Wychowanie

 • Sześcioletnie dzieci na drodze

  Sześcioletnie dzieci na drodze

  W dzienniku "Rzeczpospolita" czytamy o karach, które mogą spotkać rodziców posyłających sześciolatki same do szkoły. Okazuje się, że przepisy ruchu drogowego jedynie siedmiolatkom pozwalają na samodzielne poruszanie się po drodze. Opiekunowie młodszych dzieci pozwalając im na taką samodzielność muszą liczyć się z grzywną do 5 tysięcy złotych.
 • brak_foto

  Agresywne dziecko

  Mam problem z moim dwuletnim synkiem. Od pewnego czasu stał się agresywny. Gryzie, szczypie i bije wszystkich wokół, nie wyłączając mnie. Ostatnio zdarzyło mu się rzucić w babcię swoją zabawką. Po takim ataku agresji idzie się bawić jakby nigdy nic. Boję się, że może zrobić krzywdę innemu dziecku, więc przestałam zabierać go na plac zabaw. Również zakupy z nim są prawdziwą udręką. Potrafi urządzić w sklepie straszną awanturę, taką z płaczem i krzykiem. Biega też między półkami nie reagując na moje upomnienia. Nie wiem co z tym robić, bo nie chcę izolować synka w domu, ale każde wyjście kosztuje mnie wiele nerwów. Na mojego męża też nie mam co liczyć, bo pracuje w innym mieście i bywa w domu tylko w weekendy. Bardzo proszę o radę, ponieważ takiego zachowania nie mogę sobie chyba tłumaczyć tylko buntem dwulatka.
 • Wychowanie prozdrowotne

  Wychowanie prozdrowotne

  Dziecko w przedszkolu nie tylko wchodzi w nowe środowisko i nawiązuje przyjaźnie. Wiek ten jest przede wszystkim czasem, kiedy maluch ma najbardziej chłonny umysł i kiedy wyostrza się jego zmysł obserwacyjny. W mgnieniu oka przyswaja sobie zachowania i nawyki, które zwykle podpatruje u dorosłych. Jest to więc doskonały moment na edukację prozdrowotną naszej pociechy.
 • Bajki terapeutyczne dla dzieci

  Bajki terapeutyczne dla dzieci

  Dzieci w odróżnieniu od dorosłych nie potrafią nazwać emocji jakich doświadczają w pierwszych latach swojego życia a co za tym idzie nie potrafią sobie z nimi same poradzić. W obliczu różnych sytuacji w życiu podopiecznych bardzo pomocne okazują się bajki terapeutyczne dla dzieci.
 • Wczesna edukacja dziecka

  Wczesna edukacja dziecka

  Toczą się spory odnośnie tego czy to dobry pomysł aby dziecko już wieku sześciu lat szło do szkoły. Rodzice przyzwyczajeni są do tego, że edukacja przedszkolaka rozpoczyna się gdy podopieczny kończy siedem lat. Czy wczesna edukacja dziecka to dobre rozwiązanie?
 • Dobre nawyki u dzieci

  Dobre nawyki u dzieci

  Zdrowie naszych dzieci jest szczególnie narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Nawet jeśli będziemy się bardzo starać to nie jesteśmy w stanie w pełni ochronić dziecka przed wszystkimi wirusami i bakteriami. U dziecka można jednak wypracować dobre nawyki, które są w stanie w pewnym stopniu ograniczyć szkodliwe oddziaływanie otoczenia na odporność dziecka.
 • Wpływ telewizji na rozwój dziecka

  Wpływ telewizji na rozwój dziecka

  Wiele się mówi o wpływie mediów na zachowanie dziecka podkreślając, że właśnie z telewizji czerpie ono wzorce postępowania. Skutkom oglądania telewizji przypisuje się agresję i inne złe zachowania. Jednak niewielu rodziców wie jaki wpływ mają bajki i kreskówki dla dzieci na rozwój małego człowieka.
 • brak_foto

  Dziecko nie chce pić mleka

  Karmiłam Amelkę bardzo długo piersią. Teraz ma 3 latka i nie chce pić mleka, o zjedzeniu sera białego czy żółtego też nie ma mowy. Jak ją zachęcić?
 • Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola

  Jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola

  Mamy początek września i wiele dzieci ma już za sobą pierwszy dzień w przedszkolu. Pewnie nie wszystko poszło gładko i wielu rodziców zastanawia się jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola. Przygotowaliśmy kilka rad dla rodziców maluchów, które nie mogą poradzić sobie z nową sytuacją. Pomożemy dziecku odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości.
 • Małe modelki

  Małe modelki

  W pierwszych latach życia dziecka to rodzice decydują w co ubiorą swoje pociechy. Ubiór dziecka powinien być adekwatny do pogodny oraz przede wszystkim wygodny. Obecnie zauważa się zjawisko w którym rodzice pod wpływem mediów bądź namów dzieci ubierają swoje podopieczne w buty na obcasach tworząc ze swoich pociech małe modelki. Bez względu na to co kieruje rodzicami skutki ubierania małej dziewczynki w dorosłe buty mogą być bardzo negatywne.
 • Prawa dziecka w przedszkolu

  Prawa dziecka w przedszkolu

  Przedszkole to miejsce, w którym dziecko nabywa wiele umiejętności, rozwija swoje talenty oraz wchodzi w pierwsze relacje interpersonalne z licznymi rówieśnikami. Przedszkole to także instytucja, która wprowadza podopiecznych w świat ich praw. Każdy rodzic che chronić swoje dziecko i zapewnić mu spokojny i harmonijny rozwój dlatego też powinien znać prawa dziecka w przedszkolu.
 • Dojrzałość przedszkolna

  Dojrzałość przedszkolna

  Wielu rodziców zastanawia się nad wyborem przedszkola i nad tym, czy znajdzie się w nim miejsce dla ich dziecka. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola warto zapoznać się z pojęciem dojrzałości przedszkolnej.
 • brak_foto

  Nasze dziecko idzie do przedszkola

  Po ukończeniu trzeciego roku życia znaczna liczba dzieci zaczyna uczęszczać do przedszkola. W tym momencie rozpoczyna się dramat dorosłych i ich pociech. Rodzice lub dziadkowie muszą patrzeć na rozpaczające dziecko i mimo to odprowadzać je do przedszkola. Są przekonani, że tak trzeba, bo malec wiele skorzysta. Jeżeli rozpacz dziecka trwa dłużej, zaczynają mieć wątpliwości, a nawet rezygnują z posłania go do przedszkola. Każda nowa sytuacja, wobec której stajemy, budzi w nas lęk i niepewność. Przedszkole jako nowe przeżywają, rozmyślając czy maluch da sobie radę, czy nikt nie zrobi mu krzywdy. I bardzo często ten swój niepokój przekazują dziecku. Aby ułatwić maluchowi "miękkie lądowanie", trzeba go do owego startu dobrze przygotować. Dobrze robią rozmowy i opowiadanie o tym, jak będzie w przedszkolu. Nie obiecujemy jednak dziecku. Że o to konfrontacja z rzeczywistością może okazać się zbyt bolesna. Miał być raj- z zmuszają do jedzenia zupy mlecznej, miało być miło i grzecznie, a ktoś wyrywa zabawkę, ktoś ciągnie za włosy. Warto oswoić dziecko z rozkładem dnia w przedszkolu. Przygotować je na wspólną zabawę z rówieśnikami, wspólne posiłki, poobiedni odpoczynek. Warto również wcześniej pokazać mu sam budynek, plac zabaw, teren wokół. Kilka wizyt w przedszkolu z mamą u boku, zabawa z przedszkolakami to również sposób na łagodne przystosowanie. Po takich doświadczeniach u progu nowego roku przedszkole wydaje się zawsze bliższe i bardziej znajome. Przedszkole, jako pierwsze doświadczenie przebywania bez mamy może okazać się dla dziecka zbyt trudne.
 • brak_foto

  Bunt 6 latka

  Moje 6-letnie dziecko ciągle jest na nie. Cokolwiek nie proponuję zawsze odpowiada nie, szczególnie gdy proszę aby w czymś pomogła. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinnam postępować?