ADHD u dzieci

ADHD u dzieci
Drukuj Skomentuj

ADHD określa się jako zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Bardzo trudno zdiagnozować je we wczesnych latach życia dziecka i z reguły rozpoznawane bywa na początku edukacji szkolnej. Często ADHD u dzieci spotyka się z małą akceptacją otoczenia i błędnie identyfikuje się je z dziecięcą niesfornością. Jednak jeżeli zlekceważone zostaną pewne objawy, może mieć to katastrofalne skutki na przyszłość. 

ADHD u dzieci rozpoznawane bywa najczęściej w szkole, kiedy maluch nie może skupić się na temacie, jest nadpobudliwy i rozkojarzony. Mimo że pierwsze objawy ADHD mogą pojawiać się już w przedszkolu, to z reguły stwierdza się je u dzieci (najczęściej u chłopców) w wieku 6-9 lat. Dziewczynki również mogą mieć ADHD, jednak objawia się ono przeważnie samym zaburzeniem uwagi. Jako że często nie przeszkadza to dorosłym, łatwiej jest przeoczyć te objawy.

Często za ADHD u dziecka obwiniani są rodzice i ich błędy wychowawcze. Należy tu podkreślić, że ADHD jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie i nie wynika z innych czynników. Objawy ADHD dotyczą wielu sfer, nie tylko ruchowej ale również poznawczej i emocjonalnej. Wynikają z niemożności kontrolowania własnego zachowania i nie są podyktowane nadmiarem energii. Jeżeli rodzic zauważy, że maluch biega bez celu, skacze, nie może kontrolować swoich ruchów oraz zajmuje się rzeczami będącymi w zasięgu jego rąk, należy skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym. Warto zadbać o dobrą diagnozę, gdyż jeżeli nie będziemy odpowiednio leczyć ADHD może mieć to złe skutki w przyszłości. Często takie osoby w dorosłym życiu mają problemy z nauką, depresją, popadają w konflikty z prawem czy uzależnienia.

Jak pomóc dziecku z ADHD? Po zdiagnozowaniu trzeba ustalić ze specjalistą odpowiednią terapię. Obecnie ADHD można leczyć nie tylko farmakologicznie, ale również poprzez terapię zajęciową, terapię mowy i języka oraz nowoczesną i atrakcyjną w formie terapię EEG Biofeedback. Równie ważna jak terapia czy farmakologia jest odpowiednia dieta i ustabilizowany tryb życia. Dzieci z ADHD powinny jadać regularne, zbilansowane i pełnowartościowe posiłki gdyż wahania cukru we krwi powodują zmienny nastrój. Należy też zatroszczyć się o to, by pokoje dzieci z ADHD były uporządkowane i aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce. Trzeba zredukować do minimum bodźce zewnętrzne, które nie pozwalają skupić się na jednej czynności.

Rodzice powinny wykazać dużo cierpliwości i wyrozumiałości wychowując dziecko z ADHD. Dobrym pomysłem może być też posłanie pociechy na zajęcia sportowe, takie jak tai-chi lub piłka - ważne by obowiązywały reguły. Sporty walki są wykluczone! Ważna jest codzienna aktywność, posadzenie dziecka z ADHD przed telewizorem może wyrządzić dużo szkód.

 

Dowiedz się więcej o wpływie telewizji na dzieci. Zobacz: Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Olga
    odpowiedz

    Jeśli nasze dziecko ma faktycznie ADHD to zignorowanie tej dolegliwości może mieć bardzo złe skutki w przyszłości. Z pewnością nie wolno sadzać dziecka przed telewizorem czy analogicznie pozwalać na spędzanie czasu przed ekranem komputera. Dobrym pomysłem aby pomóc dziecku jest rozładowywanie jego energii przez ciekawe zajęcia poza szkołą. Może zapisać dziecko na tańce albo wybrać się wspólnie na basen. Podczas spacerów można grać w różne gry i zabawy podczas których dziecko musi zużyć sporo energii. Takie zajęcia pozwolą malcowi rozładować pokłady energii i tym samym będzie spokojniejsze w domu. Nie zapominajmy że ADHD u dzieci ma podłoże genetyczne więc nie obwiniajmy się od razu i nie wytykajmy sobie nawzajem błędów wychowawczych. Zachowując cierpliwość oraz spokój dla dziecka osiągniemy sukces!

Tagi