Wychowanie

 • Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

  Artykuł przedstawia najciekawsze gry i zabawy polecane dla nauczycieli w celu rozwoju funkcji językowych u dzieci. Regularne stosowanie zestawu gier w przedziale wiekowym dzieci  3-6 lat prowadzi do rozwoju języka oraz zniwelowaniem niewielkich zaburzeń językowych związanych z niedostatecznym rozwojem funkcji językowych na tym etapie edukacji.
 • Rytmika dla dzieci

  Rytmika dla dzieci

  W wielu przedszkolach w ramach lekcji odbywają się zajęcia z rytmiki. Dlaczego wyczucie rytmu dla dziecka w wieku przedszkolnym jest takie istotne? Czy rytmika w przedszkolu to wystarczająca dawka zajęć tego typu?
 • Seplenienie u dziecka

  Seplenienie u dziecka

  Seplenienie, nazywane sygmatyzmem, jest jedną z najczęściej występujących wad wymowy u dzieci.Problem dotyczy niektórych głosek: s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż ś, ź, ć, dź. Przyczyny nieprawidłowości są bardzo różne, a kłopoty z wymową mogą mieć podłoże tak anatomiczne, jak i psychiczne. Jakie są rodzaje seplenienia?
 • Czym jest metoda dynamicznych obrazów?

  Czym jest metoda dynamicznych obrazów?

  Organizacja aktywnego uczestnictwa dzieci w czytaniu, pozwala im na wyrażenie swych doznań poprzez różnorodne formy ekspresji twórczej. Ułożone przez autora tekstu zdania zwiększają wyobraźnię o nowe wrażenia, doznania, wspierając rozumienie pojęć i relację pomiędzy nimi.
 • Terapia integracji sensorycznej

  Terapia integracji sensorycznej

  Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej polega na dobraniu odpowiedniej terapii, w trakcie której dziecko wykonuje ćwiczenia - dostarczają mu one bodźców, których najbardziej potrzebuje system nerwowy.
 • Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

  Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

  Chcesz, żeby urodziny dziecka nie były nudne?  Wystarczy, że zatroszczysz się o odpowiednie atrakcje, np. zabawy, dekoracje, pyszne przekąski. Jeżeli wszystko dobrze zaplanujesz - przyjęcie będzie lepsze od tego w sali zabaw.
 • Jak wygląda terapia integracji sensorycznej? Ćwiczenia i leczenie

  Jak wygląda terapia integracji sensorycznej? Ćwiczenia i leczenie

  Terapia integracji sensorycznej jest potrzebna, aby wszystkie rozwijające się zmysły dziecka zaczęły ze sobą współpracować. Terapia sensoryczna to zajęcia, które pomogą dziecku w codziennym życiu, tak aby w przyszłości nie miał problemów w szkole i dorosłym życiu. Terapia sensoryczna i ćwiczenia, które dziecko wykonuje pomogą też w trudnościach z czytaniem i różnych problemach z mową. Im wcześniej dziecko je zacznie, tym lepiej.
 • Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych od 1 marca

  Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych od 1 marca

  W  poniedziałek (1 marca)  rozpoczyna się  rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych  w szkołach podstawowych.  Miasto Lublin na zbliżający się rok szkolny przygotowało  10 355 miejsc w placówkach publicznych i przedszkolach niepublicznych  funkcjonujących na zasadach placówek publicznych. Rodzice mają czas na złożenie wniosków do  12 marca do godz. 15.00.
 • Jak zmniejszyć lęk dziecka związany z pandemią

  Jak zmniejszyć lęk dziecka związany z pandemią

  Przedszkola na razie pracują normalnie, z wyłączeniem tych, w których ze względu na zakażenia zawieszono zajęcia albo objęto kwarantanną poszczególne grupy. Dzieciom udzielają się nerwy rodziców, dlatego specjaliści doradzają, jak zmniejszyć lęk przed zakażeniem.