Wychowanie

 • Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Twoje dziecko kłamie? Każdy z nas czasem jest nieszczery - czasem powiedzenie prawdy może sprawić komuś przykrość, a “półprawdy” kogoś chronią. By jednak budować z dzieckiem relacje oparte na zaufaniu i akceptacji, należy reagować już na pierwsze kłamstwa malucha. Co robić, kiedy dziecko kłamie? Przedstawiamy powody, dla których dziecko mówi nieprawdę oraz sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.
 • Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki to u Was norma? Dziecko nie chce wstać, z grymaszeniem siada do śniadania, w drodze do przedszkola płacze, a Ty notorycznie się spóźnisz do pracy… Masz wrażenie, że rano na nic nie masz czasu? Przeczytaj, jak zachęcić dziecko do rannego wstawania oraz jak zorganizować poranki, by szybko zebrać się do przedszkola!
 • Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Czy dziecko powinno mieć wyznaczone granice? Z jednej strony oczywiste wydaje się, że bez granic i zasad, dziecko wyrośnie na osobę egoistyczną, a do tego niesamodzielną i nieodpowiedzialną. Z drugiej strony, zakazy i nakazy mogą naruszać jego prawo do wyboru, rozwoju. Czy powinno się więc wyznaczać dziecku granice? Jak to robić, by okazywać dziecku szacunek i akceptację? Podpowiadamy w artykule.
 • Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?

  Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną?

  Dziecko, które idzie pierwszy raz do przedszkola, potrzebują czasu na zaadaptowanie się w nowym miejscu - stąd płacz i niechęć do placówki jest naturalną reakcją. Jeśli jednak dziecko po kilku tygodniach, a nawet miesiącach nie odnajduje się w grupie; lub też starszy przedszkolak unika zabaw grupowych - należy zareagować na problem. Niestety, jest niewielka szansa, że “ to minie”. Jak pomóc dziecku zintegrować się z grupą przedszkolną? Przeczytaj praktyczne wskazówki na ten temat.
 • Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Popychanie, drapanie, gryzienie - widzisz, jak Twoje dziecko bije inne dzieci? Takie zachowanie często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Nie znaczy to jednak, że można je ignorować. Dlaczego dziecko bije inne dzieci? I jakie są sposoby na opanowanie jego agresji? Przeczytaj w artykule.
 • Moje dziecko idzie do przedszkola - od czego zacząć przygotowania?

  Moje dziecko idzie do przedszkola - od czego zacząć przygotowania?

  Sierpień to trudny miesiąc dla wielu Rodziców. Za kilka tygodni ich mała pociecha zacznie swoją przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem. Już teraz Mamom śni się to wszystko po nocach. Chcą wesprzeć swoje dziecko w przygotowaniach najlepiej jak potrafią, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić i od czego zacząć.
 • Porównywanie dzieci do innych

  Porównywanie dzieci do innych

  Pójście dziecka do przedszkola może być powodem wielu stresów, ale i radości. Jako rodzice widzimy, jak nasz skarb zawiązuje przyjaźnie, uczy się nowych rzeczy, osiąga pierwsze sukcesy… oraz jak zachowuje się na tle grupy. Obserwacje te mogą skutkować porównywaniem dziecka do innych. To błąd! Przeczytaj, jakie są skutki porównywania dzieci do innych i co stosować zamiast porównań.
 • Wychowanie bez kar w przedszkolu - porady dla nauczycieli

  Wychowanie bez kar w przedszkolu - porady dla nauczycieli

  O wychowaniu z użyciem kar mówi się, że uczy dziecko postępowania według oczekiwań innych, a nie według własnych potrzeb i ocen. O ile jednak jest mnóstwo porad jak powinien postępować rodzić, o tyle trudniej pewne zasady wprowadzić prowadząc grupę przedszkolną. Jak może wyglądać wychowanie bez kar w przedszkolu? Sprawdź nasze porady dla nauczycieli.
 • Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

  Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

  U dzieci należy kształcić zachowania proekologiczne - uczyć ich, że natura to dar, który niestety ludzie niszczą. Dlatego wychowanie w poszanowaniu natury powinno polegać nie tylko na dostarczaniu wiedzy na temat środowiska naturalnego, ale też odpowiedniego obchodzenia się z przyrodą. Podpowiadamy, jak prowadzić edukację ekologiczną w przedszkolu. W artykule zawarliśmy: jakie są podstawy edukacji ekologicznej w przedszkolu, pomysły na zajęcia oraz tematy warsztatów ekologicznych.
 • Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

  Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

  Masz "małego lenia" w domu? Zamiast grać na dworze, wpatruje się w ekran telewizora albo smartfona. Nie chce sprzątać po zabawie. Na zajęciach w przedszkolu odmawia wykonywania zadań. Nie daje się namówić na spacer ani rower… Nie masz pomysłu, jak motywować dziecko do działania? Przedstawiamy 6 sposobów na małego lenia!
 • Dziecięce emocje podczas wakacji

  Dziecięce emocje podczas wakacji

  Lipiec i sierpień to miesiące, w których rytm i sposób funkcjonowania naszej rodziny nieco się zmienia. Przedszkola i żłobki mają wówczas swoje przerwy wakacyjne, a więc opieka nad maluchami spada w głównej mierze na nas, rodziców. Z czym to się wiąże? Często po prostu z przebywaniem z dzieckiem 24 godziny na dobę. Doświadczamy wtedy wielu różnych sytuacji, których nie mieliśmy okazji przeżyć wtedy, kiedy nasze dziecko przez kilka godzin dziennie przebywało w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Widzimy ile razy dziennie nasze dziecko się złości, ile razy dziennie płacze, ile razy dziennie odmawia współpracy. To są wszystko bardzo naturalne i rozwojowe momenty, jednak na co dzień, dużą część z nich biorą na siebie nauczyciele przedszkolni. My widzimy jedynie fragmenty, rano i wieczorem. Ogromnym zatem wyzwaniem jest stawienie czoła tym trudnym dziecięcym emocjom w takiej intensywności i częstotliwości.
 • Wstydliwe dziecko. Jak rozwija się poczucie wstydu u dzieci?

  Wstydliwe dziecko. Jak rozwija się poczucie wstydu u dzieci?

  Wstyd jest emocją znaną każdemu z nas. To poczucie wstydu poskramia nieakceptowane społecznie zachowania, chroni naszą intymność, mobilizuje do poprawy. Z drugiej strony, wstyd może być przeszkodą w wykorzystaniu pełnego potencjału: warunkować podejmowanie ryzyka, osiąganie sukcesów na polu prywatnym i zawodowym, a także odbierać radość w niektórych sytuacjach. Wstydliwe dziecko kojarzy się więc z dzieckiem kłopotliwym - nieśmiałym, bojącym się nowych rzeczy. Z drugiej strony, w maluchach zadziwia brak skrępowania odnośnie własnej nagości. Jak więc rozwija się poczucie wstydu u dzieci? Jakie są przyczyny wstydu i jak reagować w kłopotliwych sytuacjach?
 • Jak oduczyć się etykietowania dzieci?

  Jak oduczyć się etykietowania dzieci?

  Naznaczanie społeczne nazywamy inaczej etykietowaniem. Jest to proces, który zachodzi w umyśle każdego z nas - zarówno w kontaktach z dziećmi, jak i z dorosłymi. Z jednej strony uważa się to za mechanizm porządkujący informacje w naszych umysłach, z drugiej: może być bardzo szkodliwy dla relacji z innymi. Jak na etykietowanie reagują dzieci? I jakie są sposoby na oduczenie się osądzania?
 • Czas spędzany z dzieckiem

  Czas spędzany z dzieckiem

  Czas wakacji to okres, w którym wielu rodziców próbuje niejako nadrobić czas spędzany z dzieckiem. Chcą oni wynagrodzić swoim pociechom chwile, w których pracują, są zajęci lub nieobecni. Pojawia się wówczas w głowie wiele pomysłów, począwszy od kupowania całej masy prezentów, przez wizyty w miejscach typu sale zabaw czy wesołe miasteczka, po dalekie i kosztowne wyjazdy. W drobnym upominku raz na jakiś czas nie ma nic złego. Korzystanie z letnich atrakcji przeznaczonych dla dzieci lub całych rodzin też jest w porządku, szczególnie że sezon wakacyjny sprzyja organizacji wszelkich pikników czy festynów. Jednak musimy wiedzieć, że dzieci nie potrzebują nieustannego zapewniania nie wiadomo jakich urozmaiceń i niespodzianek.