Choroby u dzieci

 • brak_foto

  Moje dziecko się jąka

  Moja córeczka Oliwia niedawno skończyła trzy latka. To bardzo grzeczna i mądra dziewczynka. Wspaniale się rozwija i szybko zaczęła mówić. Niestety niedawno zauważyłam, że zaczyna się jąkać i zacinać, szczególnie kiedy opowiada o czymś z przejęciem. Niedawno wróciłam do pracy, a Oliwia poszła do żłobka. Pytałam opiekunek czy nie zauważyły nic podejrzanego w jej zachowaniu, ale mnie uspokajały, że wszystko jest w porządku. Mimo wszystko się martwię, bo czytałam, że jąkanie u dzieci może być oznaką jakiś zaburzeń. Co mam z tym zrobić?
 • brak_foto

  Kiedy do logopedy

  Mój synek jest inteligentnym i żywym czterolatkiem. Znakomicie się rozwija i interesuje otaczającym światem. Wszystko wydaje się idealne, ale mamy z nim pewien problem. Mianowicie Krzysio prawie w ogóle nie mówi, a jeżeli już się odzywa to bardzo niewyraźnie. Krzysio zjada też sylaby w dłuższych słowach i często nie można zrozumieć o co mu chodzi. Synek nie stara się budować dłuższych wypowiedzi i nie mówi pełnymi zdaniami. Obserwuję dzieci w jego wieku i widzę jak nie zamyka im się buzia. Czy powinnam zaprowadzić Krzysia do logopedy, czy czekać aż sam zacznie mówić?
 • brak_foto

  Przeziębione dziecko

  Moja córka chodzi do grupy 4-5 latków już drugi rok. Przedszkole jest bardzo fajne, poza jedną ważną dla nas kwestią. Na początku wydawało mi się, że tak czasami jest, że to sporadyczne przypadki, ale coraz częściej widzę jak do przedszkola przyprowadzane są chore dzieci, z katarem i kaszlem. Jak to zmienić? Czy rodzice tego nie widzą, a może nie chcą widzieć?
 • Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

  Znaczenie zabawy i zabawek w rozwoju dziecka

  Zabawa będąca przejawem aktywności dziecka ma charakter złożony: składa się na nią wiele różnorodnych czynności i działań, uważana jest za jeden z głównych rodzajów działalności człowieka, odgrywających istotną rolę w różnych okresach jego życia, a przede wszystkim w dzieciństwie.
 • brak_foto

  Problemy z siusianiem.

  Mój 3 letni synek idzie od jutra do przedszkola. Problem mamy z tym, iż nie chce siusiać do ubikacji. Przez całe wakacje próbowaliśmy go oduczyć, ale nie było rezultatu. Od paru dni zaczął ubierać majtki (bo tak to nie chciał), ale niestety jak nie wstrzymuje to się poprostu posika. Boję się jak sobie poradzi w przedszkolu, bo kiedy chcemy go posadzić na ubikację to wrzeszczy, ucieka i mówi, że sie boi. Bardzo się denerwuje co też na to wszystko powie pani przedszkolanka. Na pewno muszę z nią jutro o tym porozmawiać. Ale czy można posyłać dziecko jeśli nadal sika w majtki??
 • brak_foto

  Opóźniony rozwój mowy dziecka

  Witam. Jestem mamą 3-letniej Liwki. Moja córeczka słabo mówi. A właściwie mowa sprowadza się do jej „własnego języka”. Od września zapisaliśmy ją do przedszkola. Co możemy zrobić aby ułatwić jej ten start?