Wychowanie

 • Wielkanoc z dzieckiem

  Wielkanoc z dzieckiem

  Wielkanoc to jedno z najbardziej rodzinnych i optymistycznych świąt obchodzonych w Polsce. Wspólne porządki, malowanie pisanek, pieczenie ciast czy przystrajanie wielkanocnego koszyczka może sprawić wiele frajdy. Maluchy z radością odkrywają wszystko co nowe, dlatego też Wielkanoc z dzieckiem może być świetną okazją do wspólnej zabawy.
 • Powolne rodzicielstwo - co to jest?

  Powolne rodzicielstwo - co to jest?

  Jeśli na co dzień brakuje czasu na zabawę i rozmowę z dzieckiem, warto zapoznać się z filozofią slow parenting - powolnym rodzicielstwem. Slow parenting zrywa z restrykcyjnym grafikiem dziecka i przeciwstawia się planowaniu każdej minuty dnia przedszkolaka. W zamian ofiarowuje możliwość wspólnego poznawania świata.
 • Wielkanocne zabawy dla dzieci

  Wielkanocne zabawy dla dzieci

  Święta Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, aby spędzić wspaniałe rodzinne chwile. Wielkanocne zabawy dla dzieci nie tylko będą sposobem na nudę najmłodszych, ale przede wszystkim zbudują pozytywne skojarzenia związane z tym czasem.
 • Jak zachęcić dziecko do czytania

  Jak zachęcić dziecko do czytania

  Literatura dla dzieci pomaga rozwijać język, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię, dlatego też roli książek nie sposób przecenić. Niestety w obecnych czasach wypiera je telewizja i komputer. Istnieją jednak skuteczne sposoby aby zachęcić dziecko do czytania, a im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla naszego malucha.
 • Histeria dziecka, jak ją opanować?

  Histeria dziecka, jak ją opanować?

  Kilkuletnie dziecko jest ciekawe świata i coraz więcej umie, ale nadmiar bodźców z zewnątrz sprawia, że nie zawsze panuje nad emocjami. Histeria dziecka jest kłopotliwa, jednak da się ją okiełznać. Oto kilka wskazówek, które pomogą uspokoić gwałtowność małego nerwusa.
 • Na czym polega metoda Montessori?

  Na czym polega metoda Montessori?

  Metoda Montessori to jedna z popularnych form nauki i rozwoju dziecka. Pedagogika Montessori pomaga w formowaniu prawidłowego charakteru, zdobywaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności dostosowanych do indywidualnych możliwości dziecka. Na czym dokładnie polega metoda Montessori - dowiecie się z artykułu.
 • Jak rozwijać kreatywność dziecka

  Jak rozwijać kreatywność dziecka

  Kreatywność jest bardzo przydatna w życiu, gdyż dzięki niej łatwiej rozwiązujemy problemy, rozszerzamy pomysłowość i zwiększamy swój potencjał twórczy. Umiejętność kreatywnego myślenia rozwija się całe życie, dlatego też warto już od najmłodszych lat zadbać o odpowiednie jej kształtowanie. Zatem jak rozwijać kreatywność dziecka aby wykształcić w nim zdolność nieszablonowego reagowania na rzeczywistość?
 • Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka

  Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka

  Powszechnie wiadomo, że kolory jakimi się otaczamy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Okazuje się, że jeszcze większą rolę odgrywają w życiu dziecka! Barwy mają istotny wpływ na kształtowanie się psychiki maluszka.
 • Jak motywować dziecko do nauki?

  Jak motywować dziecko do nauki?

  Zdarza się, że rodzice aby zmotywować dziecko do działania stosują system kar bądź przekupstwa. Niestety, najczęściej takie postępowanie przynosi zupełnie odwrotny do zamierzonego skutek. Zatem jak motywować dziecko do nauki nie stosując przymusu i innych rygorystycznych metod?
 • Jak zachęcić dziecko do mówienia

  Jak zachęcić dziecko do mówienia

  Dziecko w wieku trzech lat powinno rozwijać swój zasób słownictwa. Malec będzie mówił coraz więcej jednak ryzyko, że pojawiające się błędy artykulacyjne utrwalą się jako wady wymowy jest bardzo duże. Każde opóźnienie mowy może prowadzić do późniejszych problemów z pisaniem oraz czytaniem. Gorzej gdy malec nie chce mówić. Istnieje kilka sposobów aby zachęcić dziecko do mówienia.
 • Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

  Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

  Internet to nieograniczone źródło wiedzy, w dużej mierze dzięki niemu dzieci poznają otaczający je świat. Trzeba jednak pamiętać, że znajdują się tu również szkodliwe dla maluchów treści. Jak więc uchronić dziecko przed negatywną stroną sieci i zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie?
 • Powrót mamy do pracy - możliwe rozwiązania

  Powrót mamy do pracy - możliwe rozwiązania

  Rola kobiet w rodzinie i na rynku pracy bardzo się zmieniła odkąd masowo weszły na rynek pracy w latach 60. ubiegłego wieku. Pracują tyle godzin co mężczyźni, a kariera jest dla nich bardzo ważna. Stąd wiele kobiet decyduje się na dziecko dopiero po trzydziestce.