7 zabaw na koordynację wzrokowo-ruchową dla przedszkolaka
Czym jest koordynacja wzrokowo-ruchowa? Najprościej mówiąc: jest to umiejętność, która pozwala na wykonywanie działań wymagających jednocześnie użycia oczu i rąk. Dzieci ćwiczą ją w całościowym rozwoju psychomotorycznym - to znaczy, że koordynacja wzrokowo-ruchowa ściśle wiążę się z innymi aspektami rozwoju. Jak ją poprawić? Proponujemy 7 zabaw na koordynację wzrokowo-ruchową dla przedszkolaka, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i w przedszkolu.
Co musisz wiedzieć o koordynacji wzrokowo-ruchowej
Koordynacja wzrokowo-ruchowa bardzo intensywnie rozwija się w okresie niemowlęcym. Jest to związane z tym, że na początku swojego życia dzieci poznają świat w sposób wielozmysłowy.
Prawie wszystkie codzienne czynności wymagają od nas dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jest ona potrzebna m.in. przy czynnościach samoobsługowych. Z tego powodu ważne jest, by zachęcać dzieci do samodzielnego wykonywania różnych działań: wiązania butów, zapinania kurtki, mycia rąk, itp.
Przeczytaj też: 4 kroki do samodzielności przedszkolaka
Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest też bardzo ważna przy aktywnościach szkolnych (typu pisanie, rysowanie, ćwiczenia gimnastyczne). Dzieci z zaburzoną sprawnością mogą mieć problemy w nauce i wykonywaniu poleceń nauczyciela.
Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
Zaburzenia będą prowadzić do poważnych problemów w zadaniach, które wydają się bardzo proste. Spowodują kłopoty z uczeniem się, uprawianiem sportów, a nawet w codziennych obowiązkach (jak jedzenie i mycie się).
Przy tego typu zaburzeniach zaleca się podjęcie terapii integracji sensorycznej.
Zabawy na koordynację wzrokowo-ruchową dla przedszkolaka
Proponujemy zabawy dla przedszkolaka, które rozwijają jego percepcję oraz motorykę. Warto też z maluchem poćwiczyć umiejętność skupienia się - sprawdź nasze propozycje: 6 zabaw na skupienie uwagi u przedszkolaka
- Takie same - Zaproponuj dziecku zabawy, w których będzie musiało posegregować przedmioty według wspólnej cechy. Może to być: układanie budowli z klocków tego samego koloru; zebranie do oddzielnych pudełek misiów, lalek, piłek; oddzielenie piłek dużych od małych. Ta “zabawa” może być też wykorzystana… do sprzątania pokoju!
- Korale Królowej Karoliny - Nawlekanie elementów na sznurek wymaga dużego skupienia i precyzji ruchów. Wielkość oczek w nawlekanych elementach oraz grubość sznurka (nitki / rzemyka) musi być dobrana do możliwości dziecka. Zróbcie korale z koralików z dużym oczkiem albo makaronów (np. rurek).
- Czego brakuje? - Wybierzcie wspólnie z dziećmi kilka rzeczy różniących się kształtem i przeznaczeniem. Połóżcie je na środku pokoju i uważnie się im przyjrzyjcie. Poproś dziecko, by na moment zakryło oczy, a w tym czasie wyjmij jedną z rzeczy. Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie, co zostało zabrane. Zabawę wykonujcie na zmianę - ile razy jesteś w stanie przypomnieć sobie, czego brakuje?
- Tor przeszkód - Wszelkie ćwiczenia gimnastyczne są dobrym sposobem na ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. W warunkach domowych albo w sali w przedszkolu możecie zrobić tor przeszkód dla… piłki. Ułóżcie trasę z różnych przedmiotów. Dziecko będzie musiało turlać piłeczkę po torze; możecie zamiast piłki wykorzystać samochodzik.
- Ogromny rysunek - Prace plastyczne mają duży wpływ na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym (przeczytaj tu: 4 powody, dla których dziecko powinno rysować). Choć jednak łatwiej jest dziecku dać kartkę i kredki, warto czasem postarać się o większą powierzchnię do malowania. Duży szary papier albo stare prześcieradło pozwolą mu na większą swobodę ruchów.
- Kalambury - Czyli gra, która wymaga od dziecka wykonywania ruchów zgodnych z tym, co zamierza przedstawić. Dla młodszych zamiast wersji z napisami można zrobić obrazkową (np. zwierzątek, które musi pokazać).
- Gry na spostrzegawczość - dobrymi ćwiczeniami na koordynację wzrokowo-ruchową są niektóre gry. Memory (czyli odkrywanie tabliczek i szukanie dwóch takich samych) albo wskazywanie różnic na dwóch obrazkach rozwijają percepcję oraz umiejętność skupienia uwagi.
Może zainteresuje Cię też: Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka