7 zasad postępowania z małym zazdrośnikiem

7 zasad postępowania z małym zazdrośnikiem
Drukuj Skomentuj

Zazdrość jest to naturalną reakcją na pewne sytuacje. Dorośli zdają sobie z tego sprawę i na ogół umieją sobie radzić z tym uczuciem. Dzieci w wieku przedszkolnym odczuwają jednak wtedy burzę emocji, których nie rozumieją: złość, frustrację, lęk, strach, zdezorientowanie. Ponieważ jeszcze nie umieją ich tonować, mają skłonność do spontanicznego okazywania zazdrości. Jak sobie radzić z małym zazdrośnikiem? Przedstawiamy Wam 7 zasad!

Zazdrość - nie zawsze zła


Wbrew pozorom, zazdrość może być również uczuciem, które jest dla dziecka cenne. Dzięki niej maluch staje się świadomy swoich potrzeb i pragnień. W przyszłości zazdrość może być motywatorem do tego, by się rozwijać, walczyć o swoje marzenia oraz być wytrwałym w dążeniu do celów.

Nie zmienia to jednak faktu, że uczucie zazdrości może być dla dziecka tak silne, że nie będzie umiało sobie z nią poradzić. Może to skutkować wybuchami złości i agresji albo przeciwnie: wycofaniem i apatią. Zadaniem rodzica jest nauczyć malucha rozpoznawać w sobie zazdrości a także przedstawić sposoby na to, jak sobie z nią radzić.

 

Możliwe źródła zazdrości u przedszkolaka


Rodzice - od początku są dla malucha najważniejszymi osobami w życiu, nic więc dziwnego, że może stać się wobec nich nadopiekuńczy (czy wręcz: zaborczy). Zazdrość o rodziców jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka.

Rodzeństwo - zwłaszcza, kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub młodsza siostra. Jednak zazdrość wśród rodzeństwa jest naturalna w każdym wieku: dzieci martwią się, że miłość mamy i taty musi być rozłożona na więcej osób; że rodzice nie spędzają z nimi całego swojego wolnego czasu albo że muszą dzielić się zabawkami.

 

Sprawdź: Kłótnie między rodzeństwem - jak postępować?

 

Przedmioty należące do innych - czyli zabawki, książki, ubrania, sprzęt sportowy… Zwłaszcza, jeśli jest to produkt reklamowany w telewizji. Czy jednak ten powód do zazdrości wśród dzieci może dziwić, skoro sami często spoglądamy “zielonym” okiem na dom sąsiadów albo samochód znajomych z pracy?

 

Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

 

Zasady postępowania z małych zazdrośnikiem

 

1. Pozwól na okazywanie zazdrości pod warunkiem, że dziecko nie krzywdzi innych. Ganienie malucha sprawi tylko, że będzie się on czuł niezrozumiany i zawstydzony swoimi emocjami.


2. Pomóż nazwać uczucia: zazdrość, złość, smutek. Pozwól dziecku na poznanie siebie i swoich emocji. Wytłumacz, że choć nie wszystkie zachowania są społecznie akceptowane, przeżywanie takich emocji nie niczym złym.


3. Dbaj o poczucie własnej wartości dziecka. Rozmowiajcie o rzeczach dla niego ważnych oraz dostrzegaj jego codzienne sukcesy, problemy i fascynacje. Maluch zrozumie, że Wasza relacja jest dla Ciebie ważna, a jego emocje i przeżycia - wartościowe.

 

4. Naucz akceptowania porażek. Pokaż, jak wyciągnąć wnioski z niepowodzeń i zachęć do dalszych prób. Doceniaj włożony wysiłek nawet, jeśli efekty są inne od oczekiwanych.

 


5. Jeśli masz więcej dzieci: unikaj faworyzowania jednego dziecka. Nie zawsze “sprawiedliwie” znaczy “po równo”. Zwracaj uwagę na ich indywidualne potrzeby i pasje.

6. Nie rezygnuj z kontaktów z innymi z powodu scen zazdrości malucha. Dziecko musi się nauczyć, że w Twoim świecie istnieją również inne osoby, które są dla Ciebie ważne.

7. Obserwuj dziecko. Rozpoznawanie zazdrości pozwoli Ci też poznać, jakie jego potrzeby są niezaspokojone.

 

 

Może zainteresuje Cię też: Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi