Zdrowie

 • Wigilia bez glutenu - jak ją przygotować?

  Wigilia bez glutenu - jak ją przygotować?

  Wielkimi krokami zbliżają się Święta, a Ty martwisz się dietą bezglutenową jednego z członków rodziny? Twój maluch ma zdiagnozowaną celiakię i trzeba zrobić mała rewolucję w kuchni? Spokojnie - bezglutenowe dania wigilijne niczym nie ustępują w smaku tym przyrządzanych z tradycyjnych składników. Warto jednak wcześniej wypróbować przepisy, by na Wigilię nie było przykrych niespodzianek.
 • Czym zająć chore dziecko? Propozycje zabaw

  Czym zająć chore dziecko? Propozycje zabaw

  Przeziębienie przedszkolaka jest trudnym okresem nie tylko dla malucha, ale często również dla jego rodziców. Brak możliwości wyjścia z domu powoduje, że dziecko robi się marudne i kapryśne. A obowiązków w domu wcale nie ubywa! Czym więc zająć chore dziecko, by mieć kilka chwil dla siebie? Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw kreatywnych dla przedszkolaków, które jednocześnie pozwolą Ci na wykonywanie innych czynności w domu.
 • Czy dzieci w wieku przedszkolnym powinny używać nowych technologii?

  Czy dzieci w wieku przedszkolnym powinny używać nowych technologii?

  To, że już najmłodsze dzieci przejawiają zainteresowanie smartfonami, tabletami i innymi nowoczesnymi sprzętami, nie jest dla nikogo nowością. Maluchy często obsługują takie urządzenia lepiej niż seniorzy, a nawet niektórzy dorośli. Zupełnie inną kwestią jest to, czy faktycznie dzieci w wieku przedszkolnym powinny regularnie korzystać z komórek i tabletów?
 • Domowe sposoby na katar u dziecka

  Domowe sposoby na katar u dziecka

  Katar u dzieci to szczególnie uciążliwa dolegliwość. Niektórzy rodzice uważają, że zakatarzone maluchy nie powinny przychodzić do przedszkola, inni - traktują go jako naturalne zjawisko pojawiające się na jesień. Kiedy faktycznie powinniśmy zostawić dziecko w domu i jakie są domowe sposoby na radzenie sobie w katarem?
 • Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?

  Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?

  Długotrwałe przebywanie wśród mocno uczulających roślin może nasilać objawy u alergicznych dzieci, a nawet je powodować. Zwłaszcza jeśli wokoło szkoły lub przedszkola rośnie las brzóz, emitujących ogromne ilości pyłków w bezpośrednim sąsiedztwie. 
 • 7 propozycji na śniadanie dla przedszkolaka

  7 propozycji na śniadanie dla przedszkolaka

  Śniadanie dostarcza skladników decydujących o wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia, czyli przed obiadem. Ponadto badania dowodzą, że regularne jedzenie śniadań utrzymuje BMI (wskaźnik masy ciała) na stabilnym poziomie, w ten sposób zmniejszając ryzyko nadwagi w przyszłości. Co więc podawać przedszkolakowi na śniadanie, żeby dobrze rozpoczął dzień? Oto kilka propozycji na pyszny i pożywny posiłek dla dziecka!
 • Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

  Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

  Integracja sensoryczna jest zdolnością do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych do organizmu z otoczenia oraz informacji z wewnątrz organizmu. Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej u dziecka wspomaga jego zdolności do nauki i samooceny, a także poprawia motorykę. Dlatego tak ważne jest dostarczanie bodźców stymulujących zmysły już od najmłodszych lat.
 • Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

  Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

  Nadmierny pośpiech, szybkie zmiany, ogrom informacji - wszystko to może przytłaczać. Jeśli więc dorośli mają problemy z dostosowaniem się do współczesnego świata, jak rzeczywistość oddziaływuje na dzieci? Maluchy dostają ogromną ilość bodźców - jest kolorowo, głośno, następują szybkie zmiany otoczenia. Budzą się w nich takie emocje jak stres i niepokój, których nie rozumieją. Jak można pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?
 • Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  W poniedziałek 15 października będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Mycia Rąk . Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340000 dzieci poniżej 5 roku życia zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody i sanitariów oraz przez nieprzestrzeganie zasad higieny. Celem akcji jest uświadamianie, jak duże znaczenie dla życia i zdrowia ma prawidłowe mycie rąk.
 • Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna to dziedziczny wysoki poziom cholesterolu we krwi, który niszczy naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy i jej powikłań. Choroba ta nie powstaje jednak na skutek nieprawidłowej diety, czy otyłości, lecz spowodowana jest uszkodzeniem w obrębie jednego genu. W jaki sposób możemy wykryć to schorzenie u dzieci?
 • Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Spośród 20 gatunków kleszczy żyjących w Polsce, najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje - pospolitego , łąkowego i obrzeżka gołębiego . Ich ugryzienia są nieprzyjemne i mogą wywołać poważne choroby takie jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu . Przed nami wiosna, czas pikników i wypraw na grzyby, a co za tym idzie - mnóstwo okazji do spotkań z tymi małymi pasożytami. Jak chronić się przed ukąszeniami? Dowiecie się tego w poniższym artykule.