7 sposobów aby przygotować dziecko do przedszkola

7 sposobów aby przygotować dziecko do przedszkola
Drukuj Skomentuj

Pierwszy dzień w przedszkolu to duże przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Przemiana maluszka w przedszkolaka wiąże się ze zmianą w życiu całej rodziny. Podpowiadamy co zrobić, aby rozpoczęcie tego nowego etapu było dla wszystkich radosnym przeżyciem.

Chyba każda mama z niepokojem myśli o tym, jak maluch przeżyje pierwszy dzień w przedszkolu. Zanim oddamy nasze pociechy pod troskliwe skrzydła nauczycieli, powinniśmy zrobić wszystko aby przygotować dziecko na tak dużą zmianę. Wystarczy zastosować kilka prostych sposobów, a rozpoczęcie nauki w przedszkolu przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Przekonaj się najpier czy twoje dziecko na pewno jest gotowe na podjęcie nauki w przedszkolu, wejdź: Dojrzałość przedszkolna

 

Rodzice przedszkolaka


Jeśli zastanawiacie się jak przygotować dziecko do przedszkola - zacznijcie od siebie! Rodzice powinni z optymizmem podchodzić do nauki malucha w przedszkolu i wierzyć, że to dobre dla niego miejsce. Co więcej, przekonajcie również o tym swoje dzieci! Nie chodzi tu o ubarwianie rzeczywistości i wymyślanie niestworzonych rzeczy, warto raczej postawić na opowiadanie o przedszkolu jako miejscu, gdzie pozna kolegów i nauczy się wielu nowych rzeczy. Jednak lepiej nie używać zwrotów "na pewno ci się spodoba" czy "zobaczysz, że będzie świetnie", bo maluch zrazi się jeśli coś pójdzie nie po jego myśli.

 

Wizyta zapoznawcza


Dobrze, jeśli dziecko wcześniej oswoi się z budynkiem i otoczeniem przedszkola, jego pomieszczeniami, zabawkami oraz osobami, które będą się nim zajmować. Warto więc skorzystać z oferty jaką są zajęcia adaptacyjne oraz wybrać się na dni otwarte. Dobrym pomysłem będzie również "odwiedzanie" budynku przedszkola - podczas spacerów przechodźcie obok niego, zatrzymajcie się i obejrzyjcie je sobie dokładnie. To doskonała okazja, aby opowiedzieć dziecku co to za miejsce i co będzie tam robiło.

 

Zabawa w przedszkole


W domu także można zadbać o przygotowanie dziecka do przedszkola. Jednym ze sposobów jest czytanie książeczek, których bohaterowie są przedszkolakami. Maluch zobaczy jakie sytuacje mogą go tam czekać i dowie się jak na nie reagować. Później możecie pójść krok dalej i odegrać podobne scenki ze sobą w ramach zabawy. Dzięki temu dziecko będzie mogło wcześniej nabyć "przedszkolne" doświadczenia.

 

Samodzielny maluch


Aby mieć pewność, że maluch sprawdzi się w roli przedszkolaka, dobrze jest nauczyć go samodzielność. Szkrab poczuje się pewniej jeśli będzie wiedział, iż poradzi sobie z zawiązaniem butów, skorzystaniem z toalety czy jedzeniem. Warto powiedzieć mu także, żeby się nie wstydził i w przypadku gdy coś przekracza jego możliwości niech śmiało prosi o pomoc opiekunów.

 

Pierwszy dzień w przedszkolu


Wieczór przed wielkim dniem spędźcie na wspólnych przygotowaniach. Razem przyszykujcie rzeczy i wybierzcie ubranie. Warto jeszcze raz krótko przypomnieć dziecku co będzie robiło nazajutrz. Z kolei rankiem wstańcie wcześniej, aby bez pośpiechu zjeść śniadanie. Przed wyjściem można jeszcze zapakować ubranie na zmianę oraz zabrać ulubionego misia. Kiedy będziecie już w przedszkolu nie zostawiaj dziecka samego i nie wymykaj się bez pożegnania. Najlepiej, aby podczas pierwszych dni maluch był odbierany po około trzech godzinach, dzięki czemu łatwiej będzie mu się przyzwyczaić.

 

Rytuał odprowadzania


Jeszcze przed rozpoczęciem przedszkola warto pomyśleć o rytuale odprowadzania. Na początku dziecko może mieć trudności z zostawaniem w przedszkolu bez mamy, dlatego tak ważna jest konsekwencja. Rano zostawcie sobie czas na spokojne odprowadzenie na zajęcia i pożegnanie się. Ważne jednak, aby nie przeciągać tej sytuacji. Maluch będzie spokojniejszy jeśli zobaczy, że rodzice nie traktują pozostania w przedszkolu jako czegoś nieprzyjemnego. Przed wyjściem określ jeszcze dokładnie kiedy po niego przyjdziesz - np. po leżakowaniu, po obiedzie.

 

Przyzwyczajanie do przedszkola


Aby ułatwić oswojenie się dziecku z nową rzeczywistością trzeba stosować się do ustalonych wcześniej reguł. Dobrze aby przez kilka pierwszych dni odbierać je z przedszkola wcześniej. Chodzi o to, aby na początku dawkować wrażenia i nie przeciążać nimi dziecka. Po odebraniu malucha z przedszkola warto spędzić trochę czasu wspólnie. Zamiast szybko wracać do domu idźcie na spacer lub pobawcie się.  Takie chwile są bardzo cenne, ponieważ szybko przyjdzie dzień, kiedy szkrab nie będzie mógł doczekać się wyjścia do przedszkola.

 

Jeśli twoje dziecko nadal nie może się oswoić z nową rzeczywistością, wejdź i zobacz: Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi