Zdrowie

 • Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Napoje smakowe sprzedawane w sklepach zawierają mnóstwo sztucznych barwników, mających szkodliwy wpływ na zdrowie maluchów - a zwłaszcza na metabolizm oraz układ nerwowy. Sprawdźcie, jak przygotować pyszne domowe napary, które będą nie tylko cennym źródłem witamin, ale pomogą też przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Zdrowe żywienie malucha: obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych

  Kupujecie swoim dzieciom płatki śniadaniowe? Po przeczytaniu raportu stworzonego przez FoodRentgen , czyli małżeńską parę konsumentów, mającego na celu zbadanie produktów pod kątem obecności pestycydów - raz na zawsze zmienicie niekorzystne nawyki żywieniowe swoich maluchów i zaczniecie dokonywać bardziej świadomych wyborów. Jakie szkodliwe substancje możemy znaleźć w płatkach? Zobaczcie sami! 
 • Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Przyczyny, objawy i leczenie zespołu Aspergera u dzieci

  Zespół Aspergera jest łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Wyróżnia go jednak bardziej prawidłowy rozwój mowy oraz zdecydowanie lepsza adaptacja społeczna. Główne symptomy tego schorzenia są nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii dzieci dotknięte tym zespołem mogą wyrosnąć na szczęśliwych i dobrze przystosowanych do życia w społeczeństwie ludzi.
 • Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D ma duże znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu. Pozwala ona lepiej przyswajać wapń i fosfor, wzmacnia zęby i kości, wspomaga układ immunologiczny, mięśniowy i nerwowy, a także łagodzi stan zapalny skóry. Dlaczego jest ona tak ważnym składnikiem w diecie malucha i do czego mogą prowadzić jej niedobory? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Tłusty czwartek - tradycyjne łakocie w wersji dla malucha

  Tłusty czwartek - tradycyjne łakocie w wersji dla malucha

  Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, a ponieważ jego data zależy od Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. W tym roku przypada 8 lutego, więc na naszych stołach zagoszczą tradycyjne smakołyki takie jak pączki, racuchy czy chrusty. U najmłodszych domowników zdecydowanie niezalecane są ciężkostrawne słodkości. Czym je zastąpić? Zobaczcie sami!
 • Wapń w diecie dziecka

  Wapń w diecie dziecka

  Wapń jest podstawowym składnikiem naszych kości i zębów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do wad postawy oraz próchnicy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość wapnia u naszych dzieci, ich zęby z pewnością będą zdrowsze, a maluchom w przyszłości nie będzie grozić osteoporoza.
 • Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Domowe sposoby na chore zatoki u dzieci

  Zapalenie zatok u dzieci ma często pochodzenie bakteryjne lub grzybicze. Może być ono ostre, bądź przewlekłe. To jedna z tych dolegliwości, która nie wymaga leżenia w łóżku, ale może być męcząca. Z problemem chorych zatok u naszych maluchów mamy zwykle do czynienia w okresie pomiędzy późną jesienią, a wczesną wiosną. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!
 • Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Jak wcześniactwo wpływa na późniejsze życie dziecka?

  Wcześniakiem jest dziecko, które urodzi się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży. Waga takiego noworodka waha się zazwyczaj między 501, a 2501 g. W wyniku wcześniejszego porodu, maluch nie osiąga pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. W następstwie tego, dziecko odczuwa później konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat - może być nieco słabsze i bardziej chorowite.
 • Tłusty Czwartek. Czy dzieci powinny jeść pączki?

  Tłusty Czwartek. Czy dzieci powinny jeść pączki?

  Tłusty Czwartek to okazja, by nasze dzieci, wraz z resztą rodziny spróbowały tradycyjnych łakoci. Musimy pamiętać jednak, że dziecko, to nie dorosły, więc jego dieta powinna być przemyślana. Sposób żywienia naszych maluchów ma ogromny wpływ na ich zdrowie i rozwój.
 • Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Zima upływa nam w towarzystwie ciągłych alarmów o przekroczonych w całej Polsce stężeniach smogu w powietrzu. Nie oznacza to, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Tym razem jednak media odpowiednio zainteresowały się tym tematem, dzięki czemu wzrasta świadomość tego problemu.
 • Dyzartria - niewyraźna mowa u dziecka

  Dyzartria - niewyraźna mowa u dziecka

  Dyzartria u dzieci jest jednym z typów zaburzeń mowy, które skutkuje dysfunkcją aparatu wykonawczego, czyli języka, podniebienia, gardła, czy krtani. Dochodzi wtedy do powstania mowy dyzartrycznej, która jest niewyraźna, powolna, bezgłośna i ma tak zwany przydźwięk nosowy.
 • Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Zmysły dziecka zaczynają się rozwijać już w łonie matki. Pierwsze badania okulistyczne noworodek przechodzi zaraz po urodzeniu. Tam, odpowiedni specjaliści sprawdzają, czy źrenice malucha prawidłowo reagują na światło, czy gałki oczne się poruszają i czy mają normalny rozmiar. Wcześniaki przechodzą badanie w kierunku retionopatii, które wykonuje się między 4, a 6 tygodniem życia. Następnie, wzrok badany jest dopiero podczas bilansu dwulatka.
 • Maluch przy wigilijnym stole

  Maluch przy wigilijnym stole

  W wigilijny wieczór cała rodzina zasiada wspólnie do stołu. Tradycyjna wieczerza rozpoczyna się wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to niesamowicie ekscytujący i wspaniały moment. Wyjątkowe i ciepłe chwile, które zagoszczą w naszym domu sprawią, że nasze dzieci na długo zachowają je w pamięci. Warto postarać się, by maluchy mogły spróbować przynajmniej kilku przygotowanych przez nas potraw. Czasem wystarczy drobna modyfikacja, by dopasować danie do ich potrzeb.
 • Moczenie nocne u dzieci - jak temu zaradzić?

  Moczenie nocne u dzieci - jak temu zaradzić?

  Zmoczenie pościeli przez sen może przytrafić się każdemu dziecku. Jest to duży stres nie tylko dla rodzica, ale i dla samego malucha. Jeśli dziecko jest małe, rodzice najczęściej czekają aż 'mokre dni' przeminą i często tak się dzieje. Bywa również i tak, że dzieci po raz kolejny budzą się w mokrym łóżku. Choć nocne moczenie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia naszej pociechy, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.