Adaptacja w żłobku. Jak przygotować dziecko na rozstanie z mamą

Adaptacja w żłobku. Jak przygotować dziecko na rozstanie z mamą
Drukuj Skomentuj

Twoje dziecko idzie do żłobka? To niemała rewolucja dla całej rodziny; przyzwyczaić się do nowej sytuacji będzie musiał nie tylko maluch, ale i rodzice! Jak więc przygotować dziecko na rozstanie z mamą? Podpowiadamy co zrobić, by adaptacja w żłobku przebiegła łatwiej: i dla dziecka, i dla mamy.

Może zainteresuje Cię też: Dylemat rodziców - kiedy najlepiej posłać dziecko do żłobka?

 

Jak przygotować się na rozstanie z dzieckiem?

 

Bardzo często mamy przeżywają rozstanie z dzieckiem równie mocno, co ich skarby. Jednak nie każdy może zostać z dzieckiem w domu do ukończenia przez niego 3 lat - stąd decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest często jedynym rozwiązaniem. Jak możesz przygotować się na rozstanie z dzieckiem? Podpowiadamy:

 

  1. Nie wpędzaj się w poczucie winy. Mama, teściowa albo koleżanka krytykują Twoją decyzję o posłaniu dziecka do żłobka? Pamiętaj, że Twoim celem nie jest spełnienie cudzych oczekiwań, ale wybranie rozwiązania najlepszego dla Twojej rodziny. Jeśli więc posyłasz dziecko do żłobka - po przemyśleniu sprawy, rozmowie z mężem, wybraniu placówki - nie pozwól, by czyjeś komentarze zburzyły Wasze plany.
  2. Zdobądź jak najwięcej informacji o żłobku. Czasem wybór placówki jest wynikiem skrupulatnych poszukiwań, a czasem trzeba ograniczyć się do żłobka, w którym są po prostu wolne miejsca. Bez względu na to, jak znalazłaś obiekt, umów się na wizytę. Zobacz jak wyglądają sale, stołówka, łazienki; dowiedz się jaki jest rozkład dnia. Im będziesz miała więcej informacji o żłobku, tym będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko w placówce.
  3. Poproś o zajęcia pokazowe. Bardzo często żłobki organizują dni adaptacyjne, a w tych, w których nie ma takich zajęć - można przyjść na parę godzin z dzieckiem w ciągu tygodnia. Będziesz mogła na żywo zobaczyć, jak nauczyciel radzi sobie z grupą, jak reaguje na trudne sytuacje, jakie ma pomysły na zajęcie dzieci.
  4. Zaufaj doświadczeniu personelu. Pamiętaj, że kluczem do dobrej adaptacji - i późniejszego pobytu dziecka w żłobku - jest współpraca między nauczycielami a rodzicami. Z jednej strony codzienne rozmowy pozwolą Ci trzymać rękę na pulsie. Z drugiej, pedagodzy i psychologowie mogą podsunąć Ci różne rady - nie obrażaj się wtedy, ale doceń ich wartość.
  5. Ustalcie z mężem/partnerem, kto będzie odprowadzał dziecko. Czasem lepiej, by robił to tato - zwłaszcza, jeśli mamę bardzo stresuje rozstanie z dzieckiem. Jeśli maluch zauważy strach i niepewność u mamy, sam tym bardziej będzie bał się rozstania.

 

Jak przygotować dziecko na rozstanie z mamą?

 

  1. Jeszcze przed pierwszą wizytą w żłobku pozwól dziecku na swobodną zabawę. Nie staraj się mu organizować całego czasu, ale pozwól na zabawy zgodne z jego własną inwencją.
  2. Daj dziecku możliwość spotkania innych dzieci i dorosłych. Nie oczekuj, że będzie się bawić z grupą dzieci - to nie jest jeszcze wiek, w którym maluch ma na tyle rozwinięte umiejętności społeczne, by móc współpracować. Ale zabieraj malucha na plac zabaw, do klubokawiarni dziecięcych (zobacz: 5 klubokawiarni dla dzieci polecanych w Warszawie), odwiedzaj znajomych i zapraszaj gości do siebie do domu. Pozwól dziecku oswoić się z towarzystwem innych ludzi.
  3. Organizuj sytuacje, w których dziecko zostanie pod czyjąś opieką: taty, dziadków, cioci, opiekunki. Najpierw na krótko, a jeśli dziecko będzie reagować coraz lepiej na Twoje zniknięcia, nawet na kilka godzin. To nauczy malucha, że rozstania z mamą nie są takie straszne: mama zawsze wraca, a w czasie jej nieobecności można z innymi opiekunami ciekawie się pobawić.
  4. Zapoznaj dziecko ze żłobkiem jeszcze przed pierwszymi zajęciami. Możesz dziecku opowiedzieć o salach, zabawkach, ogródku. Choć maluch nie włączy się w dialog, już roczniak zrozumie przynajmniej część radosnej historii o takim miejscu. W miarę możliwości wybierzcie się też na spacer w celu obejrzenia placówki i jej otoczenia.
  5. Kiedy już zostawiasz dziecko w żłobku, pamiętaj:

 

  • nie znikaj bez pożegnania. Dziecko może stracić do Ciebie zaufanie i w ciągu kolejnych dni nie spuszczać Cię z oczu!
  • nie przedłużaj pożegnania. Dzieci są bystre; jeśli zauważą, że mama rozkleja się pod wpływem ich krzyków i płaczu, przy kolejnym rozstaniu mogą próbować w ten sposób zatrzymać ją przy sobie jak najdłużej.
  • zapowiedz, że wrócisz. Pamiętaj jednak, że dziecko nie ma jeszcze pojęcia czasu. Lepiej więc powiedzieć: Mama idzie do pracy. Ty się pobawisz i zjesz obiadek, a później mama wyjdzie z pracy i po Ciebie wróci.

 

Dla rodziców nieco starszych dzieci przygotowaliśmy: Jak przygotować dziecko (i rodzica) na piewsze dni w przedszkolu

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi