Albert Albertson - dziecko prawdziwe

Albert Albertson - dziecko prawdziwe
Drukuj Skomentuj

Wielokrotnie nagradzane i tłumaczone na trzydzieści języków książki autorstwa Gunilli Bergström zostały przybliżone polskim czytelnikom dzięki Wydawnictwu Zakamarki. Seria ukazuje się w Szwecji od początku lat 70-tych i liczy ponad 30 tytułów. W Polsce, do tej pory, wydanych zostało 17 książek.

 

To opowieści o przygodach kilkuletniego chłopca – Alberta Albertsona. Jego wiek w poszczególnych opowiadaniach zmienia się, wobec czego odnajdujemy w nich spektrum zachowań i emocji dzieci w przedziale wiekowym 4-7 lat, a nawet szerszym.

Albert mieszka z tatą i kotem Puzlem. W niektórych częściach poznajemy również babcię Alberta oraz jego przyjaciół (wymyślonego i prawdziwych) – Molgana, Wiktora i Mikę. Seria porusza, bez nachalnego moralizatorstwa, wiele ważnych dla dzieci problemów, takich jak strach, złość, potrzeba akceptacji wśród rówieśników, przyjaźń, samotność, relacje z dorosłymi i wiele innych.

Albert to bohater, który zjednuje sobie zarówno młodych, jak i dorosłych czytelników. Pewnie dlatego, że jest dzieckiem z krwi i kości – dzieckiem prawdziwym – wraz ze wszystkimi emocjami, radościami i smutkami towarzyszącymi dzieciństwu. Albert ma swoje problemy, przemyślenia i lęki, ale jest też postacią wyróżniającą się poczuciem humoru, kreatywnością i fantazją. Czasem zdarza mu się popełnić błąd, nie zawsze umie przyznać się do winy, nie zawsze jest grzeczny, ale bardzo stara się być dobrym synem, wnukiem i przyjacielem. Jak każde dziecko ceni sobie, nade wszystko, zabawę i kontakt z  rówieśnikami, ale bardzo ciekawym aspektem serii jest również jego relacja z tatą, opierająca się na wzajemnym partnerstwie, a czasami nawet, odwróceniu ról.

 

 

Tematy obecne w poszczególnych opowiadaniach:

 


Na uwagę zasługuje również szata graficzna – w 12 tomach głównej serii do czynienia mamy z kolorowymi ilustracjami w formie kolażu, wycinankami i elementami rysowanymi lub malowanymi. Kreska jest jakby dziecięca, lekko infantylna, ale oddaje za pomocą prostych form całe bogactwo nastrojów, mimiki, emocji. Ilustracje te mogą być zatem świetną inspiracją do twórczej zabawy plastycznej.

 

Dzieci starsze oraz dorośli mogą znaleźć i docenić w nich również ciekawostki z minionej epoki (auta, zabawki, meble i wzornictwo z lat 70-tych i 80-tych).

Dla fanów serii oprócz książek wydawnictwo wprowadziło na rynek BINGO i PUZZLE oraz pluszowe Alberty.

 

 

Bingo/Puzzle

 

Dla dzieci od 3 lat.

 

Bingo to gra, w której wybiera się jedną postać, a następnie kompletuje swoją planszę do bingo, składającą się z trzech elementów.


Na odwrocie planszy do bingo znajduje się obrazek. Należy ułożyć 18 puzzli i sprawdzić, jakie zabawki powstały z niepotrzebnych rzeczy.


Zaleca się zabawę w obecności dorosłego. Produkt wytworzony w Polsce, wykonany z papieru Cocoon, pochodzącego w 100% z recyklingu, oraz z ekologicznego kartonu.

 


Do zabawy i do przytulania polecamy pluszowego Alberta Albertsona. Do kupienia są dwa rozmiary pluszowej zabawki: wysokość 16 cm lub 33 cm.

 

 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi