stawiasz sobie cele. Sprawdź też: 3 sposoby motywowania dzieci.

 

6. Będziecie mieli możliwość spędzenia razem czasu i dzielenia hobby, co jest z kolei podstawą do przyszłych rozmów i rozwijania relacji między Wami.

 

Natomiast bez względu na to, czy dziecko jest jeszcze malutkie, czy już może włączyć się w ćwiczenia:

 

7. Zajęcia z dzieckiem wzmacniają Twoją motywację i wytrwałość - w końcu takie aktywności trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować. A skoro już włoży się tyle wysiłku w przygotowania, to czy tak łatwo jest w ostatniej chwili rezygnować z planów?

 

Może zainteresuje Cię: 8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków

 

Przykładowe aktywności dla mamy i dziecka

 

  • ćwiczenia w domu - czyli opcja najtańsza i najmniej wymagająca, ale wcale nie najgorsza! Mogą to być np. ćwiczenia fitness, cardio, zarówno wykonywane według instrukcji z książki, jak i strony internetowej albo filmów na youtube.
  • joga, pilates, zdrowy kręgosłup - to propozycje również dla kobiet niedługo po porodzie; jest mnóstwo grup treningowych, które dedykowane są właśnie mamom i ich maluszkom. Plusem uczęszczania na takie zajęcia jest dostosowanie poziomu do możliwości uczestniczek, a przede wszystkim dostosowanie sali i wyposażenia do dzieci.
  • bieganie, rolki - jeśli Twoje dziecko jeszcze jeździ w wózku, do codziennych spacerów możesz dołączyć trasę z bieganiem albo jazdą na rolkach. A jeśli dziecko jest już starsze - może jechać na rowerze lub hulajnodze obok Ciebie.
  • rolki, wrotki, rower, hulajnogi - czyli propozycja dla rodziców nieco starszych dzieci; takie wypady to idealna propozycja na spędzenie rodzinnego popołudnia!
  • basen - pływania można uczyć już noworodki. Przy starszych dzieciach możesz wykupić lekcje z instruktorem (w czasie której Ty będziesz mogła popływać samodzielnie) oraz dodatkową godzinę na rodzinne chlapanie się w wodzie.

 

Zachęcamy Cię do tego, by ćwiczenia z dzieckiem stały się Twoim postanowieniem noworocznym. Już teraz zaplanuj, jakie aktywności podejmiecie razem!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi