Wychowanie

 • Jak rozwija się osobowość dziecka

  Jak rozwija się osobowość dziecka

  Kiedy rodzi się dziecko, rodzice werbalizują: żeby było silne i zdrowe, mądre, zdolne, pewne siebie  – lista życzeń jest bardzo długa. Jednak każdy maluch ma własną osobowość, która może go ukształtować. Czym ona jest? Czy możemy nad nią pracować? I kto na nią wpływa?
 • Praca zespołowa kluczem do sukcesu dziecka

  Praca zespołowa kluczem do sukcesu dziecka

  Przedszkole, zaraz po domu rodzinnym, jest jednym z ważniejszych środowisk, gdzie dziecko zaczyna nabywać umiejętności pracy zespołowej. Dzieje się to poprzez zabawę oraz nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Czas spędzony na zabawie bądź nauce w towarzystwie rówieśników sprzyja uspołecznieniu, a wspólnie spędzane chwile wymagają od dziecka kooperacji.
 • Język obcy już w przedszkolu?

  Język obcy już w przedszkolu?

  Rodzicom zależy zarówno na zdrowiu dziecka, jak i na jego rozwoju intelektualnym. Zapisują więc pociechę na szereg dodatkowych zajęć, w tym naukę języka obcego. Nasuwa się jednak pytanie, czy to nie za wcześnie?
 • Fit, czyli kultura fizyczna u przedszkolaka

  Fit, czyli kultura fizyczna u przedszkolaka

  Fit , to nie tylko styl życia, który sprowadza się do dbania o sylwetkę i właściwą dietę. Warto też zastanowić się nad psychologicznymi aspektami aktywności fizycznej w codzienności przedszkolaków i ich rodziców.
 • Znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci

  Znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci

  Nauczyciele dyscyplinują przedszkolaków lub uczniów, a rodzice dyscyplinują dzieci. Jak więc należy rozumieć znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci? Czy jest to atrybut władzy dorosłych?
 • Nadpobudliwe dziecko w przedszkolu

  Nadpobudliwe dziecko w przedszkolu

  Wychowanie i praca z maluchem, który sprawia wrażenie nieuważnego i impulsywnego zawsze stanowi wyzwanie. Dziecko łatwo uznać przez pomyłkę za niegrzeczne, nieposłuszne, mimo że takie zachowanie nie wynika ze złej woli, a z pewnych zaburzeń pracy mózgu, nazywanych ADHD.
 • Dziadkowie w życiu dziecka

  Dziadkowie w życiu dziecka

  Babcie i dziadkowie należą do najważniejszych osób w życiu naszych dzieci. To często u nich maluchy szukają pociechy czy spędzają czas na wesołych zabawach. Obecność dziadków daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto pielęgnować tę piękną relację.
 • brak_foto

  Co robić gdy przedszkolak bije inne dzieci?

  Jesteśmy rodzicami pięciolatka, który już od ponad miesiąca chodzi do przedszkola. Mikołajek zawsze był energicznym maluchem, który dogadywał się z innymi dziećmi. Niestety, odkąd został przedszkolakiem wychodzą na jaw różne problemy, a my nie wiem dlaczego. Zaczniemy od tego, że Mikołaj bardzo chętnie chodzi do przedszkola i tam przebywa, ale kiedy go odbieramy okazuje się, że bije inne dzieci. Do tej pory w jego zachowaniu nie było ani śladu agresji, zawsze dogadywał się z rówieśnikami, czy to na placu zabaw, czy z dziećmi znajomych. Staramy się z nim rozmawiać i tłumaczyć, że nie wolno bić innych, ale bez skutku. Co jeszcze możemy zrobić? Zależy nam, aby Mikołaj został w przedszkolu, ale nie wiem jak rozwiązać tę sytuację.
 • Gdy maluch boi się dentysty

  Gdy maluch boi się dentysty

  Wizyta z dzieckiem u dentysty bywa źródłem stresu zarówno dla małego pacjenta, jak i dla rodzica. Jak przygotować malucha do spotkania ze stomatologiem, aby przebiegało bez zakłóceń?
 • Skąd się bierze agresja u dzieci

  Skąd się bierze agresja u dzieci

  Internet, media, kultura i otaczająca nas rzeczywistość są wymieniane jako jedne z najistotniejszych źródeł agresji u dzieci i młodzieży. Już nawet przedszkolaki mogą stykać się z pełnymi przemocy treściami, kształtującymi niepożądane zachowania. Jak można sobie z tym poradzić?
 • Co zrobić gdy dziecko się jąka

  Co zrobić gdy dziecko się jąka

  Maluch musi nauczyć się wielu skomplikowanych rzeczy, w tym mowy. Wymaga to znajomości odpowiednich dźwięków i ułożenia ich w słowa oraz kontroli oddechu. Co jednak zrobić, gdy pojawiają się problemy? Kiedy można mówić o ryzyku jąkania i jak pomóc jąkającemu się dziecku?
 • Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

  Pomysły na zabawy zręcznościowe dla dzieci

  Twoje dziecko jest w ciągłym ruchu, uwielbia zabawy na świeżym powietrzu i jest zafascynowane urządzeniami technicznymi? To oznacza, że ma rowziniętą inteligencję kinestetyczną. Warto wiedzieć w jaki sposób wspierać jego rozwój i ukierunkować zainteresowania.
 • Czym jest bezstresowe wychowanie?

  Czym jest bezstresowe wychowanie?

  Czasami odpowiedź na pytanie jak wychowywać dzieci może być bardzo trudna. Istnieje wiele różnych koncepcji wychowawczych, a każdy przekonuje do swoich racji. Największym zarzutem wobec rodziców staje się fakt, że maluch wychowywany niezgodnie z określonymi zaleceniami, wychowywany jest bezstresowo. Warto więc przekonać się, na czym polega model wychowania bezstresowego.