Zdrowie dziecka

 • Postępowanie w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia

  Postępowanie w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia

  Już niedługo rozpoczną się ferie zimowe. To okres, który łączy się z wieloma atrakcjami, ale może też być bardzo niebezpieczny dla dzieci. Jazda na nartach, łyżwy, zjeżdżanie na sankach... W czasie zimowych zabaw trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie skończyły się one nieszczęśliwym wypadkiem. Co jednak zrobić, kiedy dziecku stanie się krzywda?  Podpowiadamy, jak rozpoznać i jak postępować w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia.
 • Jak dbać o skórę dziecka zimą?

  Jak dbać o skórę dziecka zimą?

  Wszyscy wiedzą, że powinno się dbać o skórę dziecka latem . Co jednak z okresem zimowym? Mróz na zewnątrz, grzanie w domach i nieodpowiednia pielęgnacja mogą powodować dyskomfort u dziecka. Jeśli zauważysz, że skóra malucha jest szorstka, naskórek się łuszczy lub pojawił się rumień - jest to znak, że skóra jest przesuszona. W konsekwencji może prowadzić do nadwrażliwości i wysypki. Poniżej podajemy sposoby, jak dbać o skórę dziecka zimą.
 • Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna - zwiększony poziom cholesterolu u dzieci

  Hipercholesterolemia rodzinna to dziedziczny wysoki poziom cholesterolu we krwi, który niszczy naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy i jej powikłań. Choroba ta nie powstaje jednak na skutek nieprawidłowej diety, czy otyłości, lecz spowodowana jest uszkodzeniem w obrębie jednego genu. W jaki sposób możemy wykryć to schorzenie u dzieci?
 • Lato zamknięte w słoiku - zdrowe przetwory bez cukru dla dzieci

  Lato zamknięte w słoiku - zdrowe przetwory bez cukru dla dzieci

  Słodkie i wytrawne, pyszne i zdrowe. Takie są przepisy w „ Zdrowych przetworach ” - najnowszej książce Jolanty Naklickiej - Kleser. Tę najsmakowitszą premierę książkową przełomu lata i jesieni - sezonu przetworów, musi mieć każdy, kto chce cieszyć się domowymi pysznościami przez cały rok. Wśród 80 przepisów na przetwory znajdą się konfitury, kiszonki, pesto, a także przydatne w kuchni dodatki jak oliwy, ekstrakty z wanilii i wiele, wiele innych.
 • Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Kleszcze: jak zapobiegać ukąszeniom?

  Spośród 20 gatunków kleszczy żyjących w Polsce, najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje - pospolitego , łąkowego i obrzeżka gołębiego . Ich ugryzienia są nieprzyjemne i mogą wywołać poważne choroby takie jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu . Przed nami wiosna, czas pikników i wypraw na grzyby, a co za tym idzie - mnóstwo okazji do spotkań z tymi małymi pasożytami. Jak chronić się przed ukąszeniami? Dowiecie się tego w poniższym artykule.
 • Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Domowe herbatki - pomoc przy niektórych dziecięcych dolegliwościach

  Napoje smakowe sprzedawane w sklepach zawierają mnóstwo sztucznych barwników, mających szkodliwy wpływ na zdrowie maluchów - a zwłaszcza na metabolizm oraz układ nerwowy. Sprawdźcie, jak przygotować pyszne domowe napary, które będą nie tylko cennym źródłem witamin, ale pomogą też przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D - niezbędny składnik w diecie kilkulatka

  Witamina D ma duże znaczenie w funkcjonowaniu wielu narządów naszego organizmu. Pozwala ona lepiej przyswajać wapń i fosfor, wzmacnia zęby i kości, wspomaga układ immunologiczny, mięśniowy i nerwowy, a także łagodzi stan zapalny skóry. Dlaczego jest ona tak ważnym składnikiem w diecie malucha i do czego mogą prowadzić jej niedobory? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
 • Wapń w diecie dziecka

  Wapń w diecie dziecka

  Wapń jest podstawowym składnikiem naszych kości i zębów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do wad postawy oraz próchnicy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość wapnia u naszych dzieci, ich zęby z pewnością będą zdrowsze, a maluchom w przyszłości nie będzie grozić osteoporoza.
 • Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Jak ochronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem?

  Zima upływa nam w towarzystwie ciągłych alarmów o przekroczonych w całej Polsce stężeniach smogu w powietrzu. Nie oznacza to, że wcześniej nie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Tym razem jednak media odpowiednio zainteresowały się tym tematem, dzięki czemu wzrasta świadomość tego problemu.
 • Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Jak dbać o wzrok dziecka i kiedy odwiedzić okulistę?

  Zmysły dziecka zaczynają się rozwijać już w łonie matki. Pierwsze badania okulistyczne noworodek przechodzi zaraz po urodzeniu. Tam, odpowiedni specjaliści sprawdzają, czy źrenice malucha prawidłowo reagują na światło, czy gałki oczne się poruszają i czy mają normalny rozmiar. Wcześniaki przechodzą badanie w kierunku retionopatii, które wykonuje się między 4, a 6 tygodniem życia. Następnie, wzrok badany jest dopiero podczas bilansu dwulatka.
 • Niedosłuch u dzieci

  Niedosłuch u dzieci

  Zaburzenia słuchu u dziecka są często trudne do zdiagnozowania, a niedosłuch może pojawić się z bardzo różnych przyczyn. Jak rozpoznać, że nasz maluch ma problemy ze słuchem i na czym polega odpowiednie leczenie?
 • Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

  Dogoterapia, nazywana inaczej kynoterapią czyli terapią z udziałem psa. Jest jedną z dziedzin zooterapii, metodą, która wzmacnia efektywność rehabilitacji. Jej głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, którego prowadzi wykwalifikowany terapeuta.
 • Zioła w leczeniu dziecka - jak i kiedy je stosować?

  Zioła w leczeniu dziecka - jak i kiedy je stosować?

  Zioła są jedną z najstarszych metod leczniczych. To naturalny i tani sposób radzenia sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi. Na kolkę najlepszy jest napar z kopru, w przypadku kaszlu dobrze sprawdzi się syrop z czosnku i cebuli. Czy zioła w diecie dziecka są bezpieczne i można stosować je bez zalecenia lekarza?
 • Niedobór witamin u dziecka, jak go rozpoznać?

  Niedobór witamin u dziecka, jak go rozpoznać?

  Dieta dziecka powinna być bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Jednak tryb życia – głównie spędzanie wolnego czasu przed komputerem – oraz czynniki środowiskowe mogą utrudnić ich przyswajanie. Jednak organizm dzieci potrafi zasygnalizować czego mu brakuje, wystarczy uważna obserwacja.