Choroby u dzieci

  • Grypa a przeziębienie u dzieci

    Grypa a przeziębienie u dzieci

    Nadchodząca jesień oznacza początek sezonu na przeziębienie i grypę u dzieci. Obie przypadłości mają podobne podłoże i zbliżone objawy. Jak więc je prawidłowo rozpoznać?
  • Sposoby na jesienne przeziębienie

    Sposoby na jesienne przeziębienie

    Jesień dla wielu rodziców oznacza nie tylko kolorowe liście na drzewach, ale przede wszystkim początek sezonu na choroby. Przedszkolaki często wtedy łapią katar albo gorączkują. Czy istnieją sprawdzone sposoby na jesienne przeziębienie u dzieci?
  • brak_foto

    Choroby przedszkolaków

    Witam, jestem mamą dwuletniej Tosi. Od września mała pójdzie po raz pierwszy do przedszkola. Dodam, że do tej pory przebywała ze mną w domu. Od moich koleżanek, które mają już starsze dzieci, dowiedziałam się, że ich pociechy przez pierwsze miesiące w przedszkolu często chorowały, przeziębiały się i łapały infekcje. Czy to jest normalne? Wszystkie dzieci łapią choroby od innych przedszkolaków? Może da się jakoś zabezpieczyć córkę przed takimi możliwościami - jakaś szczepionka czy może suplementy diety? Bardzo proszę o odpowiedź.
  • Jak rozpoznać alergię u dziecka?

    Jak rozpoznać alergię u dziecka?

    Różnego rodzaju alergie są problemem dotykającym coraz więcej maluchów. Rodzice często zadają sobie pytanie jak rozpoznać alergię u dziecka i ułatwić życie małemu alergikowi? O trudnym aspekcie dzieciństwa wielu małych pacjentów mówi alergolog dziecięcy.
  • brak_foto

    Alergik w przedszkolu

    Mój synek za rok ma pójść do przedszkola. Niestety mam pewne obawy odnośnie jego zdrowia i bezpieczeństwa. Syn jest alergikiem – nie toleruje wielu popularnych w przedszkolu pokarmów, m.in. nabiału, ryb, kakao, owoców cytrusowych, mięsa wołowego i cielęcego. Źle znosi również obecność kurzu w powietrzu, a w sezonie pyłków traw. Martwię się, że to uniemożliwi mu normalną zabawę z dziećmi i swobodne funkcjonowanie, dlatego chciałabym wiedzieć czy przedszkola są przygotowane na przyjmowanie dzieci z tego typu problemami? Boję się, że trudno nam będzie znaleźć jakąś przyjazną i bezpieczną placówkę.
  • brak_foto

    Dziecko lunatykuje

    Mam problem z moim 5 letnim synkiem. Jego zachowanie w ciągu dnia jest w porządku, kłopoty zaczynają się w nocy. Często zdarza się, że wstaje z łóżka, zaczyna się bawić a rano o niczym nie pamięta. Bywa również, iż otwiera drzwi, chodzi po schodach - także przez sen. Szukam przyczyny lunatykowania synka, ale wszystko wydaje mi się w porządku. Na co dzień to bardzo żywe i radosne dziecko. Boję się co może się stać, jeśli na przykład nie obudzimy się na czas i synkowi stanie się krzywda. Co powinniśmy zrobić? Czy z wiekiem takie lunatykowanie może się pogłębić?
  • ADHD u dzieci

    ADHD u dzieci

    ADHD określa się jako zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Bardzo trudno zdiagnozować je we wczesnych latach życia dziecka i z reguły rozpoznawane bywa na początku edukacji szkolnej. Często ADHD u dzieci spotyka się z małą akceptacją otoczenia i błędnie identyfikuje się je z dziecięcą niesfornością. Jednak jeżeli zlekceważone zostaną pewne objawy, może mieć to katastrofalne skutki na przyszłość. 
  • brak_foto

    Moje dziecko się jąka

    Moja córeczka Oliwia niedawno skończyła trzy latka. To bardzo grzeczna i mądra dziewczynka. Wspaniale się rozwija i szybko zaczęła mówić. Niestety niedawno zauważyłam, że zaczyna się jąkać i zacinać, szczególnie kiedy opowiada o czymś z przejęciem. Niedawno wróciłam do pracy, a Oliwia poszła do żłobka. Pytałam opiekunek czy nie zauważyły nic podejrzanego w jej zachowaniu, ale mnie uspokajały, że wszystko jest w porządku. Mimo wszystko się martwię, bo czytałam, że jąkanie u dzieci może być oznaką jakiś zaburzeń. Co mam z tym zrobić?
  • brak_foto

    Kiedy do logopedy

    Mój synek jest inteligentnym i żywym czterolatkiem. Znakomicie się rozwija i interesuje otaczającym światem. Wszystko wydaje się idealne, ale mamy z nim pewien problem. Mianowicie Krzysio prawie w ogóle nie mówi, a jeżeli już się odzywa to bardzo niewyraźnie. Krzysio zjada też sylaby w dłuższych słowach i często nie można zrozumieć o co mu chodzi. Synek nie stara się budować dłuższych wypowiedzi i nie mówi pełnymi zdaniami. Obserwuję dzieci w jego wieku i widzę jak nie zamyka im się buzia. Czy powinnam zaprowadzić Krzysia do logopedy, czy czekać aż sam zacznie mówić?
  • brak_foto

    Przeziębione dziecko

    Moja córka chodzi do grupy 4-5 latków już drugi rok. Przedszkole jest bardzo fajne, poza jedną ważną dla nas kwestią. Na początku wydawało mi się, że tak czasami jest, że to sporadyczne przypadki, ale coraz częściej widzę jak do przedszkola przyprowadzane są chore dzieci, z katarem i kaszlem. Jak to zmienić? Czy rodzice tego nie widzą, a może nie chcą widzieć?
  • Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

    Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

    Zabawa będąca przejawem aktywności dziecka ma charakter złożony: składa się na nią wiele różnorodnych czynności i działań, uważana jest za jeden z głównych rodzajów działalności człowieka, odgrywających istotną rolę w różnych okresach jego życia, a przede wszystkim w dzieciństwie.
  • brak_foto

    Problemy z siusianiem.

    Mój 3 letni synek idzie od jutra do przedszkola. Problem mamy z tym, iż nie chce siusiać do ubikacji. Przez całe wakacje próbowaliśmy go oduczyć, ale nie było rezultatu. Od paru dni zaczął ubierać majtki (bo tak to nie chciał), ale niestety jak nie wstrzymuje to się poprostu posika. Boję się jak sobie poradzi w przedszkolu, bo kiedy chcemy go posadzić na ubikację to wrzeszczy, ucieka i mówi, że sie boi. Bardzo się denerwuje co też na to wszystko powie pani przedszkolanka. Na pewno muszę z nią jutro o tym porozmawiać. Ale czy można posyłać dziecko jeśli nadal sika w majtki??
  • brak_foto

    Opóźniony rozwój mowy dziecka

    Witam. Jestem mamą 3-letniej Liwki. Moja córeczka słabo mówi. A właściwie mowa sprowadza się do jej „własnego języka”. Od września zapisaliśmy ją do przedszkola. Co możemy zrobić aby ułatwić jej ten start?