Wychowanie

 • Czym jest Porozumienie bez Przemocy?

  Czym jest Porozumienie bez Przemocy?

  Porozumienie bez Przemocy to sposób życia. To podejście nie tylko do dzieci, choć najczęściej to w ich kontekście mówi się o nim. To podejście w ogóle do otaczającego nas świata. Jest oparte na wzajemnym szacunku i empatii. Polega na komunikacji potrzeb i nazywaniu uczuć, w której przyczyniamy się do poprawy jakości życia, swojego i innych. Jest podejściem bez oceniania czy etykietowania rozmówcy i opiera się na obserwacji i faktach.
 • Freblowskie przedszkola - co to takiego?

  Freblowskie przedszkola - co to takiego?

  Freblowskie przedszkola – co to takiego? Zastanawia się pewnie wielu rodziców. Podczas wyboru przedszkola dla swojej pociechy należy rozważyć każdą opcję. Czym więc są freblowskie przedszkola? Odpowiadamy.
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?

  Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie?

  Dzieci, które muszą być leczone w szpitalu, bardzo często przeżywają tę zmianę. W takich chwilach rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna i należy robić to na każdym etapie choroby. W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o chorobie? Odpowiadamy.
 • Alimenty 2021 - rząd wprowadza zmiany w alimentach

  Alimenty 2021 - rząd wprowadza zmiany w alimentach

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zmiany w alimentach. Okazuje się, że już wkrótce alimenty będą przysługiwać nie tylko dzieciom rozwodnikom, ale również dzieciom, które straciły rodziców w wyniku wypadków. Alimenty mają być wypłacane dzieciom przez sprawców wypadków.
 • Kreatywne wakacje przedszkolaka

  Kreatywne wakacje przedszkolaka

  Wakacje to czas wolny dla przedszkolaków i często prawdziwa udręka dla ich rodziców. Najczęściej, gdy urlop trwa tydzień lub dwa, rodzice spędzają go na wakacyjnych wyjazdach z dziećmi lub odpoczynku w domu. W tym czasie pojawiają się trudności w organizacji czasu wolnego dla pełnego energii, ale niestety szybko nudzącego się dziecka. Oto kilka ciekawych sposobów na udane wakacje przedszkolaka.
 • Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Artykuł przedstawia najciekawsze gry i zabawy polecane dla nauczycieli w celu rozwoju funkcji językowych u dzieci. Regularne stosowanie zestawu gier w przedziale wiekowym dzieci  3-6 lat prowadzi do rozwoju języka oraz zniwelowaniem niewielkich zaburzeń językowych związanych z niedostatecznym rozwojem funkcji językowych na tym etapie edukacji.
 • Rytmika dla dzieci

  Rytmika dla dzieci

  W wielu przedszkolach w ramach lekcji odbywają się zajęcia z rytmiki. Dlaczego wyczucie rytmu dla dziecka w wieku przedszkolnym jest takie istotne? Czy rytmika w przedszkolu to wystarczająca dawka zajęć tego typu?
 • Seplenienie u dziecka

  Seplenienie u dziecka

  Seplenienie, nazywane sygmatyzmem, jest jedną z najczęściej występujących wad wymowy u dzieci.Problem dotyczy niektórych głosek: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż ś, ź, ć, dź. Przyczyny nieprawidłowości są bardzo różne, a kłopoty z wymową mogą mieć podłoże tak anatomiczne, jak i psychiczne. Jakie są rodzaje seplenienia?
 • Czym jest metoda dynamicznych obrazów?

  Czym jest metoda dynamicznych obrazów?

  Organizacja aktywnego uczestnictwa dzieci w czytaniu, pozwala im na wyrażenie swych doznań poprzez różnorodne formy ekspresji twórczej. Ułożone przez autora tekstu zdania zwiększają wyobraźnię o nowe wrażenia, doznania, wspierając rozumienie pojęć i relację pomiędzy nimi.
 • Terapia integracji sensorycznej

  Terapia integracji sensorycznej

  Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej polega na dobraniu odpowiedniej terapii, w trakcie której dziecko wykonuje ćwiczenia - dostarczają mu one bodźców, których najbardziej potrzebuje system nerwowy.