Zdrowie

 • Domowe sposoby na katar u dziecka

  Domowe sposoby na katar u dziecka

  Katar u dzieci to szczególnie uciążliwa dolegliwość. Niektórzy rodzice uważają, że zakatarzone maluchy nie powinny przychodzić do przedszkola, inni - traktują go jako naturalne zjawisko pojawiające się na jesień. Kiedy faktycznie powinniśmy zostawić dziecko w domu i jakie są domowe sposoby na radzenie sobie w katarem?
 • Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?

  Kraków Przyjazny Alergikom - czy rośliny szkodzą?

  Długotrwałe przebywanie wśród mocno uczulających roślin może nasilać objawy u alergicznych dzieci, a nawet je powodować. Zwłaszcza jeśli wokoło szkoły lub przedszkola rośnie las brzóz, emitujących ogromne ilości pyłków w bezpośrednim sąsiedztwie. 
 • 7 propozycji na śniadanie dla przedszkolaka

  7 propozycji na śniadanie dla przedszkolaka

  Śniadanie dostarcza skladników decydujących o wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia, czyli przed obiadem. Ponadto badania dowodzą, że regularne jedzenie śniadań utrzymuje BMI (wskaźnik masy ciała) na stabilnym poziomie, w ten sposób zmniejszając ryzyko nadwagi w przyszłości. Co więc podawać przedszkolakowi na śniadanie, żeby dobrze rozpoczął dzień? Oto kilka propozycji na pyszny i pożywny posiłek dla dziecka!
 • Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

  Wspomaganie integracji sensorycznej u dziecka

  Integracja sensoryczna jest zdolnością do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych do organizmu z otoczenia oraz informacji z wewnątrz organizmu. Prawidłowy rozwój integracji sensorycznej u dziecka wspomaga jego zdolności do nauki i samooceny, a także poprawia motorykę. Dlatego tak ważne jest dostarczanie bodźców stymulujących zmysły już od najmłodszych lat.
 • Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

  Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

  Nadmierny pośpiech, szybkie zmiany, ogrom informacji - wszystko to może przytłaczać. Jeśli więc dorośli mają problemy z dostosowaniem się do współczesnego świata, jak rzeczywistość oddziaływuje na dzieci? Maluchy dostają ogromną ilość bodźców - jest kolorowo, głośno, następują szybkie zmiany otoczenia. Budzą się w nich takie emocje jak stres i niepokój, których nie rozumieją. Jak można pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?
 • Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  Jak uczyć dziecko mycia rąk?

  W poniedziałek 15 października będziemy po raz kolejny obchodzić Światowy Dzień Mycia Rąk . Według danych ujawnionych przez UNICEF i WHO, w 2013 r. ponad 340000 dzieci poniżej 5 roku życia zmarło z powodu chorób biegunkowych powodowanych przez brak dostępu do czystej wody i sanitariów oraz przez nieprzestrzeganie zasad higieny. Celem akcji jest uświadamianie, jak duże znaczenie dla życia i zdrowia ma prawidłowe mycie rąk.
 • Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna to dziedziczny wysoki poziom cholesterolu we krwi, który niszczy naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy i jej powikłań. Choroba ta nie powstaje jednak na skutek nieprawidłowej diety, czy otyłości, lecz spowodowana jest uszkodzeniem w obrębie jednego genu. W jaki sposób możemy wykryć to schorzenie u dzieci?
 • Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Spośród 20 gatunków kleszczy żyjących w Polsce, najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje - pospolitego , łąkowego i obrzeżka gołębiego . Ich ugryzienia są nieprzyjemne i mogą wywołać poważne choroby takie jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu . Przed nami wiosna, czas pikników i wypraw na grzyby, a co za tym idzie - mnóstwo okazji do spotkań z tymi małymi pasożytami. Jak chronić się przed ukąszeniami? Dowiecie się tego w poniższym artykule.
 • Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Napoje smakowe sprzedawane w sklepach zawierają mnóstwo sztucznych barwników, mających szkodliwy wpływ na zdrowie maluchów - a zwłaszcza na metabolizm oraz układ nerwowy. Sprawdźcie, jak przygotować pyszne domowe napary, które będą nie tylko cennym źródłem witamin, ale pomogą też przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Kupujecie swoim dzieciom płatki śniadaniowe? Po przeczytaniu raportu stworzonego przez FoodRentgen , czyli małżeńską parę konsumentów, mającego na celu zbadanie produktów pod kątem obecności pestycydów - raz na zawsze zmienicie niekorzystne nawyki żywieniowe swoich maluchów i zaczniecie dokonywać bardziej świadomych wyborów. Jakie szkodliwe substancje możemy znaleźć w płatkach? Zobaczcie sami! 
 • Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Zespół Aspergera jest łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Wyróżnia go jednak bardziej prawidłowy rozwój mowy oraz zdecydowanie lepsza adaptacja społeczna. Główne symptomy tego schorzenia są nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii dzieci dotknięte tym zespołem mogą wyrosnąć na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie ludzi.