Zdrowie

 • Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  W poniedziałek 15 października będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Mycia Rąk . Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340000 dzieci poniżej 5 roku życia zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody i sanitariów oraz przez nieprzestrzeganie zasad higieny. Celem akcji jest uświadamianie, jak duże znaczenie dla życia i zdrowia ma prawidłowe mycie rąk.
 • Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna to dziedziczny wysoki poziom cholesterolu we krwi, który niszczy naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy i jej powikłań. Choroba ta nie powstaje jednak na skutek nieprawidłowej diety, czy otyłości, lecz spowodowana jest uszkodzeniem w obrębie jednego genu. W jaki sposób możemy wykryć to schorzenie u dzieci?
 • Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Spośród 20 gatunków kleszczy żyjących w Polsce, najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje - pospolitego , łąkowego i obrzeżka gołębiego . Ich ugryzienia są nieprzyjemne i mogą wywołać poważne choroby takie jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu . Przed nami wiosna, czas pikników i wypraw na grzyby, a co za tym idzie - mnóstwo okazji do spotkań z tymi małymi pasożytami. Jak chronić się przed ukąszeniami? Dowiecie się tego w poniższym artykule.
 • Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Napoje smakowe sprzedawane w sklepach zawierają mnóstwo sztucznych barwników, mających szkodliwy wpływ na zdrowie maluchów - a zwłaszcza na metabolizm oraz układ nerwowy. Sprawdźcie, jak przygotować pyszne domowe napary, które będą nie tylko cennym źródłem witamin, ale pomogą też przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Kupujecie swoim dzieciom płatki śniadaniowe? Po przeczytaniu raportu stworzonego przez FoodRentgen , czyli małżeńską parę konsumentów, mającego na celu zbadanie produktów pod kątem obecności pestycydów - raz na zawsze zmienicie niekorzystne nawyki żywieniowe swoich maluchów i zaczniecie dokonywać bardziej świadomych wyborów. Jakie szkodliwe substancje możemy znaleźć w płatkach? Zobaczcie sami! 
 • Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Zespół Aspergera jest łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Wyróżnia go jednak bardziej prawidłowy rozwój mowy oraz zdecydowanie lepsza adaptacja społeczna. Główne symptomy tego schorzenia są nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii dzieci dotknięte tym zespołem mogą wyrosnąć na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie ludzi.
 • Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D ma duże znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu. Pozwala ona lepiej przyswajać wapń i fosfor, wzmacnia zęby i kości, wspomaga układ immunologiczny, mięśniowy i nerwowy, a także łagodzi stan zapalny skóry. Dlaczego jest ona tak ważnym składnikiem w diecie malucha i do czego mogą prowadzić jej niedobory? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Tłusty czwartek - tradycyjne łakocie w wersji dla malucha

  Tłusty czwartek - tradycyjne łakocie w wersji dla malucha

  Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, a ponieważ jego data zależy od Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. W tym roku przypada 8 lutego, więc na naszych stołach zagoszczą tradycyjne smakołyki takie jak pączki, racuchy czy chrusty. U najmłodszych domowników zdecydowanie niezalecane są ciężkostrawne słodkości. Czym je zastąpić? Zobaczcie sami!
 • Wapń w diecie dziecka

  Wapń w diecie dziecka

  Wapń jest podstawowym składnikiem naszych kości i zębów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do wad postawy oraz próchnicy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość wapnia u naszych dzieci, ich zęby z pewnością będą zdrowsze, a maluchom w przyszłości nie będzie grozić osteoporoza.
 • Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Zapalenie zatok u dzieci ma często pochodzenie bakteryjne lub grzybicze. Może być ono ostre, bądź przewlekłe. To jedna z tych dolegliwości, która nie wymaga leżenia w łóżku, ale może być męcząca. Z problemem chorych zatok u naszych maluchów mamy zwykle do czynienia w okresie pomiędzy późną jesienią, a wczesną wiosną. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!
 • Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Wcześniakiem jest dziecko, które urodzi się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży. Waga takiego noworodka waha się zazwyczaj między 501, a 2501 g. W wyniku wcześniejszego porodu, maluch nie osiąga pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. W następstwie tego, dziecko odczuwa później konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat - może być nieco słabsze i bardziej chorowite.