8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków

8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków
Drukuj Skomentuj

Integracją sensoryczną nazywamy zdolnością do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych do organizmu z otoczenia, a także z wewnątrz organizmu. Chodzi o bodźce pochodzące od receptorów wzrokowych, słuchowych, smakowych, węchowych i czuciowych. Warto podejmować z dzieckiem aktywności ogólnorozwojowe, poprzez to pomagając mu rozwijać różne zdolności: nauki, samooceny, motoryki. Proponujemy Wam 8 zabaw wspierających integrację sensoryczną u przedszkolaków.

Może zainteresuje Cię też: Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?

 

Wspieranie integracji sensorycznej


Już w okresie płodowym warto zadbać o wspieranie integracji sensorycznej u malucha. Przyszłym mamom polecane są spacery, pływanie i bujanie się (np. w hamaku), a także głaskanie brzucha.

Również po narodzinach powinno się podejmować działania i czynności pielęgnacyjne, które stymulują rozwój sensoryczny dziecka, np.: przytulanie, masowanie, głaskanie, bujanie; ale też: kładzenie dziecko na brzuszku na podłodze i umożliwienie swobodnego doświadczania faktur, materiałów, dźwięków, zapachów.

 

O powodach, objawach i diagnozie zaburzeń integracji sensorycznej przeczytasz w naszym artykule:  Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci

 

Zabawy dla przedszkolaków:

 

1. Ugniatanie i modelowanie


Udostępniaj przedszkolakowi różne masy, które będzie mógł ugniatać i modelować:

 

 • Zaproś dziecko do lepienia pierogów albo ciasteczek - oddaj mu część ciasta i pozwól na swobodną zabawę.
 • Zainwestuj w różne masy sensoryczne: ciastolinę, piasek kinetyczny, piankolinę. Również plastelina i modelina wystarczą do tego, by dziecko ćwiczyło motorykę małą. Takie masy mają nie tylko różne faktury, ale też kolory, a czasem nawet zapachy.
 • Pozwól się dziecku pobrudzić! W ogrodzie lub na spacerze - niech pobawi się piaskiem i błotem, patykami i liśćmi.

 

2. Malowanie/pisanie rączkami i stopami


Również do tej zabawy możesz wykorzystać różne techniki i materiały. Wypróbuj:

 

 • Malowanie farbami po dużych prześcieradłach lub szarym papierze,
 • Odbijanie stóp i dłoni na dużych formatach,
 • Malowanie akrylami i doklejanie na mokrą farbę brokatu, kolorowych piasków, drobnej kaszy, itd.
 • Rysowanie lub pisanie paluszkami w rozsypanej kaszy, mące, piasku.
 • Jak również: malowanie na dużych formatach poprzez używanie różnych narzędzi: wałków, grubych pędzli, folii bąbelkowej, pieczątek z ziemniaków, kształtów wyciętych w tekturze falistej, itd.

 

3. Zabawy z pudełkiem lub workiem


Nieprześwitujący worek (może być też np. stara poszewka) albo pudełko kartonowe wystarczą, by zaprosić dziecko do niezwykłych zabaw tematycznych:

 

 • Magik - schowaj do pudełka albo worka przedmioty o różnych kształtach i poproś dziecko, by spróbowało “odczarować” kolejne rzeczy: odgadnąć ich nazwy i przeznaczenie po samym kształcie.
 • Archeolog - do pudła wrzuć różnej wielkości kamyki i zasyp je piaskiem. Poproś dziecko, by ostrożnie odkopało pozostałości po starych cywilizacjach - możecie nawet wspólnie wymyślić historię pochodzenia każdego kamyka!
 • Gołąbki - wsyp dziecku do pojemnika gruby groch i kaszę i poproś, by rozdzieliło je na dwie części. Dla utrudnienia możesz też polecić wybieranie grochu stopami!

 

4. Tablica manipulacyjna DIY


W sklepach są do kupienia ciekawe tablice manipulacyjne, które wspomagają rozwój motoryczny dziecka, ale też rozwijają jego wyobraźnię i myślenie przyczynowo-skutkowe. W warunkach domowych możesz dziecku przygotować:

 

 • Tablicę korkową z przypiętymi pinezkami. Daj dziecku do zabawy kolorowe gumki recepturki, które będzie swobodnie zawiązywać o pinezki.
 • Przyklejone do np. deski lub bardzo grubej tektury przedmioty, którymi dziecko będzie mogło manipulować: materiały z guzikami i dziurkami, zasuwki do drzwi, suwaki, kłódki, stary kalkulator albo pilot, sznurówki, itp.

 

5. Ścieżka sensoryczna


Najlepiej przygotować ją w ogrodzie, żeby nie przejmować się bałaganem. Do kupienia w sklepach są dostępne akcesoria do zrobienia ścieżek sensorycznych, ale możesz wykorzystać również ogólnodostępne przedmioty, np.: małe kamyczki, liście, patyki, orzechy, ziarna kaszy lub fasoli, a nawet błoto! Chodzenie po ścieżce to nie tylko masaż dla stóp dziecka, ale też okazja do poprawienia koordynacji wzrokowo-ruchowej i równowagi.

 

Inne pomysły na zabawki DIY z ogólnodostępnych przedmiotów znajdziesz tu: Kreatywne zabawki za niską cenę

 

6. Naleśnik albo kanapka


Dziecko roluj ciasno w koc. Delikatnie naciskaj, łaskocz i masuj udając, że smarujesz, kroisz, polewasz sosem naleśnik/kanapkę. Świetna zabawa na czucie głębokie!

 

7. Tor przeszkód


Dziecko musi mieć czas na wybieganie się i rozładowanie energii. “Nie biegaj, bo się spocisz” jest jednym z najbardziej krzywdzących nakazów, jakie możemy dać przedszkolakowi! Zadbaj o to, by na torze znalazły się przeszkody lub zadania, które dadzą dziecku okazję do:

 

 • Chodzenia po wyznaczonej trasie (np. linie);
 • Skakania (przeskakiwanie przez przeszkody, skakania w wyznaczone pola, zabaw ze skakanką albo gumą);
 • Pełzania lub turlania się (np. przechodzenia pod jakąś przeszkodą);
 • Chodzenia tyłem;
 • Celowania (np. piłkami do pudełka lub kosza);
 • Łapania i odbijania (np. łapania piłki rękami, odbijania rakietą do badmintona);

 

8. Uczta


Daj dziecku możliwość do poznawania nowych smaków, konsystencji i zapachów. Przygotuj mu ucztę - przyprawy, napoje, pokrojone owoce i warzywa, a także “próbki” potraw przygotuj w oddzielnych pojemnikach. Sprawdźcie, czy dziecko rozpoznaje dany składnik po kolorze, zapachu, smaku.

 

 

Więcej pomysłów znajdziesz tu: Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi