Pozostałe

 • Wzrost opłat w żłobkach

  Wzrost opłat w żłobkach

  W "Rzeczposopolitej" możemy przeczytać, że gdy weszła w życie ustawa żłobkowa opłaty za żłobek wzrosły średnio o ok. 26 procent. W poszczególnych miastach należności były znacznie większe. W Legnicy wzrost opłat odnotowano na 350 proc. - apeluje Rzecznik Praw Dziecka w liście do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wypowiadając się na łamach Rzeczpospolitej.
 • Opłata za przedszkole

  Opłata za przedszkole

  "Rzeczpospolita" przypomina sytuację z września, kiedy wszystkich bulwersowała nowa uchwała w sprawie opłat za przedszkole. Przyniosła ona znaczne podwyżki czesnego w państwowych przedszkolach, co z kolei miało skutkować większymi wpływami do budżetów gmin. Jak sytuacja przedstawia się dzisiaj?
 • Sześcioletnie dzieci na drodze

  Sześcioletnie dzieci na drodze

  W dzienniku "Rzeczpospolita" czytamy o karach, które mogą spotkać rodziców posyłających sześciolatki same do szkoły. Okazuje się, że przepisy ruchu drogowego jedynie siedmiolatkom pozwalają na samodzielne poruszanie się po drodze. Opiekunowie młodszych dzieci pozwalając im na taką samodzielność muszą liczyć się z grzywną do 5 tysięcy złotych.
 • Ustawa żłobkowa

  Ustawa żłobkowa

  Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech z dnia 4 lutego 2011 roku, zwana ustawą żłobkową, jest dziełem którego utworzeniu przyświecały cele ustanowienia lepszych warunków dla rozwoju systemów opieki nad małymi dziećmi, a także podniesienia standardów ich już istniejących form.
 • Sześciolatki do szkoły rok później

  Sześciolatki do szkoły rok później

  Jak podaje "Rzeczpospolita", po wyborach Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić nowemu parlamentowi propozycję przedłużenia wprowadzania obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich. Dzięki temu samorządy będą miały więcej czasu na przystosowanie szkół do przyjęcia nowych uczniów.
 • Wczesna edukacja dziecka

  Wczesna edukacja dziecka

  Toczą się spory odnośnie tego czy to dobry pomysł aby dziecko już wieku sześciu lat szło do szkoły. Rodzice przyzwyczajeni są do tego, że edukacja przedszkolaka rozpoczyna się gdy podopieczny kończy siedem lat. Czy wczesna edukacja dziecka to dobre rozwiązanie?
 • Nowe opłaty za przedszkola

  Nowe opłaty za przedszkola

  Jak możemy przeczytać w "Rzeczpospolitej", we wrześniu zostały wprowadzone nowe stawki za pobyt dziecka w przedszkolu. Według nich pięć godzin, w trakcie których realizowana jest podstawa programowa nie są objęte opłatą. Jednak za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzic musi już zapłacić. Od początku września opłaty za przedszkole w całym kraju wzrosły średnio o 70 procent.
 • Sztuka w przedszkolu

  Sztuka w przedszkolu

  Plastyka łącznie z muzyką i literaturą dziecięcą stanowi podstawę wychowania estetycznego w przedszkolu, czyli kierowania rozwojem dziecka w tej dziedzinie. Wychowanie plastyczne w przedszkolu umożliwia dziecku aktywne obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej i rozwija jego własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, właściwimy dzieciom w wieku przedszkolnym.
 • Prawa dziecka w przedszkolu

  Prawa dziecka w przedszkolu

  Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nabywa wiele umiejętności, rozwija swoje talenty oraz wchodzi w pierwsze relacje interpersonalne z licznymi rówieśnikami. Przedszkole to także instytucja, która wprowadza podopiecznych w świat ich praw. Każdy rodzic che chronić swoje dziecko i zapewnić mu spokojny i harmonijny rozwój dlatego też powinien znać prawa dziecka w przedszkolu.
 • Rewolucja w przedszkolach. Będą karty jak w biurach?

  Rewolucja w przedszkolach. Będą karty jak w biurach?

  Przedszkola szykują się do rewolucji w opłatach. Rodzice będą musieli we wrześniu podpisać deklaracje z informacją, ile godzin dzieci w nich spędzą. W ratuszu myślą o elektronicznych czytnikach dla przedszkoli, żeby łatwiej kontrolować porę odbierania malców.
 • Nowe opłaty za przedszkole w Warszawie

  Nowe opłaty za przedszkole w Warszawie

  W systemie opłat za przedszkola w Warszawie szykuje się prawdziwa rewolucja. Radni ze stolicy zdecydowali, że od 1 września zniesiona zostanie jednolita opłata za pobyt malucha w przedszkolu. W jej miejsce ma się pojawić stawka godzinowa. Co to oznacza w praktyce?