Wiadomości

 • Najprostsze przepisy desery

  Najprostsze przepisy desery

  Dzieci lubią jeść słodycze i, mimo że większość rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że są one niezdrowe, ciężko jest czasem odmówić maluchom tej przyjemności. Warto zastąpić kupne słodycze, tymi domowymi. Jeśli dodatkowo zachęcisz swoje dzieci do przygotowania domowych deserów, można być pewnym, że będą one częściej sięgały po słodycze zrobione ręcznie. Przygodę i zabawę w małą cukiernię można zacząć już z małymi dziećmi. Ich rola będzie sprowadzała się początkowo do wykonywania prostych czynności – od wsypania mąki, którą rodzice mu odmierzą, po wymieszanie łyżką wszystkich składników. Przygotowanie prostych domowych deserów nie jest ani trudne, ani pracochłonne, a jest to też doskonała forma spędzania wolnego czasu.
 • Kreatywne wakacje przedszkolaka

  Kreatywne wakacje przedszkolaka

  Wakacje to czas wolny dla przedszkolaków i często prawdziwa udręka dla ich rodziców. Najczęściej, gdy urlop trwa tydzień lub dwa, rodzice spędzają go na wakacyjnych wyjazdach z dziećmi lub odpoczynku w domu. W tym czasie pojawiają się trudności w organizacji czasu wolnego dla pełnego energii, ale niestety szybko nudzącego się dziecka. Oto kilka ciekawych sposobów na udane wakacje przedszkolaka.
 • Dom wczasów dziecięcych po nowelizacji

  Dom wczasów dziecięcych po nowelizacji

  Nowa definicja domu wczasów dziecięcych, określenie czasu przebywania w tej placówce i informacje dotyczące indywidualnego programu zajęć – te kwestie zostały omówione w nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady funkcjonowanie placówek publicznych. Tłumaczymy, jakie zmiany wprowadzono w ramach działania domów wczasów dziecięcych.
 • Spacer po puszczy, poskramianie potworów i leczenie alergii czytelniczych

  Spacer po puszczy, poskramianie potworów i leczenie alergii czytelniczych

  Tylko kilka dni dzieli nas od warszawskiej inauguracji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki! Festiwal już trzeci rok z rzędu jest świętem wszystkich, którzy książki kochają, ale – jak podkreślają organizatorzy – to także okazja do spotkania z tymi, którym z książką nie po drodze. Czy ostatecznie dzieci przekonają się, że czytanie może być fantastyczną przygodą?
 • Urlopy nauczycieli przedszkola

  Urlopy nauczycieli przedszkola

  Kodeks pracy reguluje przywileje urlopowe nauczycieli przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Nauczycielom to prawo przysługuje w szerszym zakresie niż pracownikom niepedagogicznym i nauczycielom placówek prowadzonych przez inne organy. Z jakich urlopów może skorzystać nauczyciel w przedszkolu?
 • Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Artykuł przedstawia najciekawsze gry i zabawy polecane dla nauczycieli w celu rozwoju funkcji językowych u dzieci. Regularne stosowanie zestawu gier w przedziale wiekowym dzieci  3-6 lat prowadzi do rozwoju języka oraz zniwelowaniem niewielkich zaburzeń językowych związanych z niedostatecznym rozwojem funkcji językowych na tym etapie edukacji.
 • Rytmika dla dzieci

  Rytmika dla dzieci

  W wielu przedszkolach w ramach lekcji odbywają się zajęcia z rytmiki. Dlaczego wyczucie rytmu dla dziecka w wieku przedszkolnym jest takie istotne? Czy rytmika w przedszkolu to wystarczająca dawka zajęć tego typu?
 • Co kupić na zakończenie roku wychowawcy w przedszkolu?

  Co kupić na zakończenie roku wychowawcy w przedszkolu?

  Już niebawem rozpocznie się świętowanie zakończenie roku przedszkolnego, a co za tym idzie, pojawią się  dyskusje dotyczące zakupu „prezentu” dla nauczycieli. Gdy rodzice prześcigają się w kreatywności na wybór prezentu, nauczyciele starają się wskazywać na inne rozwiązania (na przykład zbiórkę pieniędzy na szczytne cele) zamiast wydawania pieniędzy na kwiaty.  Dzieci nawet chętniej przygotowałyby samodzielnie upominek dla „ukochanej pani”, ale nikt nie bierze tego pod uwagę.
 • Owoce, warzywa i mleko trafią do przedszkoli i szkół

  Owoce, warzywa i mleko trafią do przedszkoli i szkół

  W roku szkolnym 2021/2022 do szkół wpłynie 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów. Z tego nawet 100 mln zł szkoły otrzymają ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup i dostawę do placówek oświatowych owoców, warzyw, mleka i przetworów mlecznych
 • Harmonogram pracy przedszkoli w wakacje Kraków 2021

  Harmonogram pracy przedszkoli w wakacje Kraków 2021

  Samorządowe przedszkola są placówkami nieferyjnymi, więc funkcjonują przez cały rok. Wyjątkiem są przerwy, które mają miejsce w trakcie wakacji, gdy w placówkach wykonywane są remonty. Można już sprawdzić harmonogram dostępności miejskich przedszkoli w lipcu i sierpniu 2021 r. w Krakowie
 • Kiedy jest dzień dziecka 2021?

  Kiedy jest dzień dziecka 2021?

  Dzień Dziecka to ulubione święto wszystkich dzieci!  Nie wszędzie jednak Dzień Dziecka wypada w ten sam dzień. Na świecie istnieje mnóstwo sposobów obchodzenia Dnia Dziecka. Kiedy wypada Dzień Dziecka w Polsce i na świecie? 
 • Ile wynosi odprawa emerytalna nauczyciela?

  Ile wynosi odprawa emerytalna nauczyciela?

  Przejście na emeryturę, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy daje możliwość nauczycielowi  otrzymania odprawy. Dowiedz się, jak w praktyce ustalić, czy zakończenie stosunku pracy pozostaje w związku z przejściem na powyższe świadczenia. Sprawdź, w jaki sposób obliczyć wysokość odprawy emerytalnej nauczyciela.