Zdrowie dziecka

 • Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Napoje smakowe sprzedawane w sklepach zawierają mnóstwo sztucznych barwników, mających szkodliwy wpływ na zdrowie maluchów - a zwłaszcza na metabolizm oraz układ nerwowy. Sprawdźcie, jak przygotować pyszne domowe napary, które będą nie tylko cennym źródłem witamin, ale pomogą też przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D ma duże znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu. Pozwala ona lepiej przyswajać wapń i fosfor, wzmacnia zęby i kości, wspomaga układ immunologiczny, mięśniowy i nerwowy, a także łagodzi stan zapalny skóry. Dlaczego jest ona tak ważnym składnikiem w diecie malucha i do czego mogą prowadzić jej niedobory? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Wapń w diecie dziecka

  Wapń w diecie dziecka

  Wapń jest podstawowym składnikiem naszych kości i zębów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do wad postawy oraz próchnicy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość wapnia u naszych dzieci, ich zęby z pewnością będą zdrowsze, a maluchom w przyszłości nie będzie grozić osteoporoza.
 • Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Zima upływa nam w towarzystwie ciągłych alarmów o przekroczonych w całej Polsce stężeniach smogu w powietrzu. Nie oznacza to, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Tym razem jednak media odpowiednio zainteresowały się tym tematem, dzięki czemu wzrasta świadomość tego problemu.
 • Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Zmysły dziecka zaczynają się rozwijać już w łonie matki. Pierwsze badania okulistyczne noworodek przechodzi zaraz po urodzeniu. Tam, odpowiedni specjaliści sprawdzają, czy źrenice malucha prawidłowo reagują na światło, czy gałki oczne się poruszają i czy mają normalny rozmiar. Wcześniaki przechodzą badanie w kierunku retionopatii, które wykonuje się między 4, a 6 tygodniem życia. Następnie, wzrok badany jest dopiero podczas bilansu dwulatka.
 • Niedosłuch u dzieci

  Niedosłuch u dzieci

  Zaburzenia słuchu u dziecka są często trudne do zdiagnozowania, a niedosłuch może pojawić się z bardzo różnych przyczyn. Jak rozpoznać, że nasz maluch ma problemy ze słuchem i na czym polega odpowiednie leczenie?
 • Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia, nazywana inaczej kynoterapią czyli terapią z udziałem psa. Jest jedną z dziedzin zooterapii, metodą, która wzmacnia efektywność rehabilitacji. Jej głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, którego prowadzi wykwalifikowany terapeuta.
 • Zioła w leczeniu dziecka - jak i kiedy je stosować?

  Zioła w leczeniu dziecka - jak i kiedy je stosować?

  Zioła są jedną z najstarszych metod leczniczych. To naturalny i tani sposób radzenia sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi. Na kolkę najlepszy jest napar z kopru, w przypadku kaszlu dobrze sprawdzi się syrop z czosnku i cebuli. Czy zioła w diecie dziecka są bezpieczne i można stosować je bez zalecenia lekarza?
 • Niedobór witamin u dziecka, jak go rozpoznać?

  Niedobór witamin u dziecka, jak go rozpoznać?

  Dieta dziecka powinna być bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Jednak tryb życia – głównie spędzanie wolnego czasu przed komputerem – oraz czynniki środowiskowe mogą utrudnić ich przyswajanie. Jednak organizm dzieci potrafi zasygnalizować czego mu brakuje, wystarczy uważna obserwacja.
 • Ukąszenie kleszcza i rumień, jak je rozpoznać?

  Ukąszenie kleszcza i rumień, jak je rozpoznać?

  Jeśli właśnie wróciliście z dzieckiem z wycieczki do lasu lub na łąkę, koniecznie sprawdźcie, czy nie przynieśliście ze sobą nieproszonych gości. Kleszcze, bo o nich mowa, aktywne są od marca aż do listopada, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać ich ukąszenie.
 • 5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne u dzieci

  5 domowych sposobów na oparzenia słoneczne u dzieci

  Spędziliście dzień na słońcu, ale ochrona przeciwsłoneczna okazała się mało skuteczna? Zobaczcie, jak w naturalny sposób poradzić sobie z piekącą i zaczerwienioną skórą. Mamy dla was pięć sprawdzonych pomysłów z wykorzystaniem produktów, które na pewno każdy z was ma w domu.
 • Opieka nad dzieckiem podczas upałów

  Opieka nad dzieckiem podczas upałów

  Opieka nad dzieckiem to wymagające zadanie. Jednak nawet czujni rodzice, powinni jeszcze bardziej uważać na swoje pociechy podczas gorących dni, których latem nie brakuje. Jak dbać o dziecko, by zniosło upał bez większych problemów?
 • Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka

  Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka

  Zakrztuszenie u dziecka może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego warto wiedzieć, co robić w przypadkach, gdy do niego dojdzie.
 • 5 skutecznych sposobów na rozgrzanie po przemarznięciu

  5 skutecznych sposobów na rozgrzanie po przemarznięciu

  Po zimowym spacerze do domu wracacie przemarznięci? Nie lekceważcie tego, bo przemarznięcie może zmienić się w przeziębienie! Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na rozgrzanie – co najważniejsze, działają zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
 • Domowe wypadki dzieci - pierwsza pomoc

  Domowe wypadki dzieci - pierwsza pomoc

  Chwila nieuwagi – już tyle wystarczy, by dziecko sięgnęło po stojącą pod zlewem kolorową butelkę z detergentem, czy ściągnęło na siebie szklankę z wrzącą wodą. Rodzice oczywiście za wszelką cenę starają się do tego nie dopuścić, ale co zrobić, gdy nieszczęście już się stanie?