Wychowanie

 • Jak rozpoznać, że dziecko ma ADHD?

  Jak rozpoznać, że dziecko ma ADHD?

  Nadpobudliwe dzieci bardzo często postrzegane są przez innych jako niegrzeczne, a nawet niewychowane. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ma do czynienia z dzieckiem z ADHD. Wychowanie nie jest proste, ale warto wprowadzić dodatkowe zasady, które pomogą dziecku poradzić sobie w dorosłym życiu.
 • Tolerancja u dziecka na wagę złota

  Tolerancja u dziecka na wagę złota

  Lekcje tolerancji to bardzo cenne lekcje. Jeśli chcesz wychować dziecko na inteligentne i otwarte na świat i ludzi - nie warto czekać z nimi długo. Już od najmłodszych lat powinieneś wpajać dziecku, jak ważna jest tolerancja. Dzieci mają do czynienia z innością cały czas. Z czasem, gdy same potrzebują, a nie dostają czyjejś akceptacji – stają się nieśmiałe i zamknięte w sobie. Przeczytaj, by dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić wartościowe lekcje tolerancji i uchronić je od przykrych sytuacji.
 • Ustalamy obowiązki domowe dzieci

  Ustalamy obowiązki domowe dzieci

  Dawanie obowiązków dziecku to niełatwy, choć konieczny element w wychowywaniu pociechy. Już od najmłodszych lat należy uczyć swoje dziecko odpowiedzialności i samodzielności. Poniżej przedstawiamy listę zadań dostosowanych do wieku dziecka, dzięki którym stanie się bardziej zaradne i wesprze Cię w domowych obowiązkach!
 • O czym pamiętać przed pójściem z dzieckiem do kina?

  O czym pamiętać przed pójściem z dzieckiem do kina?

  Wizyta w kinie to atrakcja dla dużych i małych. Nic dziwnego, że nie możesz doczekać się wyjścia do kina z dzieckiem. Wszystkie obawy, które zaprzątają twoją głowę są w pełni zrozumiałe. Czy moja pociecha jest na to gotowa? A co, jeśli nie wytrzyma dłużej niż 5 minut? Co zrobić, gdy moje dziecko będzie wolało biegać pomiędzy rzędami foteli niż skupić się na bajce? Nie martw się! Podpowiadamy, jak przygotować się na pierwszy seans z dzieckiem!
 • „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

  „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

  Spotkania rodzinne to z jednej strony okazja do rozmów i wspólnej radości, a z drugiej… momenty bardzo stresujące. Zwłaszcza dla młodych rodziców, którym wszystkie babcie, ciocie i kuzynki chcą doradzić w kwestii wychowania. Przy czym na nieprzyjemne komentarze narażone są również dzieci: „Jak będziesz się tak zachowywać, nie przyjdzie Mikołaj z prezentami”, „Ale jesteś niegrzeczny” , „Taka ładna dziewczynka, a tak brzydko się zachowuje” - znasz to? Podpowiadamy, jak można reagować na komentarze rodziny odnośnie zachowania dziecka.
 • „Daj buzi!” - o zmuszaniu dzieci do całowania

  „Daj buzi!” - o zmuszaniu dzieci do całowania

  „Pocałuj babcie na powitanie!”, „Podziękuj całuskiem za prezent”, „Daj buzi!”... Czy dla poprawnych stosunków rodzinnych powinno się kazać dziecku nadstawić policzek? Czy lepiej odmówić i nie zmuszać dzieci do całowania?
 • Jak reagować na kłótnie między rodzeństwem?

  Jak reagować na kłótnie między rodzeństwem?

  Kiedy ma się więcej niż jedno dziecko, kłótnie w domu są nieuniknione. Najczęściej rodzice dążą do tego, by konflikty jak najszybciej rozwiązać - w końcu nikomu nie uśmiecha się wysłuchiwania skarg, wrzasków i płaczu. Warto jednak czasem spojrzeć na kłótnie z innej perspektywy - jako elementu budowania relacji między dziećmi. Konflikty są w końcu dla nich równie ważną szkołą życia, jak zgodna zabawa! Jak więc można reagować na kłótnie między rodzeństwem?
 • Nękanie: jak przygotować dziecko na trudne sytuacje?

  Nękanie: jak przygotować dziecko na trudne sytuacje?

  Niestety nieuniknione jest, że pewnego dnia Twoje dziecko będzie świadkiem nękania albo co gorsza - ofiarą lub sprawcą. Jak przygotować dziecko na tego typu trudne sytuacje? Warto poruszyć ten temat już z przedszkolakiem, by uczyć go odpowiednio reagować w sytuacji nękania.
 • Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Dzieci reagują na pewne sytuacje strachem - często, zdaniem dorosłych, nieuzasadnionym. Z jednej strony rodzice nie chcą, by ich malec wyrósł na lękliwą osobę, bagatelizują więc sprawę. Z drugiej, niektóre reakcje mogą spowodować u dziecka obniżenie zaufania do mamy i taty. Jak więc nie reagować na strach dziecka? Przecież nie ma czego się bać , A twoja siostra jest taka odważna... Poniżej przedstawiamy, czego NIE mówić do dziecka, które się boi.
 • Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci

  Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci

  Wielu rodziców, chcąc zapewnić swoim dzieciom świetlaną przyszłość, stara się je wspierać w nauce, rozwijaniu talentów, zachęca do uprawiania sportów. Paradoksalnie, przytłoczenie dziecka zajęciami oraz wysokie oczekiwania rodziców, mogą powodować niechęć do działania. Jak więc motywować dziecko do nauki, do uprawiania sportów, do rozwijania się? Przedstawiamy 3 sposoby motywowania dzieci.
 • Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

  Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

  Rutyna kojarzy Ci się z nudą i brakiem radości? To błąd! Rutyna, zwłaszcza w życiu dziecka, jest ważnym elementem zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Z tego powodu wiele się mówi o wprowadzeniu rutyny w opiece nad niemowlakiem. Jak to jednak jest z rutyną u dzieci w wieku przedszkolnym?
 • Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?

  Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?

  Wychowanie patriotyczne dzieci powinno być wdrażane już w przedszkolu. I choć u małego dziecka nie wykształci się jeszcze dojrzała postawa patriotyczna, działania nauczycieli przedszkolnych są podstawą do wprowadzenia malucha w świat tradycji i kultury polskiej. Wychowanie patriotyczne w przedszkolu ma więc głównie polegać na wzbudzeniu uczuć przywiązania do miejscowości, regionu, ojczyzny. Zbliża się 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź nasze propozycje, jak można obchodzić święta narodowe z dziećmi.