Wychowanie

 • Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?

  Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?

  Kiedy nadchodzi ważne dla dziecka święto - urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie - Rodzice, ale też Ciocie, Wujkowie, Babcie i Dziadkowie dwoją się i troją, żeby wybrać jak najlepsze podarunki. Wybranie prezentu dla jednego malucha stanowi wyzwanie… a co, kiedy kupujemy dla rodzeństwa? Czy lepiej jest kupić takie same prezenty, czy dla każdego dziecka co innego?
 • Savoir-vivre przedszkolaka - czyli jak nauczyć dziecko dobrych manier?

  Savoir-vivre przedszkolaka - czyli jak nauczyć dziecko dobrych manier?

  Poprawna etykieta sprawia, że jesteśmy lepiej oceniani przez innych oraz postrzegani jako osoby życzliwe i przyjazne. Jednak maniery nie są cechą wrodzoną - jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie w przyszłości umiało zachować się elegancko i odpowiednie do sytuacji, musisz zadbać o jego dobre wychowanie jak najwcześniej.
 • Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

  Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

  Współczesny wizerunek kreowany w mediach zniekształca nasz obraz własnego ciała. Bardzo silnie oddziaływuje on na to, jak rozumiemy ideały atrakcyjności i jakich cech fizycznych najbardziej pożądamy. Oczywiście, media nie są jedynym czynnikiem kształtującym wizerunek swojego ciała. Co ciekawe, już doświadczenia małego dziecka mają wpływ na jego późniejsze postrzegania siebie - również na to, czy będzie akceptować swój wygląd lub czy będzie mieć zaburzenia odżywiania.
 • Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

  Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

  Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje - a jednak dziś to zrobimy. Już u kilkumiesięcznych dzieci można kształtować poczucie estetyki i piękna - czy jednak warto? Na co wpływa wychowanie estetyczne i jak się do niego zabrać?
 • Jak uczyć dziecko tolerancji?

  Jak uczyć dziecko tolerancji?

  Czy warto wychowywać dziecko według wartości moralnych, skoro dziś bardziej opłaca się być cwanym i egoistycznym? Z jednej strony wydaje się, że nie; z drugiej jednak trzeba pamiętać, że szacunek do drugiego człowieka jest podstawą do budowania relacji. Dzieci, które są tolerancyjne, łatwiej wyrabiają w sobie prospołeczne nawyki, a w przyszłości chętniej włączają się w działania na rzecz wspólnego dobra.
 • Dam radę! - jak budować pewność siebie u przedszkolaka

  Dam radę! - jak budować pewność siebie u przedszkolaka

  Wiara we własne siły oraz poczucie indywidualności kształtują się od pierwszych lat życia człowieka. Pozytywna samoocena umożliwia realizowanie celów i planów, jakie tworzymy. Budowanie godności osobowej i pewności siebie decyduje o tym, czy dziecko będzie mierzyć się z wyzwaniami, czy strach przed porażką zniechęci go do podejmowania ryzyka.
 • 4 kroki do samodzielności przedszkolaka

  4 kroki do samodzielności przedszkolaka

  Już około pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze samodzielne próby związane z nauką chodzenia. Dążenie do bycia samodzielnym szczególnie silnie zaznacza się dwulatków, kiedy zaczynają rozumieć swoją odrębność. Dzieci rodzą się z potencjałem, który odpowiednio rozwijany już od najmłodszych lat pomaga opanować inne kompetencje, pozwala na poznanie swojej autonomiczności i kształtuje tożsamość. Jak więc wspierać rozwój samodzielności u przedszkolaka?
 • Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

  Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

  Muzyka jest uznawana za tę dziedzinę sztuki, która oddziałuje na mózg najmocniej - angażując obie półkule! Zachęcanie dziecka do muzykowania bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Zabawy muzyczne zaspokajają potrzebę ruchu malucha, stymulując nie tylko rozwój intelektualny, ale też społeczny oraz emocjonalny.
 • Przedszkolak bezpieczny na drodze

  Przedszkolak bezpieczny na drodze

  Właściwych zachowań na drodze należy uczyć już przedszkolaki. Dziecku - nawet jeśli w którymś momencie uznamy je za wystarczająco dojrzałe, by samo mogło iść do szkoły - może zabraknąć podzielności uwagi. Zajęte rozmową z rówieśnikami, zapatrzone na billboard, wybiegnie na przejście dla pieszych... i wypadek gotowy. Jakich odruchów warto wyuczyć przedszkolaka, żeby w przyszłości był bezpieczny na samodzielnym spacerze?
 • 5 rad jak ośmielić przedszkolaka

  5 rad jak ośmielić przedszkolaka

  Za Wami pierwsze rozstania w drzwiach przedszkola, płacz i opowieści o nowej pani. Pierwsze zabawy w gronie rówieśników, pierwsze przyjaźnie. Co jednak jeśli widzimy, że przedszkolak wciąż czuje się skrępowany wśród innych dzieci? Jak pomóc mu z nieśmiałością?
 • Jak przetrwać pierwsze tygodnie w przedszkolu?

  Jak przetrwać pierwsze tygodnie w przedszkolu?

  Adaptacja malucha w przedszkolu może trwać od trzech do dziesięciu tygodni. W tym czasie dziecko musi poznać nowe środowisko, a także przystosować się do panujących w nim zasad. Jak przetrwać ten trudny moment?
 • Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

  Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

  Okres przedszkolny to czas intensywnych zmian w rozwoju fizycznym malucha. Podglądając swoje pociechy w piaskownicy - zauważamy, że coraz lepiej radzą sobie z budowaniem z piasku. Podobnie jest z wchodzeniem po schodach, kiedy rozczulamy się nad precyzją pierwszych płynnych ruchów naszego dziecka. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kilkulatka? Przeczytajcie poniższy artykuł. 
 • W jaki sposób potwierdzić zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka?

  W jaki sposób potwierdzić zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka?

  Niektórzy kwestionują istnienie ADHD u dzieci, argumentując że objawy, które mu towarzyszą są skutkiem złego wychowania. Eksperci wskazują natomiast konkretne przyczyny tego zaburzenia, a także uczulają rodziców na konieczność otoczenia malucha specjalistyczną opieką, dzięki której funkcjonowanie dziecka z nadpobudliwością staje się o wiele łatwiejsze.