Wychowanie

 • 4 kroki do samodzielności przedszkolaka

  4 kroki do samodzielności przedszkolaka

  Już około pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze samodzielne próby związane z nauką chodzenia. Dążenie do bycia samodzielnym szczególnie silnie zaznacza się dwulatków, kiedy zaczynają rozumieć swoją odrębność. Dzieci rodzą się z potencjałem, który odpowiednio rozwijany już od najmłodszych lat pomaga opanować inne kompetencje, pozwala na poznanie swojej autonomiczności i kształtuje tożsamość. Jak więc wspierać rozwój samodzielności u przedszkolaka?
 • Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

  Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

  Muzyka jest uznawana za tę dziedzinę sztuki, która oddziałuje na mózg najmocniej - angażując obie półkule! Zachęcanie dziecka do muzykowania bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Zabawy muzyczne zaspokajają potrzebę ruchu malucha, stymulując nie tylko rozwój intelektualny, ale też społeczny oraz emocjonalny.
 • Przedszkolak bezpieczny na drodze

  Przedszkolak bezpieczny na drodze

  Właściwych zachowań na drodze należy uczyć już przedszkolaki. Dziecku - nawet jeśli w którymś momencie uznamy je za wystarczająco dojrzałe, by samo mogło iść do szkoły - może zabraknąć podzielności uwagi. Zajęte rozmową z rówieśnikami, zapatrzone na billboard, wybiegnie na przejście dla pieszych... i wypadek gotowy. Jakich odruchów warto wyuczyć przedszkolaka, żeby w przyszłości był bezpieczny na samodzielnym spacerze?
 • 5 rad jak ośmielić przedszkolaka

  5 rad jak ośmielić przedszkolaka

  Za Wami pierwsze rozstania w drzwiach przedszkola, płacz i opowieści o nowej pani. Pierwsze zabawy w gronie rówieśników, pierwsze przyjaźnie. Co jednak jeśli widzimy, że przedszkolak wciąż czuje się skrępowany wśród innych dzieci? Jak pomóc mu z nieśmiałością?
 • Jak przetrwać pierwsze tygodnie w przedszkolu?

  Jak przetrwać pierwsze tygodnie w przedszkolu?

  Adaptacja malucha w przedszkolu może trwać od trzech do dziesięciu tygodni. W tym czasie dziecko musi poznać nowe środowisko, a także przystosować się do panujących w nim zasad. Jak przetrwać ten trudny moment?
 • Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

  Rozwój fizyczny dziecka w okresie przedszkolnym

  Okres przedszkolny to czas intensywnych zmian w rozwoju fizycznym malucha. Podglądając swoje pociechy w piaskownicy - zauważamy, że coraz lepiej radzą sobie z budowaniem z piasku. Podobnie jest z wchodzeniem po schodach, kiedy rozczulamy się nad precyzją pierwszych płynnych ruchów naszego dziecka. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kilkulatka? Przeczytajcie poniższy artykuł. 
 • W jaki sposób potwierdzić zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka?

  W jaki sposób potwierdzić zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka?

  Niektórzy kwestionują istnienie ADHD u dzieci, argumentując że objawy, które mu towarzyszą są skutkiem złego wychowania. Eksperci wskazują natomiast konkretne przyczyny tego zaburzenia, a także uczulają rodziców na konieczność otoczenia malucha specjalistyczną opieką, dzięki której funkcjonowanie dziecka z nadpobudliwością staje się o wiele łatwiejsze. 
 • Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?

  Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?

  „To mój pokój i nie będę tu sprzątać!” - dzieci czasem nie mają najmniejszego zamiaru podporządkować się woli rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o dbanie o porządek w pokoju. Dlatego, bardzo istotne jest wyrobienie nawyku sprzątania, który będziemy wdrażać już od najmłodszych lat życia naszych pociech. Ale jak zachęcić dzieci do tego, aby zaczęły pomagać w domowych obowiązkach?
 • Design thinking: strategia, od której zależy sukces Twojego dziecka

  Design thinking: strategia, od której zależy sukces Twojego dziecka

  Jak najprościej wytłumaczyć znaczenie nazwy „design thinking”? Pojęcie to określa się jako behawioralny aspekt kreowania przedsiębiorczości. Metoda ta pomogła już wielu osobom w opracowaniu skutecznych nowych produktów, a także w ogólnym rozwoju biznesowym. Mówi się, że może być ona także pomocna w zaprojektowaniu własnego myślenia oraz w tworzeniu zdrowych nawyków. Okazuje się, że od tej strategii zależy też rozwój i sukces naszych dzieci. Jak z niej korzystać?
 • W obliczu wyzwania - metody pracy z dzieckiem autystycznym

  W obliczu wyzwania - metody pracy z dzieckiem autystycznym

  Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które ujawinia się u dzieci w ciągu pierwszych trzech lat życia. Według statystyk, występuje raz na 500 osób i aż cztery razy częściej dotyka chłopców, niż dziewczynek. Określany jest mianem zaburzenia spektralnego, co oznacza, że charakterystyka i objawy autyzmu mogą przebiegać bardzo różnorodnie.
 • Szkodliwy wpływ nowych technologii na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia

  Szkodliwy wpływ nowych technologii na rozwój dzieci poniżej drugiego roku życia

  Kiedy na świecie pojawia się jakieś urządzenie, wzbudza ono zazwyczaj sporo emocji. Twórcy nowych technologii nie zapominają o najmłodszych użytkownikach - dostosowane do wieku maluchów, proste w obsłudze aplikacje, gry, czy programy z bajkami powoli zastępują inne formy rozrywki takie jak kredki, książki, czy zwykłą telewizję. Zastanówmy się jednak, czy nasze dzieci powinny rodzić się z 'tabletem w dłoni' i czy swobodny dostęp do elektroniki korzystnie wpływa na ich zdrowie?
 • Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

  Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociecha poradzi sobie w nowym środowisku, jakim jest przedszkole i czy będzie potrafiła dogadać się z rówieśnikami. Moment przekroczenia przez dziecko progu placówki jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się odpowiednio do tego przygotować.
 • Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rola ojca w procesie wychowania dzieci

  Rodzina jest podstawą do wychowania szczęśliwych dzieci. Zarówno mama, jak i tata mają do spełnienia inne zadania i obowiązki. Mężczyzna staje się ojcem jeszcze przed narodzinami swojej pociechy. Już wtedy może się poczuć ważny, ponieważ jego rola w procesie wychowania malucha jest ogromna.