Wychowanie

 • Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Dzieci reagują na pewne sytuacje strachem - często, zdaniem dorosłych, nieuzasadnionym. Z jednej strony rodzice nie chcą, by ich malec wyrósł na lękliwą osobę, bagatelizują więc sprawę. Z drugiej, niektóre reakcje mogą spowodować u dziecka obniżenie zaufania do mamy i taty. Jak więc nie reagować na strach dziecka? Przecież nie ma czego się bać , A twoja siostra jest taka odważna... Poniżej przedstawiamy, czego NIE mówić do dziecka, które się boi.
 • Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci

  Jak motywować dziecko? 3 sposoby motywowania dzieci

  Wielu rodziców, chcąc zapewnić swoim dzieciom świetlaną przyszłość, stara się je wspierać w nauce, rozwijaniu talentów, zachęca do uprawiania sportów. Paradoksalnie, przytłoczenie dziecka zajęciami oraz wysokie oczekiwania rodziców, mogą powodować niechęć do działania. Jak więc motywować dziecko do nauki, do uprawiania sportów, do rozwijania się? Przedstawiamy 3 sposoby motywowania dzieci.
 • Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

  Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

  Rutyna kojarzy Ci się z nudą i brakiem radości? To błąd! Rutyna, zwłaszcza w życiu dziecka, jest ważnym elementem zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Z tego powodu wiele się mówi o wprowadzeniu rutyny w opiece nad niemowlakiem. Jak to jednak jest z rutyną u dzieci w wieku przedszkolnym?
 • Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?

  Wychowanie patriotyczne w przedszkolu. Jak obchodzić święta narodowe z dziećmi?

  Wychowanie patriotyczne dzieci powinno być wdrażane już w przedszkolu. I choć u małego dziecka nie wykształci się jeszcze dojrzała postawa patriotyczna, działania nauczycieli przedszkolnych są podstawą do wprowadzenia malucha w świat tradycji i kultury polskiej. Wychowanie patriotyczne w przedszkolu ma więc głównie polegać na wzbudzeniu uczuć przywiązania do miejscowości, regionu, ojczyzny. Zbliża się 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź nasze propozycje, jak można obchodzić święta narodowe z dziećmi.
 • Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Twoje dziecko kłamie? Każdy z nas czasem jest nieszczery - czasem powiedzenie prawdy może sprawić komuś przykrość, a “półprawdy” kogoś chronią. By jednak budować z dzieckiem relacje oparte na zaufaniu i akceptacji, należy reagować już na pierwsze kłamstwa malucha. Co robić, kiedy dziecko kłamie? Przedstawiamy powody, dla których dziecko mówi nieprawdę oraz sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.
 • Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki to u Was norma? Dziecko nie chce wstać, z grymaszeniem siada do śniadania, w drodze do przedszkola płacze, a Ty notorycznie się spóźnisz do pracy… Masz wrażenie, że rano na nic nie masz czasu? Przeczytaj, jak zachęcić dziecko do rannego wstawania oraz jak zorganizować poranki, by szybko zebrać się do przedszkola!
 • Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Czy dziecko powinno mieć wyznaczone granice? Z jednej strony oczywiste wydaje się, że bez granic i zasad, dziecko wyrośnie na osobę egoistyczną, a do tego niesamodzielną i nieodpowiedzialną. Z drugiej strony, zakazy i nakazy mogą naruszać jego prawo do wyboru, rozwoju. Czy powinno się więc wyznaczać dziecku granice? Jak to robić, by okazywać dziecku szacunek i akceptację? Podpowiadamy w artykule.
 • Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?

  Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?

  Dziecko, które idzie pierwszy raz do przedszkola, potrzebują czasu na zaadaptowanie się w nowym miejscu - stąd płacz i niechęć do placówki jest naturalną reakcją. Jeśli jednak dziecko po kilku tygodniach, a nawet miesiącach nie odnajduje się w grupie; lub też starszy przedszkolak unika zabaw grupowych - należy zareagować na problem. Niestety, jest niewielka szansa, że “ to minie”. Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną? Przeczytaj praktyczne wskazówki na ten temat.
 • Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Popychanie, drapanie, gryzienie - widzisz, jak Twoje dziecko bije inne dzieci? Takie zachowanie często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Nie znaczy to jednak, że można je ignorować. Dlaczego dziecko bije inne dzieci? I jakie są sposoby na opanowanie jego agresji? Przeczytaj w artykule.
 • Moje dziecko idzie do przedszkola - od czego zacząć przygotowania?

  Moje dziecko idzie do przedszkola - od czego zacząć przygotowania?

  Sierpień to trudny miesiąc dla wielu Rodziców. Za kilka tygodni ich mała pociecha zacznie swoją przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem. Już teraz Mamom śni się to wszystko po nocach. Chcą wesprzeć swoje dziecko w przygotowaniach najlepiej jak potrafią, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić i od czego zacząć.
 • Porównywanie dzieci do innych

  Porównywanie dzieci do innych

  Pójście dziecka do przedszkola może być powodem wielu stresów, ale i radości. Jako rodzice widzimy, jak nasz skarb zawiązuje przyjaźnie, uczy się nowych rzeczy, osiąga pierwsze sukcesy… oraz jak zachowuje się na tle grupy. Obserwacje te mogą skutkować porównywaniem dziecka do innych. To błąd! Przeczytaj, jakie są skutki porównywania dzieci do innych i co stosować zamiast porównań.
 • Wychowanie bez kar w przedszkolu - porady dla nauczycieli

  Wychowanie bez kar w przedszkolu - porady dla nauczycieli

  O wychowaniu z użyciem kar mówi się, że uczy dziecko postępowania według oczekiwań innych, a nie według własnych potrzeb i ocen. O ile jednak jest mnóstwo porad jak powinien postępować rodzić, o tyle trudniej pewne zasady wprowadzić prowadząc grupę przedszkolną. Jak może wyglądać wychowanie bez kar w przedszkolu? Sprawdź nasze porady dla nauczycieli.
 • Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

  Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

  U dzieci należy kształcić zachowania proekologiczne - uczyć ich, że natura to dar, który niestety ludzie niszczą. Dlatego wychowanie w poszanowaniu natury powinno polegać nie tylko na dostarczaniu wiedzy na temat środowiska naturalnego, ale też odpowiedniego obchodzenia się z przyrodą. Podpowiadamy, jak prowadzić edukację ekologiczną w przedszkolu. W artykule zawarliśmy: jakie są podstawy edukacji ekologicznej w przedszkolu, pomysły na zajęcia oraz tematy warsztatów ekologicznych.